Вашингтонські гарантії безпеки

Візит Президента України Петра Порошенка до Сполучених Штатів Америки, попри сподівання деструктивних сил – як зовнішніх, так і всередині країни, можна назвати цілком вдалим. У традиційному недільному інтерв’ю українським телеканалам Петро Порошенко підкреслив, що позиція, якої дотримувався Дональд Трамп під час зустрічі, була максимально конструктивною.  

– Якщо говорити про головні мої враження від візиту та від зустрічі з Президентом США, то зазначу, що ключовий момент позиції Дональда Трампа полягав не в намаганні давати поради, а в чіткому запитанні: «Петре, чим тобі допомогти?». І загальна атмосфера була дуже дружньою, повною духу партнерства та почуття надійності. Я себе відчував комфортно, – поділився враженнями Президент України.

Петро Порошенко заявив також, що головним завданням його візиту до США аж ніяк не було просте знайомство з лідером Сполучених Штатів. Малося на меті обмінятися думками стосовно безпеки України та озброїти Дональда Трампа аргументами напередодні саміту «Великої двадцятки». І цієї мети досягнуто.

– Було надано не просто аргументи, а матеріали, докази, фотографії, карти, документи, шеврони і багато інших речей, які чітко доводять російську присутність на Донбасі, – сказав глава нашої держави. 

У розмові двох державних очільників вдалося визначитися з планами і пріоритетами, скоординувати зусилля України та Сполучених Штатів, обговорити питання, що стосуються співпраці з НАТО. Словом, візит був плідним, і Петро Порошенко, даючи інтерв’ю по гарячих слідах після зустрічі, не приховував задоволення.

Президент України також зустрівся з віце-президентом США Майклом Пенсом, Державним секретарем Рек­сом Тіллерсоном, мав плідні дискусії з міністром оборони Джеймсом Меттісом та міністром енергетики США Ріком Перрі. 

Чи не найважливішим для убезпечення України від повномасштабної військової агресії результатом цих переговорів стала спільна позиція США та України щодо протидії будівництву російських газогонів до Європи в обхід України. І справа не лише в тому, щоб виснажити економіку РФ. Українська газотранспортна система, що живить Європу енергоносіями, є надійною гарантією від агресивних планів Кремля. Європа вимушена захищати Україну заради власної енергетичної безпеки. У разі наявності обхідних шляхів для газу цей потужний мотивуючий фактор знецінюється, і Україна ризикує залишитися сам на сам із агресором.

Відомий міжнародний оглядач Ві­талій Портников вважає, що зустріч в Овальному кабінеті для Дональда Трампа була чи не важливішою, ніж для Петра Порошенка. Згодом, каже він, зовнішню політику США вибудовують члени кабінету, Трамп лише «освячує» її своїм підписом, і тому зустрічі із Держсекретарем та віце-президентом США, які набагато більше розуміються на зовнішній політиці, продуктивніші. Але в контексті парламентського розслідування передвиборних контактів самого Трампа і членів його команди з кремлівською адміністрацією, що погрожує Дональду Трампу імпічментом, саме цей візит, його формат, а також скасування зустрічі з Володимиром Путіним, що планувалася на полях саміту «Великої двадцятки», демонструють безпідставність звинувачень щодо впливу Росії на політику чинного Президента США. 

Втім, політичні ігри мають свої правила. За ними можна грати, можна ігнорувати їх або брутально порушувати, як це робить Москва. Головне, щоб за результатами цих ігор Україна додавала до скарбнички своєї безпеки, а не втрачала. І візит Президента Порошенка, безумовно, став внеском до безпекового банку нашої держави.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті