Енергоощадність приживається повільно

Через дорожнечу природного газу люди масово переходять на дрова або пелети. І, як свідчить навіть мій особистий приклад – це значно дешевше та тепліше. За роки опалення будинку деревиною температура повітря в кімнатах не опускається нижче двадцяти градусів, що дозволяє почуватися у теплі і комфорті. Зігріває і відсутність захмарних платіжок по оплаті за природний газ – раз на сезон придбали дрова - і спокійні.

Проте в бюджетних організаціях району впровадження альтернативних видів палива з різних причин гальмується. Узяти хоча б для прикладу новеньку котельну під опалення пелетами у дитячому садку селища Захарівка. З моменту її будівництва (а це вже не один рік) вона так і стоїть пусткою. Причина – відсутність необхідних документів для експлуатації котельні. 

– Вийшло так, що вона була збудована за кошти обласного бюджету, – розповів голова районної ради В’ячеслав Думитрашко. – Після цього потрібно отримати погодження сесії районної ради про те, що об’єкт береться у комунальну власність. Але цей процес чомусь обминули і якимось чином котельну передали на баланс відділу освіти райдержадміністрації. Проте документальних підстав для цього нема. Відтак ми не можемо виділяти кошти на усунення недопрацювань у роботі котельні, бо вона не є нашою комунальною власністю. До того ж, немає акту прийому-передачі об’єкта, ніхто не знає, в якому стані його передали і в якому він перебуває зараз. І як це питання зараз вирішити – ніхто не знає. Проблему намагалися розв’язати чиновники і депутати різних рівнів, але, як то кажуть, віз і нині там.

Незрозуміла ситуація і з котельнею, що опалює приміщення районної лікарні. Підприємець, який збудував її як альтернативу природному газу, не міг домогтися введення в експлуатацію два роки. На місцевому рівні знаходили масу причин, і з районного бюджету витрачалися значні кошти на оплату опалення блакитним паливом. 

– Процес нарешті зрушив з місця лише на початку цього року, – зауважив В’ячеслав Думитрашко. – Проте детального і повного аналізу про вигоди такого виду палива ніхто не зробив. Але не можна відкидати той факт, що пацієнтам і персоналу лікарні стало значно тепліше. До того ж, є економія коштів фонду заробітної плати, бо довелося відмовитися від посад кочегарів. Лікарня також отримує щомісячну плату за оренду приміщення котельні. Тож, за приблизними підрахунками, нам вдалося заощадити десь 100 тисяч гривень. І це при тому, що до січня лікарня обігрівалася природним газом. Нинішній опалювальний сезон показав, що котельня працює добре, є економія коштів, тож її слід задіяти максимально. Головне – вести детальний облік гігакалорій і не допускати їх перевитрат. Адже підприємець, який подає тепло у лікарню, зацікавлений продати якомога більше гігакалорій і зі своєї волі не буде слідкувати за економією. 

В’ячеслав Анатолійович додав, що основна частина об’єктів соціального призначення вже багато років опалюється дровами. І зараз навіть у планах нема переводити школи, дитсадки, будинки культури чи заклади медицини на альтернативні види палива.

Але маємо й кілька позитивних зрушень. Цього року в районі буде збудовано дві потужні сонячні електростанції на території Росіянівської сільської та Затишанської селищної рад. Уже виділено земельні ділянки, розроблено технічну документацію, і найближчим часом розпочнуться роботи зі встановлення сонячних батарей. Це забезпечить створення додаткових робочих місць та надходження до місцевих бюджетів. Згодом подібне енергогенеруюче підприємство буде також відкрите на території Захарівської селищної ради.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті