Анатолій бойко: «Прийдешні вибори потребують відповідальності  кожного»

Вже зовсім скоро, 31 березня, в Україні відбудуться вибори президента. Про те, чи всі громадяни готові свідомо брати в них участь, чи всі визначилися з вибором і якими силами буде забезпечено громадський контроль за ходом виборчого процесу,  в інтерв’ю нашому кореспонденту розповів голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко. 

- Дані соцопитувань свідчать, що майже половина українців ще не визначилася у своєму виборі. Виходить, у кандидатів в президенти ще є можливість переконати певну частину електорату проголосувати саме за себе? 

- Сьогодні ми бачимо, що практично ніхто з кандидатів не користується беззастережною підтримкою. Рейтинги претендентів, кількість яких з кожним днем збільшується, коливаються в межах до двадцяти відсотків - це я так із запасом беру, отож ми маємо оті тридцять-сорок відсотків виборців, котрі ще не визначилися, - це говорить про тотальну недовіру до існуючих політичних пропозицій. Люди не бачать наразі того кандидата, якому б вони з відкритою душею хотіли б віддати свій голос. 

- Ви вже якось казали, що кандидат в президенти країни, тим більше в такий складний для неї момент, не може взятися нізвідки. Можна сміливо стверджувати - у «темної конячки» на цих виборах немає шансів. Вони будуть тільки у людини з історію, яка підтверджує ті принципи, які кандидат декларує, і, звісно ж, з принципово позитивною програмою.

- Ну, безумовно ж, підхід до кандидата буде зовсім не за тим сценарієм. що вчора він займався оборудками, а сьогодні він чесний і прозорий... І команда, найголовніше - саме команда, тому що  президент сам по собі - це важлива фігура, але без команди, без підтримки він нічого доброго не зробить для країни. 

- Яка підготовка ведеться в Одеській обласній організації виборців України для забезпечення справді демократичних виборів?

- Не буде перебільшенням, якщо я скажу, що ми докладаємо всіх зусиль, щоб вибори пройшли  з мінімальними порушеннями. Для нас важливо, щоб виборчий процес відбувався чесно, а до того ж, у відповідності з міжнародними стандартами і щоб максимально відображав волевиявлення громадян.

Щоб були захищені виборчі права безпосередньо кожного виборця - ось це для нас найголовніше, саме для цього ми вже розгорнули мережу спостерігачів по округах, формуємо команди спостерігачів на виборчих дільницях.

- Треба розуміти, що це - компетентні люди?

-  Безумовно. І ми спеціально  займатимемося навчанням членів виборчих комісій. Адже важливо, щоб їхня підготовка допомогла на високому рівні провести виборчу кампанію. Крім цього ми реалізовуватимемо різні просвітницькі заходи та вже сьогодні готуємо інформаційні матеріали для розміщення у соціальних мережах, мас-медіа для того, щоб роз’яснити важливість виконання громадського обов’язку, підтримати виборців у реалізації їхнього конституційного права. 

- Окреме питання - відношення до наших виборів широкого спектру демократичних країн, де знають ціну прозорості виборів, проведення їх за чесним сценарієм, без фальсифікацій і підтасувань. 

- Місія ОБСЄ, якщо нічого не змінилося, тому що могли помінятися їхні стандарти, формується різними способами, у тому числі і шляхом відкритого набору . Тобто ОБСЄ на своєму сайті публікує оголошення про набір спостерігачів для моніторингу виборчого процесу в Україні, і будь-яка людина, яка має відповідний підтверджений досвід,  компетенцію може подати свою кандидатуру і цілком вірогідно може бути відібрана для цієї місії.

Спостерігачі ОБСЄ зазвичай розподіляються рівномірно, пропорційно кількості округів, які є в тій чи іншій області. 

Тобто, в Одеській області на сьогодні одинадцять округів, всього по країні їх — 225, отож  приблизно п’ять відсотків спостерігачів працюватимуть на Одещині. Зазвичай це команди досвідчених спостерігачів, тобто, підготовлених людей, які знаються на моніторинговій справі. Вони спостерігатимуть за ходом виборчої кампанії в кожному окремо взятому окрузі, або в декількох сусідніх округах в залежності від стратегії спостереження в кожному конкретному випадку. 

Для повноти картини чесного проведення виборів спостерігати за їх ходом будуть і представники інших європейських громадських організацій.

- Яких саме?

- Зазвичай, крім ОБСЄ це ще досить авторитетні, масштабні місії «ЕНЕМО». Це - громадська організація, яка займається моніторингом європейських виборів, А ще - Міжнародний республіканський інститут, Національний демократичний інститут,  візьмуть участь представники парламентської Асамблеї Європи і Ради Європи і навіть окремих країн, які вважають, що для них спостереження за виборами в Україні важливе і вони відповідно формують національні місії спостерігачів , як це роблять, наприклад Канада, Польща.

- Враховуючи жвавий інтерес у світі до подій у нашій країні, можна мабуть говорити про підвищений інтерес до наших виборів а, можливо, навіть про ажіотаж?

- За кордоном з приводу майбутніх виборів в Україні домінує діловий раціональний підхід, в основу якого покладено, як і зазвичай, справедливість і порядність всіх учасників, всіх організацій, відповідальних за їхнє проведення. Я б не говорив про якусь надзвичайну увагу, хоча нинішня виборча кампанія знакова, вона дуже важлива і обіцяє бути досить непростою, тому така увага видається мені абсолютно обґрунтованою. І я хочу підкреслити, що це корисно у першу чергу і для нас самих, тому що дуже часто присутність міжнародних спостерігачів  певною мірою може зіграти дисциплінуючий, я б сказав, навіть витвережуючий ефект для тих, хто збирається вести кампанію у нечесний спосіб.

- Треба розуміти, що в нас попереду довгі виборчі перегони, але, мабуть, не треба забувати про головне - про самого виборця, про його місію! 

- Йти на вибори, брати участь у них - значить сповна проявити свою громадянську позицію. Це дуже важливо! І я щиро хотів би, щоб кожен з нас насправді сумлінно підійшов до свого обов’язку. По - перше, пішов на виборчу дільницю, а по-друге -  максимально серйозно і відповідально підійшов до власного вибору, тому що зараз, як усім зрозуміло, настав поворотний момент. У нас ці “переломи” періодично виникають, але, враховуючи зовнішні виклики, саме тепер настав дуже важливий час з точки зору подальшої долі нашої країни, і насправді, у цій ситуації голос кожного має велике, вирішальне значення.

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті