Ширяївський степовий. . .

Ширяївський степовий... Так ніжно і любляче жителі району називають свій край, оспіваний у віршах і піснях самодіяльних поетів і композиторів.

Ширяєве – моя земле,

Завжди живу тобою я,

Родина, друзі, предки всі

І доля у твоїй красі.

Першим поселенцем був Степан

Ширяєве – селище міського типу, центр району і селищної ради, яка об’єднує Йосипівку, Одаї, Подільці, розташоване в мальовничій долині річки Великий Куяльник. Воно було засноване наприкінці ХVIII століття вихідцями з Болгарії на так званій Очаківській землі. Входило до Херсонської губернії Ананьївського повіту. Через тодішнє село проходив Чумацький шлях, який сполучав Одесу з Волинню та Поділлям. Це сприяло розвитку торгівлі та ремесел.

У першій половині 19 століття Ширяєве було віднесене до розряду містечок Тираспільського повіту і стало волосним центром. Всі землі стали власністю царського двору, і в 1857 році цар Олександр ІІ подарував 10 тисяч десятин землі разом з селянами дворянці Анастасії Степанівні Чорнолуцькій.

Можливо, не всі знають, що Ширяєве раніше називалось Степанівкою – від імені його першого поселенця. Тільки у 1890 році воно було перейменовано у Ширяєве на честь Сергія Ширяя, сина дворянки Чорнолуцької та позашлюбного сина Олександра ІІ.

Не проминули Ширяєве буремні події революцій, громадянської війни, колективізації та створення сільськогосподарських артілей.

У грізному 1941 р. село було окуповане німецько-румунськими військами. Важкими дорогами війни пройшли багато жителів Ширяївського району, борючись проти фашизму. Понад 12 тисяч чоловік захищали Батьківщину. Майже всі вони нагороджені орденами і медалями. Ширяївська земля дала Батьківщині дев’ять Героїв Радянського Союзу. Це Микола Павлович Жуган, Тихін Олександрович Кучеряба, Олександр Павлович Горобець, Іван Васильович Кондратенко, Степан Калинович Колесніченко, Яків Харитонович Кольчак, Леонід Федорович Лавренюк, Микола Іванович Сташек, Сергій Миколайович Шевельов.

З 1965 року Ширяєве віднесено до розряду селищ міського типу.

Що, де, скільки, або Офіційний портрет

Ширяївський район розташований у центральній частині Одеської області і займає територію 150,2 тис. га. На півночі межує з Ананьївським та Любашівським, на сході – з Миколаївським та Березівським, на півдні – з Іванівським, на заході – з Фрунзівським районами. Через територію району протікають чотири річки: Суха Журавка, Великий, Середній та Малий Куяльники, через які наведено 18 мостів.

Населення району за останніми даними - 29,1 тисячі чоловік. В районі у 74 населених пунктів, що входять до однієї селищної та 18 сільських рад. Тут функціонує 32 загальноосвітніх школи та одна школа-інтернат, в яких навчається 4953 учні.

Тут є одна центральна районна та дві дільничні лікарні, три лікарняні амбулаторії та 29 ФАПів. В них – 390 медичних працівників, в тому числі 48 лікарів.

В районі розвинута мережа сучасних торговельних закладів. Функціонує 82 підприємства роздрібної торгівлі та 18 підприємств громадського харчування різних форм власності, серед яких три фірмових магазини.

15 лютого 2003 року відбулось об’єднання районних поштових відділень Великомихайлівського, Красноокнянського, Березівського, Фрунзівського, Ширяївського на базі Ширяївського районного відділення. Діють 24 поштових відділення в сільській місцевості та 2 цехи телефонного зв’язку, які підпорядковані Любашівському райтелекому.

На сьогоднішній день на базі колишніх КСП працюють 18 підприємств ринкового типу, які мають правонаступництво. Право на земельну частку (пай) набули 12962 чол.

Район спеціалізується на вирощуванні зернових культур. Промисловість представлена такими підприємствами: друкарня, хлібозавод Ширяївської райспоживспілки та ПП “Сегрос”, яке спеціалізується на виробництві ковбасних виробів.

Дбають у районі і про розвиток спорту. Тут діють 23 спортивних зали та 32 спортмайданчики, з 19 футбольними полями, 10 баскетбольними та 4 волейбольними майданчиками. Є 8 споруд для стрілецького спорту. З 1993 року працює міжгосподарський фізкультурно-оздоровчий клуб “Темп”. А у 2003 році було поліпшено роботу Ширяївської ДЮСШ і впродовж року ще створено філії ДЮСШ в Макарівській, Осинівській, Жовтневій та Ширяївській № 3 загальноосвітніх школах.

На Ширяївщині діє 33 клубних, 32 бібліотечних заклади і два музеї.

Працюють гуртки: танцювальний, драматичний, художнього слова, вокальних та хорових співів. При районному відділі культури функціонує театр естради “Валентина”. Хорові колективи, зокрема Миколаївського СБК “Надія”, беруть участь в обласних конкурсах.

Щорічно проводиться районна естафета культури та праці “Від села до села” під девізом “Не хлібом єдиним”.

Выпуск: 

Схожі статті