Відповідно до міжнародних договорів

На запитання пенсіонерів щодо призначення пенсій за стаж, набутий на територіях інших держав, відповідає заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Тетяна Яворська.

– Я працював у Болгарії десять місяців. Чи призначать мені пенсію за цей стаж?

– Договір від 4 вересня 2001 року між Україною та Республікою Болгарія про соціальне забезпечення укладено за пропорційним принципом. Це означає, що компетентні установи кожної договірної сторони обчислюють розмір пенсії та сплачують її тільки за страховий (трудовий) стаж, набутий відповідно до застосовуваного цією компетентною установою законодавства. Тобто пенсія призначається кожною державою за страховий стаж, набутий на її території, та обчислюється за нормами і правилами цієї держави.

Але, відповідно до п. 1 ст. 12 цьо­го договору, якщо загальна тривалість страхового (трудового) стажу, накопиченого відповідно до законодавства однієї договірної сторони, становить менше 12 місяців, то цей стаж зараховує для призначення пенсії друга договірна сторона.

Тобто стаж роботи в Болгарії 10 місяців може бути врахований при призначенні пенсії в Україні за умови підтвердження його (стажу) болгарською стороною. При цьому враховується лише стаж, без врахування заробітної плати.

– Чи передбачена виплата недоодержаної пенсії та допомоги на поховання у зв’язку зі смертю пенсіонера, якому Росія переказувала частину пенсії за роботу на Крайній Півночі та місцевостях, прирівняних до неї?

– Тимчасовою угодою між урядами України та Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та прирівняних до неї місцевостях, у галузі пенсійного забезпечення виплату допомоги на поховання не передбачено.

Але, відповідно до ст. 5 Угоди про порядок переведення і виплати пенсій згідно з Тимчасовою угодою, Пенсійний Фонд Російської Федерації здійснює виплату недоодержаних у зв’язку зі смертю пенсіонера сум пенсій на підставах та в розмірах, передбачених законодавством Російської Федерації.

– До грудня 2016 року проживала у Латвійській Республіці, де отримувала пенсію за віком, призначену у 2009 році. Маю стаж роботи в Латвії, Україні, Росії. У січні 2017 переїхала до України за сімейними обставинами. Яка країна надалі буде мені сплачувати пенсію?

– Відповідно до ст. 3 Угоди між Міністерством праці та соціальної політики України і Міністерством добробуту Латвійської Республіки про порядок застосування договору між Україною і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення, у випадку переїзду пенсіонера чи особи, що отримує пенсію та допомогу, після набуття договором чинності пенсію та допомогу продовжує виплачувати сторона, що призначала пенсії та допомоги.

Отже, надалі пенсію вам буде сплачувати Латвійська Республіка. Для переведення виплати пенсії необхідно отримати паспорт громадянина України або тимчасову посвідку на постійне проживання в Україні та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера. Потім звернутися до районного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації та подати документи на експорт пенсії. Виплата пенсії із-за кордону провадиться щоквартально.

– Я громадянин України. У 2016 році після досягнення 60 років звернувся до управління Пенсійного фонду України з питання призначення пенсії за віком. Маю стаж роботи в Естонії понад 10 років. Надав довідки про заробітну плату за ці періоди. Пенсію було призначено, але без врахування естонського стажу та заробітної плати. Чи правильно був проведений розрахунок моєї пенсії?

– Угода між Україною та Ес­тонською Республікою у сфері соціального забезпечення набула чинності 1 лютого 2012 року. Згідно з п. 8 ст. 6 угоди, при призначенні пенсії компетентні установи кожної із сторін обчислюють страховий стаж та доходи тільки відповідно до свого національного законодавства. Отже, розрахунок стажу був проведений відповідно до угоди. При досягненні пенсійного віку, передбаченого законодавством Естонської Республіки, ви маєте право звернутися по призначення частини пенсії за стаж роботи в Естонії до компетентної установи Естонської Республіки. Для цього вам необхідно буде надати відповідні документи до управління Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії для подальшого їх надсилання естонській стороні.

– Я громадянка України. Отримую довічне грошове утримання суддів у відставці. Планую переїхати на постійне місце проживання до Словаччини. Знаю, що Україна уклала міжнародний договір зі Словаччиною. Прошу роз’яснити мені, як правильно оформити документи в управлінні Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії, щоб потім не було затримок у переведенні моєї пенсії за кордон?

– Укладений 5 грудня 2000 року договір між Україною та Словацькою Республікою про соціальне забезпечення поширюється на такі види грошових виплат, як пенсія за віком, пенсія за інвалідністю, пенсія в разі втрати годувальника, пенсія за вислугу років. Оскільки договором не передбачено переказу довічного грошового утримання суддів, ви маєте право лише на отримання пенсії за шість місяців наперед перед виїздом за кордон. Але ви можете подати заяву на перехід на пенсію за віком, переказ якої передбачений умовами договору.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті