Альтернативне паливо – брикети з очерету

У місті Вилковому провели випробування установки з виробництва брикетів з очерету та спеціального котла під цей вид альтернативного палива. Наразі провадиться підготовка до запуску лінії на повну потужність.

 Використовувати природний ресурс дунайської дельти дає змогу міжнародний проект «Адаптація до змін клімату в дельті Дунаю», який розроблявся протягом трьох років. Проект фінансується Євросоюзом і об’єднує три країни – Румунію, Україну та Молдову. У ньо­му беруть участь румунський біо­сферний заповідник «Дельта Дунаю», Український дунайський біосферний заповідник, Всесвітній фонд природи (WWF), ОО «Центр регіональних досліджень» (Україна), «Екоспектр» (Молдова). Проект також підтримує Міжнародна комісія із захисту Дунаю. 

– Лінія з брикетування очерету – перший досвід в Українському Придунав’ї, – розповідає директор нового у Вилковому підприємства – ТОВ «Еко-Дельта» – Юрій Мартинюк. – Ця установка складається із дробарки, яка подрібнює відходи очерету, і ударно-механічного преса, що формує брикети. Згідно з паспортними даними, продуктивність установки становить 400 кілограмів на годину. Наше завдання – дослідним шляхом налагодити роботу підприємства, де будуть зайняті дванадцять працівників, двоє з яких – інженери.

За словами Ю. Мартинюка, ринок брикетів із відходів очерету почав розвиватися в Україні недавно, але в деяких місцях, наприклад, у Херсоні, уже накопичено досвід щодо їх виробництва та використання. Директор підприємства «Еко-Дельта» вважає, що в майбутньому цей вид альтернативного палива набуде широкого використання й у Придунав’ї. Його перевага вже очевидна – це висока тепловіддача, низька зольність, слабкий викид в атмосферу парникових газів.

Учасники міжнародного проекту вважають його перспективною справою не тільки для дунайського регіону: Україні, яка взяла курс на енергонезалежність, дуже важливо одержувати енергію від поновлюваних ресурсів. Південь Одещини найсприятливіший для цієї мети, оскільки тут є дунайські плавні. У Вилковому, наприклад, працюють дев’ять підприємств із заготівлі та переробки очерету. Практика показує: щороку після його сортування відходи становлять близько 300 тонн. І тільки тепер зусиллями великої кількості людей, науковими пошуками колективу Дунайського біосферного заповідника впритул підійшли до розв’язання проблеми безвідхідного, екологічно чистого виробництва.

– Головне, що тепер відходи очерету не будуть вивозитися на смітник, де їх спалювали, створюючи загрозу пожеж і забруднюючи атмо­сферу, – робить висновок директор Дунайського біосферного заповідника Олександр Волошкевич. – До того ж використання брикетів допоможе набагато зменшити обсяги вирубування дерев, лісосмуг. Крім решти всього, це значна допомога заповіднику в умовах жорсткого самофінансування, особливо в нинішній ситуації у країні.

На думку координатора проекту WWF в Україні Михайла Нестеренка, використання очерету в дельті Дунаю для виробництва брикетів є корисним і для природи: цього ресурсу в регіоні багато і його мозаїчне викошування призводить до відновлення плавнів дельти. 

У межах проекту з використання екологічно чистого палива з місцевого ресурсу бере участь і Вилківська міська рада. Тут під час капітального ремонту в котельні встановили спеціальний твердопаливний котел «Ретра-3М» вартістю 125 тис. грн. Його придбано за рахунок коштів, виділених Євросоюзом на експеримент. Кочегар-оператор міськради Микола Васєчкін розповів, що в котлі можна спалювати брикети з відходів очерету, лушпиння рису, соняшнику, дерев’яних ошурок, торфу. 

Головний бухгалтер міськради Олена Абрамова відзначила, що переведення на опалювання брикетами обійдеться удвічі дешевше порівняно з вугіллям. Вона повідомила, що торік на опалювання потрібно було 13 тонн вугілля і за тодішніми розцінками опалювальний сезон обійшовся у 200 тис. грн. Цього ж року через стрімке підвищення цін уже б стало потрібно близько 400 тисяч.

– Завдяки переходу на опалювання міськради брикетами ми зможемо зберегти частину коштів і передати їх для опалювання шкіл і дитячих садків, – сказав міський голова Микола Дзядзин. – Скоро ми будемо відкривати третій дитячий садок – «Казка», який плануємо опалювати брикетами. Готуємо для цього відповідну документацію. 

Очікується, що частина альтернативного палива надходитиме у продаж для місцевого населення. 

Директор підприємства «Еко-Дельта» повідомив, що наразі вирішується питання укладання договорів із усіма заготівельниками очерету для забезпечення безперервного процесу переробки відходів. 

– Ми зіштовхнулися з тим, що відходи очерету  заготівельники намагаються перетворити на товар, – пояснив Юрій Мартинюк. – Наше завдання – знайти такі шляхи руху товару від виробника до роздрібного покупця, щоб це не позначилося на ціні. 

Він назвав іще одну проблему, яку неможливо розв’язати без Кілійського РЕМ і обленерго: необхідно підключити й забезпечити безперебійне подавання електроенергії на лінію з виробництва брикетів. Поки це не зроблено, цей актуальний проект не працює.

Выпуск: 

Схожі статті