На старому фундаменті воздвигнуть новий храм

Село Матроска Ізмаїльського району на появу власного храму очікує з великим нетерпінням і вже не перший рік. Побудований 1893 року, майже через століття, в 1984-му, він був зруйнований, і про нього до недавнього часу нагадували лише залишки фундаменту, дбайливо збережені жителями села. Довгий час люди сподівалися на відновлення храму, поки не вирішили взяти справу в свої руки. Але перш ніж братися за будівництво, необхідно було з’ясувати, як саме виглядала церква. Відповідь на це питання шукали мешканці села Юрій Загоненко і Дмитро Васильченко. У своїх пошуках інформації про вид Свято-Миколаївської церкви небайдужі мешканці села добралися до зарубіжного архіву, де і знайшли план храму. Крім того, дуже допомогли односельці, у яких знайшлися фотографії старої церкви. Знімків залишилося небагато - в 90-х питання відновлення церкви піднімалося і тоді так само збирали фотографії, про місцезнаходження яких сьогодні ніхто не знає. Проте, відповідь на питання, як саме виглядав і має виглядати храм, знайшлася. Наступним етапом стало закладання капсули у фундамент церкви. Ця подія відбулася в травні минулого року.

Митрополит Одеський і Ізмаїль­ський Агафангел у співслужінні вікарних єпископів Діодора і Сергія звершив Чин закладки храму на місці фундаменту колишнього. У фундамент митрополит Агафангел заклав мощі святих мучеників Максима, Вікентія і Віктора Римських.

- Прийшов час «збирати каміння»: сьогодні ми отримали можливість за допомогою Божою зробити фундамент храму, освятивши закладний камінь, вклавши в нього капсулу з грамотою і частками святих мощей мучеників, - зазначив митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел. - Цей день буде історичним для вашого села - це нова основа, це нове духовне життя, тому що ми повертаємося до витоків.

Восени 2018 року планували заливати фундамент, але не склалося через відсутність коштів. Для цього організатори будівництва оголосили акцію «З кожної сім’ї - куб бетону на фундамент храму». І багато хто відгукнувся! Але зібраних коштів все одно не вистачало. І поки йшов процес збору, зусилля спрямували на цегляну кладку, яку необхідно було очистити і зміцнити за допомогою арматури.

Очищаючи старий фундамент, будівельники виявили склеп, в якому в 1910 році був похований Високопреосвященніший Неофіт, архієпископ Кишинівський і Хотинський. На початку 60-х років знаменитого служителя перепоховали на цвинтарі в с. Матроска, де і сьогодні можна побачити ту саму мармурову плиту, яка була в церкві над усипальницею. До речі, за деякими відомостями, прийомною дочкою архієпископа Неофіта була ізмаїльська дворянка Єлизавета Василівна Фареннікова, стараннями якої і була побудована церква в с. Матроска. У ті часи при церкві працювала школа, яка після завершення відновлювальних робіт увійде до складу будівлі. Очікується, що у нового храму буде також двоярусна дзвіниця.

Торік село відсвяткувало свій 210-й день народження. На святкуванні сільський голова Наталя Курилова зазначила:

-  Наша найбільша цінність - люди! 

Саме ті люди, які спільними зусиллями відновлюють храм, зруйнований понад три десятиліття тому.

Фото авторки

Выпуск: 

Схожі статті