В постійних комісіях облради відчути землю під ногами. . .

Одна з найчисельніших серед двадцяти двох постійних комісій обласної ради – комісія з питань земельних відносин та адміністративно-територіального устрою, роботу якої очолює Ілля Каракаш.

Серед питань, які розглядалися депутатами під час чергового засідання, - хід виконання рішень обласної ради (прийнятих у 2002 та 2003 роках) щодо організації продажу земель несільськогосподарського призначення в Одеській області, про заходи щодо розвитку та регулювання ринку земель несільськогосподарського призначення та про хід реалізації земельної реформи в Одеській області.

Щодо останнього пункту – трохи цифрових даних, наданих Одеським обласним Головним управлінням земельних ресурсів.

Земельний фонд області складає 3331,3 тисячі гектарів. Понад три чверті території області припадає на сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, пасовища та ін.). Реорганізація сільськогосподарських підприємств в нові агро-виробничі структури проведена у 589 недержавних господарствах. Створено 1321 агроформувань ринкового типу. Як відомо, такі агроформування можуть мати різні форми: сільськогосподарські кооперативи, товариства з обмеженою відповідальністю і т. д. Поки що вони представлені не у всіх районах Одещини. Найменш привабливою поки що у сільському господарстві виявляється форма акціонерного товариства (вони не створені у чотирнадцяти районах). А от товариств з обмеженою відповідальністю в процесі земельної реформи не було створено лише у Ренійському районі.

Власниками сертифікатів на право на земельну частку (пай) стали понад 370 тисяч громадян. Одним з пріоритетних заходів у сфері реформування земельних відносин є видача селянам державних актів на право власності на землю. Станом на 25 липня 2006 року понад 350 тисяч сертифікатів було замінено на державні акти (95,5% від загальної кількості). Кращі показники при цьому у Біляївському, Арцизькому, Комінтернівському та Білгород-Дністровському районах. Найменший відсоток – у Великомихайлівському, Овідіопольському та Ширяївському. При цьому головною причиною такого відставання є несплата землевпорядним проектним організаціям за виконані роботи.

Понад 49 тисяч громадян отримали державні акти на право власності на земельні ділянки, одержали земельні паї в натурі та ведуть приватні господарства без створення юридичної особи.

Середній розмір земельного паю по області становить 4,8 гектара. Найменший розмір земельної частки (в середньому) в Болградському районі – 2,34 га, найбільший – в Великомихайлівському – 7,5 га.

На 2006 сільськогосподарський рік укладено понад 300 тисяч договорів на оренду земельних паїв. Понад половину з них укладено з селянами-пенсіонерами. При цьому власники земельних часток дві третини договорів оренди укладали з тими ж господарствами, де отримували паї, або з їхніми правонаступниками. Переважна більшість цих договорів укладалася на термін у 4-5 років. Загальна сума виплат згідно з укладеними договорами оренди по області складає 179 млн 140 тисяч гривень, виплата за 2006 сільськогосподарський рік ще не була проведена.

Резервний фонд земель становить 204,8 тисячі гектарів або 10,4% площі земель недержавних підприємств до реформування. До земель запасу, починаючи з 1991 року, включено 410,9 тисячі гектарів.

Забезпечення потреб працівників соціальної сфери, які проживають в сільській місцевості, земельними ділянками по області складає 95,6%. Незадовільно вирішується ця проблема у Красноокнянському, Роздільнянському та Савранському районах. Потреби громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і проживають у сільській місцевості, в земельних ділянках задоволені на 100%.

Питання щодо продажу земель несільськогосподарського призначення та регулювання їхнього ринку вирішено залишити на контролі постійної комісії. Минулого року в області було продано 193 земельні ділянки на суму 117 млн гривень, що становить 19% вартості даних земель в Україні. З початку поточного року радами та райдержадміністраціями із земель державної та комунальної власності продано 91 ділянку (загальною площею 128 га на суму 79696,65 тисячі гривень). Незважаючи на такий стан речей, проблеми розвитку земель в області існують. З початку продажу не продано жодної земельної ділянки у Ананьївському, Болградському, Великомихайлівському, Кодимському, Ренійському районах та місті Котовськ. Очевидно, в подібних випадках спостерігається незацікавленість з боку органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування. Щоб активізувати цю роботу Одеським обласним ГУ земельних ресурсів видано спеціальний наказ та проведено семінар-нараду з начальниками рай(міськ)відділів земельних ресурсів.

Серед інших питань, що розглядалися на засіданні постійної комісії – хід виконання рішення обласної ради про межі міста Котовська та проект рішення про зміни в адміністративно-територіальному устрої Кодимського району.

Стосовно міста Котовська, ще у 2004 році обласною радою було прийняте рішення про збільшення його території на 1053 гектари за рахунок прилеглих земель району. У 2005 році відповідні зміни було затверджено постановою Верховної Ради. Була виготовлена технічна документація із землеустрою, підписаний акт встановлення у натурі меж земель міста і так далі. Однак районний відділ земельних ресурсів в звіті за перше півріччя не зняв з обліку ці 1053 гектари, які увійшли до складу земель міста. Отже комісії необхідно проконтролювати, як узгодити роботу районного та міського відділів земельних ресурсів. Землі району потрібно нарешті передати на облік міського відділу земельних ресурсів.

А от клопотання Кодимської районної ради стосувалося визначення статусу населеного пункту Федорівка. За одними обліковими даними він проходив як «селище», а за іншими – як «село». У минулому селища утворювалися при підприємствах з виробництва та переробки сільськогосподарської продукції. Нині на території цього населеного пункту відсутні промислові підприємства, будівельні та транспортні організації, практично все працездатне населення працює в сільському господарстві. Враховуючи ці факти, а також для уникнення непорозумінь у подальшому, Кодимська районна рада звернулася з проханням про віднесення Федорівки до категорії сіл Лисогірської сільської ради. Постійна комісія погодилася із цією пропозицією, проект рішення буде винесено на найближчу сесію обласної ради.

Выпуск: 

Схожі статті