Дощі та сонце Старокозацької громади

Шукаючи ідеї для нових матеріалів, доводиться доволі таки часто мандрувати Одещиною. І якось щастило - ще жодного разу не доводилося потрапляти до сніговію чи промокати до нитки під час зливи – рівно до моєї останньої поїздки. Тоді разом із представниками Асоціації міст України я вирушила до Білгород-Дністровського району в село Старокозаче. Торік воно стало центром об’єднаної територіальної громади. Того дня вшкварив сильний дощ, який змусив усіх учасників візиту згадати спринтерські забіги на уроках фізкультури. А коли злива вщухла та виглянуло сонце, стало зрозуміло, що нічого не лишається на місці, що в усіх змінах  є свої плюси та мінуси. Власне, такі враження й лишила по собі поїздка до Старокозацької громади.

Ставка на майбутнє

Незважаючи на те, що в Старокозацькій ОТГ вистачає проблем, ніхто не збирається економити на дітях. Дошкільні заклади повинні мати всі умови для дитячого перебування. Зараз в дитячих садках вдалося підтягти харчування, почали замінювати меблі, благоустроювати прилеглі території.

- До нашого дитячого садочка ходить майже двісті малюків, про яких треба подбати,  – каже медсестра ДНЗ «Золотий півник» Валентина Решетниченко. - В дошкільних закладах Старокозачого та селах, що приєдналися до громади, раніше було дуже незбалансоване дитяче харчування. Тут просто вистачало коштів на те, щоб забезпечити дітей всіми необхідними продуктами. Після утворення ОТГ ці гроші з’явилися, велися обговорення з батьками, що вони хочуть бачити на столах в наших закладах. Сьогодні діти мають збалансований раціон, отримують м’ясо та рибу, свіжі овочі та фрукти. Рівень харчування суттєво підвищився і можна сказати, що наші вихованці зараз отримують із їжею все необхідне для здоров’я.

Після того, як малеча підросте, треба думати, чим її зацікавити у вільний час від школи. У громаді діють хореографічні гуртки, учасники яких виборють гран-прі на всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Діти мають можливість навчатися музиці та художньому мистецтву в естетичній школі. Реорганізація чекає на будинки.  Вони мають стати центрами дозвілля для людей, місцем, де діти можуть займатися з кваліфікованими педагогами.

Проблеми районного масштабу

До кінця п’ятдесятих Старокозаче було районним центром, тому тут мають далеко не сільську інфраструктуру та не сільські проблеми. Всерйоз перейматися 

Питаннями професійно-технічної освіти чи обладнанням музичної школи переймається далеко не кожне українське село. Перед утворенням Старокозацької ОТГ враховувалося багато чинників, які б могли посприяти чи завадити успішній роботі. У громаді свідомо обходили ті населені пункти, чиї проблеми не можна вирішити за два-три роки. Люди нікому не вірять, і хочуть бачити результати не через десять років, а прямо зараз. 

Сьогодні основною проблемою Старокозацької ОТГ є дороги. В цьому може переконатися кожен, хто їде до громади в гості чи намагається перетнути прикордонний пункт із Молдовою, розташований в тому ж напрямку. Очікувалося, що з початку 2018 року Старокозачому передадуть на баланс фінансування та дороги, проте зараз ні коштів, ні доріг вони не мають. Щоб з’єднати всі пункти територіальної громади необхідні значні гроші, яких у бюджеті немає. Саме на ремонт автошляхів планують використати інфраструктурну субвенцію, що має надійти найближчим часом.

- На перший погляд, простіше усього було б позакривати школи, будинки культури, а вільні кошти спрямувати на ремонт тих же  доріг,  - говорить керівник Старокозацької сільської ОТГ Вадим Бойко. -  Але хто ж тими дорогами буде їздити, якщо в нас не лишиться людей, які хочуть тут жити та працювати? Нам потрібні соціальні працівники, педагоги, лікарі. Зараз ситуація склалась так, що п’ятдесят відсотків персоналу тих же медичних закладів в громаді складають пенсіонери і люди передпенсійного віку. Вони рано чи пізно підуть – і нікого не залишиться. Я не думаю, що децентралізація задумувалася для цього. 

На землі заробити важко, знайти іноземних інвесторів, які б погодилися вкладати гроші – ще складніше. Враховуючи війну в Україні, економічну кризу, бізнесмени просто бояться започатковувати щось нове. Проте навіть в цій ситуації є речі, які допомагають розвиватися. Так від Старокозацької митниці громада отримує до бюджету понад півтора мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб. На території громади розташовані сонячні батареї, які, займаючи всього 0,3 % території громади, дають їй 10 % всіх бюджетних надходжень. І це означає, що навіть за найскладніших умов є простір для пошуку нових можливостей та розвитку територій Одещини. 

На знімку: У Старокозачому теж читають «Одеські вісті»

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті