Земля має належати тим, хто на ній працює

Сільгоспвиробники стурбовані наміром Президента Володимира Зеленського  запровадити вільний продаж землі сільськогосподарського призначення, створивши  ринок на 40 млн га. Зараз в Україні діє мораторій на продаж до 1 січня 2020 року. Противники його відміни вважають, що таким чином іноземці зможуть скупити українські грунти.

За словами прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, старт земельної реформи варто чекати орієнтовно влітку 2020 року. Ринок землі відкриють тільки після визначення на законодавчому рівні зниженої кредитної ставки для українців, які мають намір купити земельні паї. Це дозволить українцям конкурувати з іноземцями у площині купівлі землі. Одні експерти передбачають позитивні наслідки, інші – побоюються концентрації земельних ділянок в руках іноземців, у тому числі й громадян Російської Федерації.

Тому українські аграрії наполягають на проведенні всеукраїнського референдуму і необхідності прописати в Конституції України заборону іноземцям прямо чи опосередковано володіти українською землею.

Таку вимогу озвучив депутат обласної ради, член президії  ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» Анатолій Артеменко, який зазначив, що у нас триває війна, частина території контролюється Російською Федерацією. Дозвіл купувати с/г землю іноземцям може призвести до негативних наслідків. Тому сьогодні тема продажу української землі іноземцям – це питання не лише економіки, а й національної безпеки. 

Поділяють занепокоєння щодо продажу землі й фермери. Керівник ф/г «Шевченка», депутат облради Олександр Бондаренко розділяє думку голови комітету Асоціації фермерів і приватних землевласників України», голови «Агро-Продовольчої Ради» Івана Слободяника, що  «зняття мораторію повинно відповідати українському національному інтересу, інтересам вітчизняних аграріїв та територіальних громад».

На Першому всеукраїнському фермерському форумі були визначені умови, за яких може відбутися ринок землі в Україні: «Державні землі мають бути передані громадам. Влада повинна надати можливість фермерам викупити у розстрочку по нормативній оцінці вартості землі постійного користування. Обов’язково забезпечити механізм пріоритетного права викупу орендованої землі, в т.ч. це стосується паїв. Ключовим кроком до ринку землі має бути наявність доступних фінансів для фермерів».

Варто додати, що у Казахстані буде продовжена заборона на продаж і оренду земель сільгосппризначення іноземцям. Президент країни Касим-Жомарт Токаєв зазначив, що земля повинна належати тим, хто на ній працює.

Фото автора

Выпуск: 

Схожі статті