Як, де і коли зустрічають новий рік

Стрілки годинника наближаються до півночі, і на Землі у свої права вступає Новий рік. По–різному люди різних країн відзначають цю подію.

Найпершими на земній кулі зустрічають Новий рік жителі 160 островів архіпелагу Фіджі(загалом в архіпелазі 320 островів, але частина їх незамешкані).

Ніде у світі Новий рік не відзначають так часто, як на індонезійському острові Балі. Справа в тому, що рік на Балі триває лише 210 днів.

Головний атрибут свята – різнокольоровий рис, з якого печуть довгі стрічки–коржі розміром до двох метрів.

Бали та маскаради влаштовуються в багатьох країнах. У Японії, наприклад, танцюристи в масках ходять до друзів, співають їм новорічні пісні. Там досі вірять, що з першою секундою Нового року людина переступає невидимий поріг, за яким визначено поворот долі. Японці намагаються цього дня придбати ракетку – приналежність традиційної народної гри. За переказом, це один зі способів відвести від людини нещастя в новому році.

Слово «маска» з'явилося лише в пізній латині, але маски існували і раніше: на стінах печер у північно–західній частині Іспаніїзнайдено зображення маски, яке датується приблизно десятьма тисячами років до нашої ери!

Бірмасвяткує Новий рік у квітні, коли закінчуються тропічні зливи. Жителі країни обливають один одного водою, вітають.

У Шотландії та Уельсів останню секунду старого року належить широко відчинити двері, щоб випустити старий рік і впустити новий.

За місячним календарем, що існує у в'єтнамцівіз давніх часів, новорічне свято «тет» відзначається щороку в різний час і знаменує собою наближення весни. У Новорічну ніч належить дарувати рідним і друзям розквітлі гілочки персикового дерева «хао дао», а також «куат» – маленькі мандаринові деревця із золотавими плодами.

Новий рік у середньовічній Англіїпочинався у березні. Рішення парламенту перенести Новий рік на 1 січня 1752 року наштовхнулося на жіночу опозицію. Делегація обурених англійок заявила спікерові, що парламент «не має права зробити жінок на багато днів старшими», на що спікер нібито відповів: «Ось класичний зразок жіночої логіки!» У сучасній Англіївсюди малюють гілки магічної омели. Дзвони спочатку приглушено й сумно гудуть за минулим роком, а опівночі голосно віддзвонюють радість зустрічі з новим.

У Кеніїприйнято святкувати Новий рік на воді. Кенійці цього дня купаються в річках, озерах, в Індійському океані, плавають на човнах, співають і веселяться.

В Індіїнепросто з’ясувати, який саме рік настає. Там діють декілька різних календарів. На півдні Новий рік святкується у березні, на півночі – у квітні, а в штаті Керал – то у липні, то у серпні.

В Угорщиніна святковій вечері неодмінно має бути порося – заливне, смажене або в крайньому разі шоколадне.

У домівках Болгаріїз наближенням півночі 31 грудня на три хвилини гасять вогні, і настає час «новорічних поцілунків».

У Монголіїнеодмінний учасник новорічних урочистостей Дід Мороз мусить мати при собі табакерку, кресало і кремінь, а в руках – бич…

Коли годинник б’є північ, сповіщаючи про настання Нового року, жителі Кубипрагнуть із кожним ударом з'їсти по одній виноградині. А от самі жителі міста Гавани перед Новим роком наповнюють глечики водою, а на Новий рік виливають її з вікон – нехай старий рік полетить, як прозорий струмінь води!

У Кореїпісля зустрічі Нового року на сільських вулицях починаються гуляння, під час яких дівчата змагаються у стриб–ках у висоту.

Наприкінці березня сонце входить у сузір'я Тельця – отже, в Іранінастав Новий рік. Це свято зустрічають у містах і селищах пострілами з гармат і руш–ниць. На святкових столах має стояти сім тарілок зі стравами, назва яких починається з букви «С» – проросле зерно, плоди лоха, часник, оцет і сік зелених кокосів. Крім того, столи прикрашають посудинами із плаваючим зеленим листям, тарілками з фарбованими яйцями і келихами з живими рибками. У мить пострілу з гармати всі тримають срібну монету в руці, бо той, хто не зробить цього, за народним повір'ям, може весь рік провести на чужині.

У ніч на 1 січня в Італіїприйнято з вікон квартир викидати старі меблі, порожні пляшки тощо. Перебувати на вулиці у цей час небезпечно.

У портах Нідерландівусі судна вітають настання Нового року урочистими гудками, а до святкової вечері тільки раз на рік – саме цього вечора – господині печуть спеціальні пончики з ізюмом.

У Швейцаріїюрба ряджених крокує від дому до дому. У такт крокам дзенькають дзвоники, стукають калатала. Головна прикраса ряджених, одягнених у національні костюми, – головний убір. Капелюхи (з картону, паперу, обрізків матерії) піднімаються на кшталт великих тортів. На них споруджуються цілі села з пастухами, чередами овець, різними сценками із сільського життя. Селяни вірили, що страшними масками, дзенькотом дзвіночків можна віджахнути злих земних духів, які разом з холодами спускаються з гір.

Новий рік в Афганістанізбігається зі святом весни, початком польових робіт. У садах, гаях і на лугах збираються ремісники строго за своїми корпораціями: шевці, теслі, мідники та інші. Починаються ігри, показ умінь і сили.

Для гаїтянНовий рік – це початок нового життя, і тому вважається най–улюбленішим святом. До Нового року вони намагаються гарненько упорядкувати свої оселі, відремонтувати меблі або замінити їх новими, а також з усіма помиритися.

Нащадки європейців, що живуть в Австралії та Новій Зеландії, дотримуються своїх звичаїв і святкують ті ж свята. Але оскільки ці країни розташовані у Південній півкулі, Новий рік доводиться зустрічати спекотного літа. Та й ялинки там не ростуть. Однак начебто спеціально до свята, у Новій Зеландії перед Новим роком розцвітає одне з найкрасивіших дерев, яке так і називається – новорічне. У святкові дні воно покривається великими яскраво–пурпуровими гарними квітами.

Уіндіянцівнавахо зберігся звичай зустрічати Новий рік біля величезного багаття на лісовій галявині. Вони танцюють у білому одязі, їх обличчя пофарбовані у білий колір, у руках палички з кульками з пір'я на кінцях. Танцівники намагаються бути ближче до вогню, і коли кульки спалахують, вони радіють. Але ось з'являються шістнадцять дужих чоловіків, вони несуть яскраво–червону кулю і під музику підтягують її мотузкою на вершину високого стовпа. Усі кричать: «Нове сонце народилося!»

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті