З любов’ю до малої вітчизни

Село Кам’янка відоме далеко за межами Ізмаїльського району. Славетні сторінки в літопис населеного пункту вписав легендарний керівник колгоспу, Герой Соціалістичної Праці Микола Георгійович Миндру. Земляки, шануючи його пам’ять, не залишаються байдужими до збереження створеної ним інфраструктури соціальних об’єктів.

Як відомо, з травня минулого року фінансові труднощі для всіх сільрад, зокрема і в Ізмаїльському районі (й без того дотаційних), істотно ускладнилися тим, що органи Держказначейства стали здійснювати платежі тільки на захищені статті бюджету. Яким же чином у таких початкових умовах громадам вдавалося та вдається певною мірою вирішувати основні соціальні проблеми? 

Досить неординарно до розв’язання такої бюджетної ситуації підійшли в Кам’янці. З ініціативи сільського голови Івана Олексійовича Лефтерова було проведено спільне засідання членів виконкому, депутатського корпусу, ради асоціації сільськогосподарських виробників «Прогрес» за участю керівників сільгосппідприємств і великих фермерських господарств. Було досягнуто домовленості про спонсорську допомогу на утримання соціальних об’єктів. Алгоритм такий: підраховуються витрати за квартал, і потім кожне підприємство виділяє встановлену за домовленістю частину коштів із розрахунку кількості гектарів оброблюваних ним земель. Так, в обов’язок кам’янських підприємств лягли витрати по дитячому садку, школі, амбулаторії, спорту. Те ж завезення води, спортивні заходи, які в районі проходять щотижня, фінансуються за рахунок місцевих патріотів. Збоку це може здатися схожим мовби на подвійне оподаткування, але ж усім зрозуміло, що без цього «ноу-хау» багато які проблеми так би й залишилися невирішеними. У тому ж дитячому садку, де торік з допомогою спонсорів було відремонтовано приміщення для третьої групи. Тепер належить зробити реконструкцію системи опалення дошкільної установи. І тут знову ж усе фінансове навантаження беруть на себе місцеві підприємства. А цими днями вони придбали для кухні дитсадка велику морозильну шафу вартістю 15 тис. грн. 

Не залишаються господарники осторонь і від вирішення проблем НВК. Наприклад, харчування всіх школярів, аж до одинадцятого класу, забезпечується за рахунок спонсорських коштів.

Об’єктом, що потребує особливої уваги, є місцевий Палац спорту – мабуть, особлива гордість не тільки району, але й усієї області. Відповідно до Бюджетного кодексу цей об’єкт має фінансуватися за рахунок «другого кошика», тобто за рахунок власних коштів місцевої скарбниці. Колись у Палаці спорту значився солідний штат – 16 чоловік, а на цей рік заплановано тільки витрати, необхідні на зарплату директора та двох сторожів. Загалом же на утримання об’єкта потрібно близько 320 тис. грн. У пошуках допомоги зверталися навіть до облдержадміністрації та облради. Однак востаннє цільову субвенцію з обласного бюджету одержали тільки 2010 року. На щастя, і тут активно допомагають спонсори – за їхні гроші торік був відремонтований басейн, відновлено його водопостачання.

Не залишилися патріоти своєї малої вітчизни байдужими й до проблем амбулаторії сімейної медицини, станції швидкої медичної допомоги, виділяючи бензин для спецмашин, забезпечуючи ремонт приміщень, котельні, придбання котла, оплату за виготовлення необхідної документації.

Раніше на утриманні сільради значилися доглядач кладовища, працівники парку, смітника, церкви та чотири пожежники. Тепер же через дефіцит казенних грошей витрати на всі ці штатні одиниці довелося взяти на себе сільгосппідприємствам. Крім того, вони вирішили платити зарплату заступникові директора НВК з безпеки, чию ставку на офіційному рівні було скорочено. Однак у Кам’янці вважають, що вона все-таки вкрай необхідна для громади.

Коли в зимовий період почастішали крадіжки живності з подвір’їв села, сільський голова Іван Лефтеров знов-таки запросив на раду для обговорення болісної проблеми депутатів, членів виконкому, керівників і фахівців підприємств, активістів села. Було вирішено створити мобільні групи (на автомобілях) для чергування по ночах. І це дало хороші результати в боротьбі зі злочинністю.

Зараз у населеному пункті добігає кінця місячник із благоустрою. І тут кам’янці повною мірою проявляють своє піклування про малу вітчизну: упорядковуються вулиці, двори, територія кладовища. 

За традицією три найкращі підприємства та три взірцеві двори щороку нагороджуються призами.

Выпуск: 
Автор: 

Схожі статті