Подільський феномен та годинник на вежі

Спробу збагнути суть цього містечка зробила, відвідавши Подільськ і запросивши до розмови людину, яка вже 17 років працює в органах місцевого самоврядування. Марія Мазур – радник міського голови, у якої чітко розплановані години, прописані цілі, розставлені пріоритети, охоче погодилась стати на деякий час гідом по рідному місту.

Коли мета виправдовує засоби

Зважаючи на факти, які «зірвали» соціальну мережу, найперше відвідали школи. Кожен з 9 навчальних закладів відлунював ще першовересневим настроєм. У школі № 9 (директор Галина Сопінська) приємно вражав родинний затишок, що панував у коридорах та класах, розмаїття кольорів, чистота і привітне дитяче «доброго дня». На цій позитивній ноті зайшла до класів, щоб побачити «пиляні» парти. Нагадаю, що до Подільська не були доставлені одномісні парти, які відповідають стандартам Нової української школи. Тому мерія проявила ініціативу і… двомісні парти перетворилися на одномісні. 

– Думаю, що дітям краще сидіти за партами, ніж на підлозі на килимках. Парти не просто «пиляли», а модернізували, завдяки чому висоту столу і стільця можна регулювати під ріст дитини, - прокоментувала ситуацію Марія Мазур.  

Тому до 1 вересня у всіх 9 школах міста на маленьких школяриків вже чекали комфортні і безпечні, надійні і привабливі шкільні меблі. Я не експерт з меблів, але побачивши парти, посидівши за однією з них, і порівнявши її зі стандартною, яка відповідає Новій українській школі, я віддала б перевагу виготовленим у Подільську. Однак, як зазначили у мерії, ці меблі використовуватимуть тимчасово, поки не буде результатів тендера. З отриманням нових парт (а їх очікують у листопаді), ті, що використовуються нині, будуть передані до старших класів.

 Як відомо, затримка із закупівлею шкільних меблів, дидактичного матеріалу для Нової української школи виникли не тільки у Подільську, а й у більшості населених пунктів країни. Причин тут кілька: перша – це зволікання з проведенням тендеру, друга - неспроможність виробників впоратись з масовим замовленням.

Відомо, що на Одещині, крім Подільська, нові парти не отримали ще низка районів: Любашівський, Окнянський, Миколаїв­ський, Кодимський, Роздільнянський та Ширяївський, а також міста Білгород-Дністровський та Теплодар. На те є вагомі причини, та у Подільську знайшли можливість їх усунути. І їм ніщо не завадило на високому рівні переобладнати всі перші класи, закупити дидактичні матеріали, комп’ютерне обладнання.

За допомоги депутата Верховної ради Олексія Гончаренка у всіх школах до кінця нинішнього року буде завершена заміна старих вікон (їм по 80 років) на енергозберігаючі. Наприклад, у школі №6, не порушуючи навчальний цикл, завершувалася заміна вікон за програмою «Подільськ – північна столиця». Цим задоволені і вчителі, і діти, і їхні батьки. Як вони наголошують, це не тільки збереже тепло, а в теплі дні дасть змогу провітрювати приміщення, а ще й додало естетики.

– Програма «Нова українська школа» - це перехід до педагогіки партнерства. Її основою є спілкування, взаємодія, співпраця між учителем, учнем і батьками. Школа має максимально враховувати права дитини, її здібності, потреби, інтереси. В нашому класі, можна сказати, такий контакт налагоджено з перших днів, - поділилась своїми думками вчителька першого класу міської школи №9, психолог Антоніна Іванкова.

Крім того, тут навчаються діти зі складними порушеннями розвитку, у тому числі - з розладами аутичного спектру, синдромом Дауна, важкими порушеннями опорно-рухового апарату тощо. Тому на уроках присутні асистенти дитини – батьки, з якими є порозуміння, і які надзвичайно допомагають вчителям працювати з такими дітьми. Та й діти дуже добре ставляться один до одного.

Як з’ясувалося, шестирічок знайомлять зі школою, разом виробляють правила класу, опрацьовують з ними алгоритми, потрібні для щоденного життя у школі. А за створення умов роботи школи: комунальні послуги, ремонт, навчальне обладнання повністю відповідає місцева влада. І в Подільську, на мою думку, вона зі своїми обов’язками справилась відмінно. 

Там, де дають час…

Головного лікаря Подільської лікарні Олександра Жуковського застала у його кабінеті. 

– Хвилиночку, зроблю ще один важливий дзвінок і буду до Ваших послуг, - привітавшись, сказав головний.

Ну а потім показав кожен закуток своїх володінь, щиро радіючи уже зробленому. А тут є чим похвалитися. У міській лікарні повним ходом йде ремонт: лікарні первинної та вторинної допомоги, поліклінік та дитячого відділення. Надзвичайно приваблює сучасний стиль приміщень. Наприклад, прийомний покій виконано в стилі хай-тек, який дозволив створити не тільки практичний, а й стильний інтер’єр, де багато скла і світла. 

Оригінальний дизайн палат хірургічного відділення, звісно, допомагає лікарям разом з пацієнтами боротися проти недуги. Тут просторо і світло, окремі палати обладнані  плазмовими телевізорами, умивальниками. До ладу зроблена і обладнана сучасними діагностичними приладами реанімація.

Вже частково виконані ремонтні роботи у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. 

- У нас працює 27 сімейних лікарів, які мають охопити медичною допомогою понад 40 тисяч населення, 36 середнього медичного персоналу та 19 осіб допоміжного персоналу. Структурним підрозділом Центру первинної медико-санітарної допомоги  є амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, яка обслуговує 13 дорослих дільниць та 8 дитячих.

Лікарі амбулаторії надають первинну медичну допомогу в умовах амбулаторії та за викликами вдома. Надається виїзна невідкладна медична допомога в рамках взаємодії зі станцією екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. Пацієнти також мають можливість отримати лікування в відділенні денного стаціонару, - розповіла головний лікар ПМСД Світлана Дворачук.

Тут впроваджено медичну електронну систему Helsi, яка має, передусім, полегшити життя пацієнтам, оскільки вона передбачає запис на прийом до лікаря без багатогодинного очікування черги – просто в режимі оnline. На цей момент основне завдання – реєстрація лікарів первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри), медичних установ та пацієнтів.

Як зазначила лікар, скоро пацієнтам не треба буде носити паперові медичні довідки, рецепти – все перейде в мережу і накопичуватиме як всю медичну історію одного пацієнта, так і статистику по Україні. Це дозволить планувати заходи з профілактики.

Звичайно, не могла не поцікавитися питанням прийому тих людей, котрі ще не визначилися із сімейним лікарем. З’ясувалось, що тут без проблем приймають всіх, хто звернувся по допомогу. 

- Вибрав лікаря, не вибрав – яка різниця? Ми покликані стояти на сторожі здоров’я людини, як це не пафосно звучить, - констатували фахівці.

У міській лікарні Подільська стаціонарна допомога надається цілодобово у восьми стаціонарних відділеннях. Ургентна допомога – у приймальному відділенні. Поспілкувавшись з пацієнтами лікарні, почула лише схвальні відгуки. Навіть ремонтні роботи, які тут тривають, не заважають, а навпаки радують тих, хто звернувся сюди по медичну допомогу. 

– Це ж для нашого блага. Адже лікарня давно не бачила ремонту, а тепер подивіться на цю красу! – говорили задоволені жителі міста.

Як повідомив Олександр Жуковський, ремонт міської лікарні, відділення первинної медико-санітарної допомоги, поліклініки здійснюється за кошти обласного і місцевого бюджетів. Всього заплановано на ці цілі майже 3 млн. грн. А на ремонт дитячого відділення виділено кошти з обласного бюджету – 1,5 млн грн. Головним розпорядником коштів є  управління комунального господарства та будівництва Подільської міської ради.

Коли ми обходили подвір’я лікарні, радник міського голови Марія Мазур з захопленням ділилась планами: ось тут буде скверик, а там прокладемо доріжки, поставимо лавочки, а тут обладнаємо ще один дитячий майданчик. А онде вже облаштовано стоянку для дитячих візочків і для велосипедів, розповідала чиновниця, і в її словах вчувалась любов до свого краю. 

Добре, коли є «Родина»

«Родина» нас зустріла привітно. Її мешканці, котрі грілися на осінньому сонці, перебиваючи один одного з задоволенням розповідали про життя-буття у цьому комунальному закладі. Кожного з них привели сюди свої причини. Хтось залишився без сім’ї, у когось не склалися стосунки з рідними, когось привела хвороба. Сьогодні тут однією великою сім’єю живуть 18 осіб. Люди різного віку, різних уподобань, але об’єднані спільним домом, яким для них став Центр надання соціальних послуг «Родина».  

Від того, наскільки привітно і радо «Родина» зустріла радника міського голови Марію Мазур, якими щирими були обійми і цілунки, як кожен горнувся, як до рідної доньки, до директора закладу Алли Перепелиці і яку надзвичайно велику любов і щирість випромінювали ці дві жінки до людей, стало приємно на душі. Тоді подумала: у кожного свій хрест… Хтось потребує милосердя, а хтось дарує його...

Як розповіла директор Подільського Центру соціальних послуг Алла Перепелиця, заклад створено для стаціонарного догляду осіб, які не можуть вести самостійний спосіб життя, для догляду за громадянами, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю за місцем їхнього проживання. Цікаво, що у структурі Центру функціонує три відділення. Це відділення соціального обслуговування  вдома, де надаються різні види соціальних послуг: пралі, перукаря, робітника з комплексного обслуговування - він рубає дрова, підрізає виноградну лозу, виносить листя,  копає город,  носить воду, ремонтує паркан, тобто, порається по господарству. Також сюди входить геріатричне відділення стаціонарного перебування та відділення підтриманого тимчасового перебування. Останнє створено для бездомних людей, надання їм соціальних послуг.

Як розповіла Алла Перепелиця, проводяться спільні соціальні патрулювання з працівниками поліції на вулицях міста, на території залізничного вокзалу – щоб виявляти безхатченків. Таких привозять до «Родини», миють, стрижуть, годують, дають прихисток і стараються вирішити їхні проблеми. Шукають їхніх родичів, з’ясовують причини, чому людина опинилася на вулиці, ставши безпритульною, якщо необхідно, готуються документи, що засвідчують особу. 

Зважаючи на специфіку роботи закладу, йому вкрай потрібна пральна машина і сушильна камера. Адже прання ковдр, наприклад, звичайна побутова машина не потягне. Тож сьогодні йдуть домовленості про придбання необхідних приладів.

Зайшовши до приміщення, щоб привітатися з іншими мешканцями «Родини», котрі за станом здоров’я не могли вийти на подвір’я, потрапила до затишного холу, рясно уквітчаного зеленню. Розмаїття декоративних кімнатних рослин, розміщених зі смаком, нагадувало оазис. Природний зелений колір на тлі світлих стін приміщення створював враження чистоти і свіжості.

- Зелень добре сприяє на світосприйняття, психіку, сприяє розумовій діяльності. Спостереження за живою рослиною, що розвивається, впливає на людину сильніше, ніж твори мистецтва. Вони покращують мікроклімат у приміщеннях, виділяють фітонциди, що згубно діють на хвороботворні мікроорганізми, - пояснила директор. 

У «Родині» є всі умови: сучасно облаштовані кімнати, чотириразове харчуванням з урахуванням  віку  і  стану  здоров’я, перша медикаментозна допомога, укладено угоди з сімейним лікарем Наталею Гаєвською. У багатьох мешканців «Родини» є своя улюблена справа. Але найбільше їм подобається всім разом доглядати своє обійстя, висаджувати дерева, квіти. Дядя Толя, наприклад, полюбляє городництво та майстрування. 

– Руки просять роботи, а за роботою і про вік, і про болячки забуваєш. Та ще нас підтримує піклування міської влади та нашої Аллочки Анатоліївни, - розповідає дідусь.

 Вдень кожен чимось зайнятий, а вечорами всі збираються у альтанці або у залі і співають, читають, розповідають цікаві сюжети свого життя.

Зараз у другій половині приміщення, де розташувалася «Родина», ведуться ремонтні роботи, і з часом там буде відкрито Центр реабілітації для учасників АТО, тимчасово переміщених осіб та їхніх сімей.

…Залишаючи Подільськ, глянула на годинник, який на привокзальній площі відстукував хвилини, нагадуючи про швидкоплинність часу. Тоді подумалось: символічно, адже час у місті витрачають на корисні цілі. Напевне, саме в цьому і є феномен Подільська!

Выпуск: 

Схожі статті