Дубам – картопля у поміч

Пам’ятним залишається торішнє виїзне засідання колегії Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке приймало  ДП «Савранське лісове господарство». Захід пройшов під орудою начальника управління Володимира Домікана за участі директорів державних лісогосподарських підприємств області,  головних спеціалістів управління. 

Лісівники України, особливо південних та східних областей, нині переживають нелегкі часи через фактично відсутнє державне фінансування галузі. Водночас активісти звинувачують лісників у незаконних вирубуваннях лісових масивів, навіть пошкоджених верхівковим короїдом.. Вони добилися внесення змін до Санітарних правил в лісах України без обґрунтованих висновків науковців, лісівників. Та чи не найбільший подив викликала інформація, що у Савранському лісгоспі вирізають ліс, аби … садити на його місці картоплю. Це неправда, бо на Савранщині щонайменше з півстоліття існує практика надання в обробіток місцевим жителям ділянок, де здійснюється відновлення лісових культур після проведення санітарних суцільних вирубок. Тож впродовж кількох років люди, вирощуючи у міжрядді картоплю чи інші сільгоспкультури, доглядають за насадженнями дуба.

Переконалися в цьому учасники виїзної колегії, оглянувши ділянку дуба звичайного площею 2 га, створену 2001 року посадкою однорічних сіянців, яка вже переведена у розряд лісу. За словами директора ДП «Савранське лісове господарство» Анатолія Слободянюка та головного лісничого Олега Авдєєвича, саме завдяки тому, що тут вівся ручний догляд за сіянцями силами місцевих жителів, які у міжрядді вирощували картоплю, було швидко досягнуто необхідного результату. Адже за теперішніх кліматичних умов виростити дерево з сіянців без застосування ручної праці практично неможливо. І якщо раніше у кожному лісництві діяли лісокультурні ланки, нині немає коштів на їх фінансування. Тому доречною є взаємовигідна співпраця лісівників та жителів Савранщини. Люди мають можливість безкоштовно користуватися родючими ділянками землі, на яких декілька разів на рік вони видаляють зайву рослинність навколо сіянців.  Підтвердження ефективності такої практики учасники колегії отримали під час огляду ще однієї ділянки лісових культур, створеної у 2015 році. На сьогодні висота окремих дубків сягає тут уже понад два метри. В той же час висота дерев, за якими проводиться лише механізований догляд, удвічі менша. 

Аналізуючи побачене, спеціалісти управління та директори лісгоспів відзначили, що практика вирощування городини в міжряддях культур дуба має надзвичайно позитивний результат. Разом з тим наголошувалося, що заборона на проведення санітарних суцільних вирубок, яка діє згідно з останніми внесеними змінами до Санітарних правил в лісах України, не дає можливості створювати здорові нові лісові масиви. 

В ході пленарної частини колегії розглядались питання господарсько-фінансової діяльності підприємств за відповідний період 2018 року та стан охорони праці. Виступаючі — перший заступник начальника управління  Олександр Скрипник та  начальник відділу економічного аналізу та фінансів Віталій Дамаскін —  відзначили, що підприємства управління фактично забезпечили виконання основних запланованих лісогосподарських заходів. Коментуючи доповіді, начальник управління Володимир Домікан акцентував увагу присутніх на тому, що зберегти державні підприємства лісового господарства півдня України, забезпечити виплати заробітної плати їхнім працівникам вдалося завдяки фінансовій допомозі лісових підприємств північних областей. Ініціював цю допомогу особисто заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар. 

Насамкінець зібрання було оголошено переможців серед підприємств області, і перше місце здобули працівники  ДП «Савранське лісове господарство», яке очолює Анатолій Слободянюк. Друге місце посіло ДП «Ананьївське ЛГ» (директор Олександр Савченко), третє – ДП «Ізмаїльське ЛГ» (директор Олег Афанасьєвський).

Сергій Осадчук,

Савранський район

Фото автора

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті