Справжній жрець мистецтва

В Одеському художньому музеї пройшла наукова конференція, присвячена 155-річчю з дня народження відомого художника, що відіграв значну роль у розвитку вітчизняного реалістичного мистецтва, Миколи Дмитровича Кузнецова (1850–1929). Прозвучали доповіді хранительки музею Л. Єрьоміної “Твори М.Д. Кузнецова в зібраннях Одеського художнього музею”, заступника директора з наукової роботи В. Абрамова “М. Кузнецов і В. Кандинський. Фаланга” та нові матеріали про М.Д. Кузнецова, зібрані дослідником С. Сєдих. Останнім складено каталог робіт Кузнецова, зібрано матеріали з багатьох архівів, музеїв, у колекціях яких є роботи художника. Їх представлено на художньо-документальній виставці, що експонується в музеї.

М.Д. Кузнецов народився в багатій поміщицькій родині в селі Степанівка Херсонської губернії. Виявивши здібності до малювання, брав уроки у викладача Одеської малювальної школи Ф.Д. Мальмана. З 1876 по 1879 рр. був вільний слухачем Петербурзької академії мистецтв. Його наставником був художник-педагог П.П. Чистяков. Знайомство з Крамським, Рєпіним, Шишкіним уплинуло на формування творчих і естетичних поглядів художника. Робота в постійному контакті з Полєновим, Васнецовым, Сєровим формували й удосконалювали його майстерність.

Після закінчення академії М. Кузнецов жив у своєму маєтку Степанівка та в Одесі. З 1881 р. він постійний учасник виставок Товариства передвижників, експонент паризьких салонів і всесвітньої виставки в Парижі 1900 р. Один із членів-засновників Товариства південноросійських художників, він також один із організаторів створеного в 1897 р. в Одесі літературно-мистецького товариства. Брав участь у збірнику “Наші вечори” у 1903 р. Учасник першого салону В. Іздебського (1909-1910) і виставки одеського Товариства незалежних 1917 р. Колекціонер, зібрав велику колекцію вітчизняного та західного живопису. М. Д. Кузнецов користувався величезною популярністю в Одесі, одержував багато замовлень. У1920 р. емігрував, жив у Югославії.

“Одесские новости” 24 травня 1900 р. так писали про нього: “М.Д. Кузнецов почав свою художню діяльність, коли йому було 25 років від роду. Наступного, 1876 року, він вступив до Імператорської академії мистецтв, а 1880-го, на IX пересувній виставці звернули на себе увагу його твори “Об’їзд володінь”, “На свято” і портрет. Ці три роботи купив Третьяков, вони перебувають у галереї в Москві. В наступні роки мали успіх і інші твори М. Кузнецова, переважно мотиви сільського життя: “Після обіду”, “На заробітки”, “Полювання з хортами”, “Прогулянка в селі”. Картина “На заробітки” була однією з окрас художнього відділу Всеросійської виставки 1882 р. Того ж року автор був обраний членом Товариства пересувних художніх виставок. Картина “Дівчинка, що спить” з’явилася на виставці 1890 р. і була придбана імператором Олександром III”.

Газета “Одесский листок” 28 травня 1900 р. писала: “Шляхетний і коректний у судженнях про своїх товаришів, шанувальник усього прекрасного та всілякого таланту, симпатик всілякої нової течії в живописі, допитливий споглядальник далечіні та ловець пензлем із природи нових свіжих форм і барв, із сивуватою головою і юно палкими очима, він справляє враження істинного жерця мистецтва. Микола Дмитрович робить усе для піднесення рівня мистецтва в Одесі. Він пропагує його, сприяє багатьом особам у придбанні картин найкращих майстрів наших, допомагає у влаштуванні галерей, і сам усе більше збирає власну”.

...Картину М.Д. Кузнецова “На свято” обрано візитною карткою на виставці російського мистецтва цього року в музеї Д’Орсе в Парижі.

Выпуск: 

Схожі статті