Буде два пам’ятники григорію маразлі

Такий підсумок переговорів представників Обласної громади греків з Одеським міським головою. Про це на прес-конференції повідомили голова громади Василь Симвуліді і член громади, головний редактор газети «Одиссос» Ірина Голобородько.

Нагадаємо, що після перенесення пам’ятника Г.Г. Маразлі із Грецької площі на вулицю Маразліївську представниками грецької діаспори було вжито заходів щодо зміни ситуації (пікет на Думській площі, передача відповідного звертання Одеському міському голові...). І компромісний вихід було знайдено.

Ірина Голобородько:

– Нас було запрошено на особисту розмову з Едуардом Йосиповичем Гурвіцем. Після цього ситуація змінилася докорінно. Міська влада почула нас, виявила добру волю і продемонструвала нам, що діалог можливий.

Василь Симвуліді:

– Зустріч тривала півтори години, відбулася в неформальних обставинах, що дуже приємно. Обидві сторони подали своє бачення проблеми, доводи «за» і «проти». І Едуард Йосипович переконав нас у тому, що там, де ми пропонували, пам’ятник стояти не може. Під клумбою на Грецькій площі розташований колектор, на Театральній площі, через певні обставини, він не буде «гарно виглядати». Тоді нами було подано альтернативну пропозицію. У 1907 році, відразу після смерті Григорія Маразлі, міська дума ухвалила рішення про встановлення погруддя Григорія Григоровича між нинішнім музеєм морського флоту і оперним театром. Тоді ця ідея не була здійснена, і ми запропонували зараз довести її до розумного завершення, щоб перемогла історична справедливість. Едуард Йосипович сказав, що є сенс над цим поміркувати. І через два тижні після цієї розмови ми одержали відповідь.

У листі, який підписав перший заступник міського голови А.І. Ворохаєв, зокрема, йшлося про підтримку міським головою Е.Й. Гурвіцем пропозиції «щодо встановлення недалеко від будинку Одеської міськради погруддя Г.Г. Маразлі – видатного громадянина Одеси, який заслужив любов і повагу одеситів». Дано доручення членові міськвиконкому, скульптору М. Реві і виконувачу обов’язків начальника управління архітектури і містобудування міськради Володимиру Колокольникову знайти гідне місце для розташування погруддя і доповісти про це на засіданні виконкому міськради.

Саме ж погруддя планується виготовити відповідно до ескізів, виконаних у 1907 році відомим одеським скульптором Борисом Едуардсом. Погруддя буде встановлено біля Думської площі. Символічно, що праворуч від нього буде будинок міськради – міської думи, де понад 20 років пропрацював Григорій Маразлі, позаду – археологічний музей, у створення якого він вклав свої кошти, ліворуч, на Пушкінській вулиці, розташований його власний будинок, у якому зараз – медичне училище.

Нинішній пам’ятник Григорію Маразлі залишиться на тому ж місці і, як запевняє міська влада, територію довкола нього буде упорядковано. Грецька діаспора Одеси висловлює вдячність Едуарду Йосиповичу Гурвіцу за розуміння і конструктивний діалог, а також дякує національно-культурним громадам і всім одеситам, які підтримали в цій складній ситуації.

…Все добре, що добре закінчується, але запитання залишаються. Чому перенесення відбулося всупереч протестам грецьких громад, про які міська влада була чудово поінформована? Чому треба було доводити їм, що пам’ятник видатному градоначальникові заслуговує на почесніше місце? І так далі.

Выпуск: 

Схожі статті