Шанують минуле

18 квітня відзначався Міжнародний день пам'ятників та історичних місць. Краєзнавцям Ізмаїльського району було про що розповісти до цьо­го свята, адже кожна історична до­ба по-своєму вплинула на життя Нижнього При­дунав’я. Однією зі значних вважається культура Гумельніца, що залишила свої сліди і в селі Саф'яни. У пізніші часи – XII-XVIII ст.ст. – це доба проникнення татарського населення та закріплення турецького панування на Нижньому Дунаї. Відтоді залишилися тюркські назви річок, населених пунктів і навіть цвинтарів (наприклад, у селі Кирнички).

На спомин про здобуття Ізмаїла суворовськими диво-богатирями у грудні 1790 року залишився переказ про штабний намет О.В. Суворова на Турбаївському кургані. В середині ХХ століття там був встановлений пам'ятний знак, а в селищі Суворовому – пам'ятник легендарному генералісимусові. 

Зі значних пам'яток XIX століття – це, звичайно ж, південна точка дуги Струве. Норвезькі, шведські та російські географи і топографи виміряли дугу меридіана і встановили геодезичні знаки. А в 1852-1857 роках був споруджений і пам'ятний знак. Зараз його можна побачити в центрі села Стара Некрасівка. Він включений до списків ЮНЕСКО і ООН.

Масове переселення українського, російського, болгарського, гагаузького, молдавського населення через Дунай – це також частина історії нашого краю. Виникнення сучасних сіл – яскраве тому підтвердження. І для кожної громади це значна подія. Відроджені церкви та збережені цвинтарі – теж пам'ятки, хоча й місцевого значення.

В Озерному, Лощинівці, Першотравневому зберегли пам'ятники полеглим у роки Першої світової війни. В Озерному встановили меморіальну дошку Авереску – учасникові російсько-турецької війни 1877-1878 років і Першої світової війни 1914-1918 років.

ХХ століття має свої монументи. В усіх населених пунктах споруджено пам'ятники воїнам-односельцям, що полягли в боротьбі з фашизмом у роки Великої Вітчизняної війни. 

Особливо відзначена пам'ятниками радянська епоха. Зокрема, це сім пам'ятників Володимиру Леніну, а також Василю Чапаєву (село Саф'яни), Сергієві Кірову (село Кислиця). У селі Кам’янка встановлено погруддя Героя Соціалістичної Праці Миколи Миндру, легендарного голови колгоспу «Прогрес».

Громади сіл зберегли пам'ятники першому космонавтові Юрію Гагаріну (село Багате) і Уляні Громовій (село Першотравневе), чиїми іменами були названі піонерські дружини місцевих шкіл. З'явилися й зовсім нові пам'ятні дошки – воїнам-інтернаціоналістам у селах Озерне, Матроска, Багате, Комишівка.

Безумовно, славетні сторінки минулого й понині залишаються значущими для жителів українського Придунав’я. Тому місцеві жителі дбайливо зберігають пам'ятники та пам'ятні місця.

Рубрика: 
Выпуск: 
Автор: 

Схожі статті