Позитивні тенденції у системі пенсійного забезпечення

З 01 жовтня 2012 р. в Україні відбулося чергове підвищення пенсій, що пов’язане із підвищенням такого соціального стандарту, як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Про те, які саме пенсії та їх складові підвищаться, чи стосується таке підвищення надбавок, додаткових пенсій та інших виплат, розмір яких обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, яка буде найменша пенсійна виплата тощо, нам розповіла начальник управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Олена Родіна.

Як повідомила Олена Рудольфівна, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01 жовтня збільшується з 844 до 856 грн.

Також підвищуються складові пенсії непрацюючим пенсіонерам (надбавки до пенсій за понаднормовий стаж, обчислені виходячи із прожиткового мінімуму, доплата до мінімального розміру пенсії за віком). Крім того, це стосується і надбавок, підвищень, додаткових пенсій та інших виплат, розмір яких обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму (підвищення до пенсії ветеранам війни, дітям війни, жертвам нацистських переслідувань, додаткова пенсія особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, державна соціальна допомога на догляд, розміри надбавок до пенсій донорам).

Збільшуються і розміри пенсій за особливі заслуги. Відповідно до Закону України «Про пенсі за особливі заслуги перед Україною» пенсії за особливі заслуги встановлюються в розмірі від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Це також стосуватиметься розміру найменшої пенсійної виплати інвалідам війни та інвалідам – учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Найменша пенсійна виплата (без урахування пенсії за особливі заслуги перед Україною) інвалідам війни та інвалідам – учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, становить 285, 255 і 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для інвалідів І, II і III групи відповідно з 1 жовтня становитиме: І групи – 2439,60 грн, II групи – 2132 80 грн, III групи – 1926,00 грн.

Зросте і мінімальний розмір пенсії за віком по інвалідності, в разі втрати годувальника і становитиме не менше ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Для пенсій за віком, по інвалідності та з разі втрати годувальника на одного утриманця з 1 жовтня 2012 р. – це 856 грн, мінімальна пенсія в разі втрати годувальника на двох утриманців – 120% названого прожиткового мінімуму (1027,20 грн), на трьох і більше – 150% (1284 грн).

Мінімальна пенсія для непрацюючих шахтарів, на яких поширюється чинність Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», також буде вагомішою: становитиме три прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність, у жовтні – 2568,00 грн.

Якщо щомісячний розмір пенсійних виплат чи державної соціальної допомоги не досягатиме прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надаватиметься щомісячна державна адресна допомога в сумі, що не вистачає до названого прожиткового мінімуму, незалежно від факту роботи. Тому і працюючі, і непрацюючі пенсіонери одержуватимуть пенсію в розмірі не менше ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Перерахунок таких виплат провадиться за матеріалами пенсійних справ і до кінця року ще провадитиметься з 1 грудня 2012 р.

Крім перерахунків відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в жовтні проведено і перерахунок відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 908, прийнятої 26 вересня 2012 року, якою втричі збільшено розміри підвищень до пенсій ветеранам війни, яким виповнилося 100 і більше років. Відповідно до цієї постанови ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється дія законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», яким виповнилося 100 і більше років, виплата підвищень (надбавок) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії здійснюється в потрійному розмірі», іншим особам, яким виповнилося 100 і більше років, встановлюється підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання або державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 20% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Всього по області 80 осіб, які відносяться до зазначених категорій, 8 з них безпосередньо брали участь в бойових діях. Відповідно до вказаної постанови забезпечена виплата їм підвищення у жовтні.

Крім того, Президент України Віктор Янукович підписав Закон № 5279–VІ «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який вступить в силу з 01.01.2013. Закон поширює пільги, передбачені для інвалідів війни І групи, на учасників бойових дій, інвалідів Великої Вітчизняної війни ІІ – ІІІ груп.

Ці зміни стосуються 3160 громадян Одеської області, яким зараз не менше як 85 років.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті