«Дворянське гніздо», «Долина троянд» і тилігул

Таким цікавим став маршрут групи краєзнавців-аматорів під керівництвом Валерія Петровича Нетребського, відомого одеського вченого, історика, журналіста, письменника, великого знавця Одеси та усього Півдня України.

Коли автобус із туристами-краєзнавцями проїжджав Одесою, Валерій Петрович, який володіє феноменальною пам’яттю, чудовою мовою і гарним голосом, розповідав про вулиці Одеси, про цікавих людей і цікаві події. І кумедний анекдот завжди був доречним.

Першим об’єктом стала

412-та батарея і пам’ятник донецьким шахтарям.

Як розповіла Ірина Бойко, організатор поїздки краєзнавців, група відвідала «Долину Троянд» у с. Кіровому Комінтернівського району. Це 12 духмяних гектарів, де висаджено понад 500 сортів троянд. Тут одні троянди відцвітають, другі починають цвісти. І так до перших заморозків. Ми відчули тонкий аромат троянд та інших не менш запашних квітів, продегустували трояндове варення, наливки і настоянки усіляких плодів, ягід, трав.

Але найголовніше враження чекало усіх попереду. Це садиба – «дворянське гніздо» Миколи Дмитровича Кузнєцова, художника-передвижника, що розташована у с. Степанівці цього ж району.

Садиба у Степанівці чудова ще і тим, що сюди приїжджало багато відомих людей. Це художники В.О. Сєров, К.К. Костанді, І.Ю. Рєпін, В.Д. Полєнов, Л.І Пастернак (батько Бориса Пастернака), М.О. Врубель, а також Ф.І. Шаляпін, П.К. Саксаганський, І.І Мечников та інші видатні люди.

Одну з кімнат на другому поверсі особняка відведено під музей, де зібрані численні унікальні експонати. Колекціонер Сергій Сєдих провів для дітей захоплюючу екскурсію. Він розповів, що М.Д Кузнєцов, син великого землевласника, народився у грудні 1850 року в селі Степанівці Одеського повіту Херсонської губернії (нині Комінтернівський район).

Микола Дмитрович вступив вільним слухачем до Петербурзької Академії мистецтв і за час навчання встиг одержати три срібні медалі. Крім того, з 1881 року він брав участь у виставках Товариства пересувних художніх виставок. Микола Дмитрович написав портрети Ковалевського, Рєпіна, Васнєцова, Чайковського, Шаляпіна. У 1887 році він став одним із засновників Товариства південноросійських художників. Пізніше був запрошений на посаду професора до художнього училища Петербурзької Академії мистецтв. У 1897 році Микола Дмитрович придбав землю колишньої дачі Лідерса в Одесі і побудував будинок для своєї галереї та майстерні. Революція змінила усі його життєві плани, і він емігрував до Королівства сербів, хорватів і словенців. Помер знаменитий художник у лютому 1929 року у м. Сараєво, де й похований.

Для приїжджих краєзнавців-аматорів учителька історії місцевої школи Галина Миколаївна Лесько провела екскурсію колишнім маєтком Кузнєцових. На території садиби працює одна із трьох магнітних обсерваторій Академії наук України, яка стежить за станом магнітного поля Землі. Була проведена і екскурсія ландшафтом.

Екскурсія закінчилася відвідуванням Іоанно-Предтеченської церкви, побудованої ще у 1805 році в селі Свердловому (колишній Малий Буялик). У цій церкві був хрещений у 1850 році Микола Дмитрович Кузнєцов, а також знаменитий одеський художник Кіріак Костянтинович Костанді.

Дорогою назад в автобусі на краєзнавців чекав сюрприз – фільм про художника М.Д. Кузнєцова.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті