Про Берлін, «Побєду» та Кузьму

Літературний дебют Кузьми Скрябіна хочуть екранізувати за підтримки глядачів

Одеський міжнародний кінофестиваль – це не тільки показ вже знятих стрічок, але й можливість розказати про ті проекти, які поки що перебувають на стадії задуму та реалізації. На одній з таких творчих зустрічей в рамках ОМКФ йшлося про майбутню екранізацію книги Кузьми Скрябіна «Я, «Побєда»  і  Берлін». 

Він завжди казав, що йому «жаль часу»,  і поспішав жити.  Неначе знав, що проживе лише  46 років. Його називали рокером з ніжною душею. Кузьма Скрябін (Андрій Кузьменко) загинув у ДТП 2 лютого 2015-го року на  зледенілій трасі у Дніпропетровській області. Несподівана смерть викликала масу чуток, спогадів, концертів пам`яті. Вдова загиблого Світлана Бабійчук створила Благодійний фонд його імені, який закупив  для однієї з київських лікарень апаратуру для штучної вентиляції легенів у немовлят, допомагає дітям з ДЦП та онкологією. Багато хто підписав електронну петицію про присвоєння Андрію звання «народного артиста України», але за регламентом таке звання не присуджується посмертно. Однак тепер є ще одна можливість довести – Скрябін був справді народним улюбленцем.

Він дуже самокритично ставився до своїх талантів, говорив, що адаптує  музику під власні вокальні можливості. Але всі, хто знали його, згадують про «згусток енергії» та  «вогонь у очах». Скрябін давав концерти та допомагав людям . Після початку військового конфлікту в Україні навіть у його будинку жили то військові, то біженці. Після нього лишилося понад 500 пісень та кілька книжок. І серед них – літературний дебют, «Я, «Побєда»  і  Берлін». 90-ті роки, молодість, пошуки себе, перша машина, життя як мандрівка …

«- Я купив машину, - гордо сказав я і ткнув у «Побєду» пальцем. – Двісті баксів.

Якби мама вміла втрачати притомність, вона б утратила.

-  Ти жартуєш?- з ноткою останньої надії спитала вона». (цитата з книги)

Герой цієї книги –   ще не  сформований митець, а двадцятирічний легковажний хлопець, якого всі навколо закликають подорослішати. Він любить людей, музику і набагато старшу за себе «Побєду» , яка рухається вулицями з гуркотом танкової дивізії.

- Це буде легкий, іронічний і навіть трохи цинічний фільм, - розповідає генеральний продюсер компанії Star Media Влад Ряшин. – Не документальна біографія Кузьми, а художня стрічка. Так, вона буде комерційною, або точніше - розрахованою на масового глядача. Немає сенсу витратити мільйон чи півтора мільйони доларів і зняти фільм, який побачать, вибачте, шість кінокритиків. Ми не збираємося заробляти  на цьому проекті – для цього існує багато інших.  Це данина пам`яті Кузьми. Всі зароблені кошти будуть переказані у Благодійний фонд його імені.  Star Media в будь-якому разі зробить цей фільм, та потягнути всі витрати самостійно дуже важко.  На підтримку Держкіно не розраховуємо, але  збираємося організувати краудфандінг – збір коштів від усіх бажаючих. Такі приклади у вітчизняному кінематографі вже є. Це, наприклад, стрічка про оперного співака Василя Сліпака, який загинув у зоні АТО, або безпосередньо в вашому місті – «Одеський підкидьок». Реквізити для підтримки проекту можна знайти на сайті Благодійного фонду імені Скрябіна. Ми розмовляли з різними людьми, багато хто обіцяв допомогу, хай навіть не грошима.  Наприклад, співак Олександр Пономарьов запропонував безплатно скористатися його  студією звукозапису, адже  в фільмі буде дуже багато ранніх пісень Скрябіна.  Зараз шукаємо трендових виконавців з впізнаваною манерою, які зможуть зробити кавери, наблизити творчість Кузьми до сучасної молоді. Знаєте, після зйомок серіалу про польську співачку Анну Герман, в Україні і в Польщі значно зріс попит на її записи. Тут теж розраховуємо на схожий ефект, хочемо щоб пісні Скрябіна жили далі.

Зараз триває робота над сценарієм. Зйомки орієнтовно заплановані на серпень-вересень наступного року, побачити світ фільм має 2020-го.  Хто виконає головну роль - наразі невідомо.

- Так , будемо шукати молодого-кучерявого, але це не головне, - зауважив Влад Ряшин. – Головне, щоб актор зміг передати характер Кузьми, його  енергетику. 

Зйомки, якщо дозволить бюджет, відбуватимуться в Україні та Берліні. Якщо фінансування не вистачить – Берлін зображуватиме якесь дешевше місто Східної Європи. А ось на ще одній героїні – машині «Побєда» економити не збираються. Потрібно буде не лише придбати раритетне авто, а й зробити з нього «трансформер» під потреби кінозйомки, тобто  в машині повинні зніматися дах, вікна та двері, адже значна частина дійства відбувається всередині.

«Я, «Побєда»  і  Берлін» має стати фільмом-подорожжю та історією дорослішання.  Як стверджують організатори проекту, його основна мета – «формування українського культурного контексту, тобто саме те, чим займається герой фільму. В українській музиці це  вже сталося років 20 тому, а в українському кіно  формується лише зараз».

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті