Успіхи громад Одещини

Три роки децентралізаційної реформи. Повно­важення, фінанси та від­­повідальність переда­ються органам місцевого самоврядування. Першопрохідникам було найтяжче. Громади у процесі об’єднання діяли інтуїтивно, часом наосліп.

Великомихайлівська громада: у першу чергу – захищені статті

– Найбільша проблема – недосконалість законодавчої бази, – констатувала Тетяна Жарська, голова Великомихайлівської об’єднаної територіальної громади. – Розмовляючи з представниками селищних і сільських рад про необхідність об’єднання, щоразу доводилося переконувати, що кошти будуть витрачатися за формулою розподілу бюджету. У першу чергу – захищені статті: зарплата апарату, утримання всіх структур. Решта грошей – бюджет розвитку, і ділитися він буде відповідно до внеску в загальний кошик кожної територіальної одиниці об’єднаної громади.

Красносільська громада: сюди охоче їдуть одесити

Певний шлях пройдено, можна підбити підсумки. Громади, що об’єдналися 2015 року, сьогодні діляться досвідом з новачками. В Одеській області прийнято перше рішення про приєднання до раніше створеної об’єднаної територіальної громади – Павлинська сільська рада вирішила приєднатися до Красносільської ОТГ. Цю громаду в жовтні Кабінет Міністрів України визнав найзаможнішою. Вона одержала найбільше доходів на одного жителя. З масштабних проектів – Центр надання адмінпослуг. У приміщенні сільради зробили ремонт за рахунок місцевого бюджету (0,5 млн грн), встановили необхідне устаткування, добрали кваліфікований персонал. Сюди охоче їдуть одесити, бо недалеко, практично немає черг, професійне обслуговування. Завдяки додатковим джерелам фінансування Красносільська громада також виконала ремонт доріг, шкіл, дитячих садків і  об’єктів культури.

Балтська громада: найбільша в регіоні

– Ми починали з такого складного питання, як земля. Якщо раніше за деякі категорії земель платили 300 – 500 гривень, то з цього року за кожен гектар – дві тисячі гривень. Гадаю, електронні картки, кадастрові схеми все покажуть, і те, що ховалося по закавулках, потихесеньку буде вилазити, і в бюджет буде сплачуватися більше й більше. Адже це виливається в нове освітлення, новий тротуар, нові вікна, – говорить голова Балтської ОТГ Сергій Мазур.

Звичайно, не всі фермери згодні з підвищенням орендної плати за землю. З іншого боку, вони бачать, куди йдуть їхні гроші. Місцева влада закупила спецтехніку, і тепер, наприклад, сніжні замети – це вже не стихійне лихо, а проблема, з якою можна впоратися. Дороги вчасно розчищаються, а раніше це лягало на плечі фермерів, у них просили техніку, паливо, людей.

Балтська ОТГ – найбільша в регіоні, до неї входять 28 населених пунктів і майже 33 тисячі жителів. Органи місцевого самоврядування прийняли на свій баланс близько 128 підприємств. Вони одержують субвенції, залучають додаткові джерела фінансування для модернізації. У Балтському центрі первинної медичної допомоги після реконструкції відкрилося дитяче відділення загальної практики сімейної медицини. 

– На нашій території завершено третій етап реформування первинної ланки медицини, – розповідає Сергій Мазур. – Дитяче відділення переведено до відремонтованого приміщення центру первинної медико-санітарної допомоги. Наступний крок – забезпечення обладнанням та додатковими засобами для якісного обслуговування наших дітей. Роботи тривають.

Біляївська громада: створили інвестиційний паспорт

Біляївська ОТГ на проекти розвитку 2016 року виділила понад 103 мільйони гривень. У шкільних їдальнях безкоштовно годують школярів молодших класів і тих, що мають пільги. Реконструюють ЗОШ № 2, відкрили ДЮСШ на 270 учнів, яку фінансують із місцевого бюджету. Виконали капітальний ремонт будинку культури в селі Майори, витративши майже 1,5 мільйона гривень. Результат очевидний. Відремонтовано водопровідну насосну станцію «Майори», проведено загальне впорядкування. З метою економічного розвитку ОТГ створили інвестиційний паспорт громади.

Великомихайлівська громада: не підвищували тариф

Новий об’єкт – два резервуари по 1000 кубометрів очищеної питної води – здали в експлуатацію у Великомихайлівській ОТГ. Резервуари розташовані на височині, а село – в долині. Вночі вода накачується, очищається, а вдень самопливом потрапляє в систему водопостачання села. Такий принцип роботи забезпечує безперебійне подавання питної води і дозволяє не підвищувати тариф на воду для населення. Відремонтовано та споруджено водогони у п’ятьох селах громади, де перед тим по суті не було централізованого водопостачання. За рік у селах ОТГ реалізували тільки за рахунок державної субвенції 45 інфраструктурних проектів.

Тузлівська громада: немає слова «ні»

Громада відзначає два роки з дня заснування. За цей час розв’язали проблему з водопостачанням села Весела Балка, ремонтують дороги і тротуари, продовжують встановлювати енергозберігаюче освітлення вздовж вулиць, ремонтують освітні й медичні установи.

– У Веселій Балці вперше за багато років вирішено проблему з водопостачанням та водонапірною баштою, – розповідає голова громади Лариса Корнован-Мойсеєнко. – Ще один важливий здобуток – наш проект цього року пройшов складний конкурс на отримання коштів із Державного фонду регіонального розвитку, і нам буде виділено сім мільйонів гривень на перекриття даху Тузлівського НВК.

За словами головного лікаря Тузлівського центру первинної медико-санітарної допомоги, за два роки закуплено стільки устаткування, скільки не закуповувалося за останні років двадцять. 

– У нас і повністю нове обладнання для фізіотерапевтичного кабінету, і обладнання для аналізів, і лікарські засоби. Пацієнти можуть отримувати безкоштовну первинну медичну допомогу. Я працюю головним лікарем понад 30 років, але вперше зіштовхнувся з тим, що жодного разу не почув від керівництва ОТГ слова «ні» на наші пропозиції чи прохання, – сказав головлікар.

На закінчення хочеться відзначити, що всі створені громади, а їх на сьогоднішній день в Одеській області 25, у першу чергу витрачають державні субвенції на ремонт доріг (39% за 2016 рік), наступна позиція – установи освіти (22%), третя – придбання спецтехніки для ЖКГ (16%).

Важливо, щоб люди розуміли й вірили, що тільки вони повинні та можуть впливати на владу, вони, жителі регіонів, визначають пріоритетні напрями розвитку і вони повинні контролювати владу, будучи старанними платниками податків до місцевих бюджетів. Завдяки децентралізації місцеві бюджети зросли подекуди у кілька разів.

У статті використано матеріали «Центру розвитку місцевого самоврядування (Одеський підрозділ)»

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті