…І скарби Трипілля

У мальовничому куточку Кодимщини, в смарагдовій чаші лісів, де тихо несе свої води ріка Савранка, знайшло прихисток одне з найкрасивіших сіл району – Івашків. Тут свято бережуть традиції, звичаї та обряди і передають їх із покоління в покоління. Скоріше за все, саме колоритна природа, багата історія і зумовили вибір місця для проведення фестивалю «Кодима-фест». І ось уже втретє тут пройшов грандіозний еко- етнофестиваль «Кодима-фест», який зібрав понад 8 тисяч учасників. 

Нагадаю, перший фестиваль пройшов у 2016 р. Його ідейними натхненниками були тодішній голова РДА Вадим Козачок і етнограф Дмитро Скорик, а ще свої роль тут відіграла пам’ять про фольклористку краю Єфросинію Сторож, яка першою в області (а то й в Україні) взялась за відродження українських національних традицій. Новинкою нинішнього фестивалю стала реконструкція реального житла трипільців з дерева, глини і соломи. Адже сучасна Кодимщина розташована на території поселення, яке відноситься до періоду Трипільської культури.  У валькуванні трипільскої хати взяли участь не тільки майстри села, а й представники керівництва області і району. За даними дослідників, на першому поверсі були господарські приміщення для тварин і для збереження продуктів. Другий поверх містив жертовники, печі, лавки, робочі місця. Фестиваль розпочався з урочистої ходи творчих колективів і гостей через живий коридор, з’єднаний вишитими рушниками. Палітра фарб українських строїв, вишиванок, прапорів, хоругв і бунчуків вражали своїм розмаїттям. 

На Кодимщину з’їхались туристи з Одеси, Львова, Вінниці, Балти та інших міст, а також з Молдови та Румунії. Любителів зеленого туризму  привабила старовинна культура та історія краю, краса місцевості. 

«Радий вітати господарів і гостей фестивалю з інших областей і країн. Ось так зберігаються традиції наших пращурів. Третій рік поспіль «Кодима-фест» збирає творчих людей, котрі примножують і зберігають культурне багатство», -відзначив у вітальному слові перший заступник голови Одеської ОДА Олександр Терещук. По тому учасники фестивалю вибирали собі локації до душі. Хто захопився театралізованим дійством «Ярмарок». Хто разом з дітьми на дитячій галявині слухав казки Сашка Лірника. 

Багатьох зацікавила вже добре знайома локація «Котуня», де на відкритому вогні готувались традиційні подільські страви, які можна було скуштувати. Хлібом-сіллю зустрічали гостей у своїх етнобудиночках територіальні громади Кодимщини, відроджуючи фрагменти життя українського побуту і традицій. Гості гостювали на «етнічних» подвір’ях, куштували місцеві страви, співали, танцювали. Творчі колективи Кодимщини виконували обрядові пісні, танці, водили хороводи, дивували автентичними костюмами, театралізованими дійствами, майстер-класами з приготування страв, гончарства, різьблення по дереву, ткацтву, флоромозаїці, виготовленню свічок. Зачаровували народними думами у виконанні кобзарів та лірників. Як і на минулому фестивалі, гості взяли участь у обряді «Весілля Кодимщини». Також перед гостями фестивалю виступали відомі артисти, дитячі фольклорні гурти.  Крім того, відбулась екскурсія «Зеленими стежками Кодимщини» и фотовиставка «Земля наших предків. Кодимщина», виставка-продаж народних робіт і театралізоване дійство «На Трійцю». Фестиваль став не тільки колоритним відпочинком, але й ще одним засобом популяризації українського фольклору, відродження народних традицій, обрядів, звичаїв. «Кодима-фест» – це ще одна можливість розповісти про прекрасний край з гостинними людьми, прекрасними краєвидами, своєрідною історією і багатими надрами. 

На знімках: фрагменти фестивалю

Фото авторки

Выпуск: 

Схожі статті