Мир їм лише сниться

12 квітня 1944 року, згідно з наказом №4  Одеського військового комісара, створено Любашівський районний військовий комісаріат. Його першим командиром був капітан Сінічкін. 

Нині це районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Одеської області. Очолює його підполковник Віталій Бровченко, сімнадцятий військовий комісар за 75 років. 

Документи про діяльність військкомату в довоєнний період не збереглися. У його архіві лише є картотека на майже усіх мобілізованих осіб, починаючи з юнаків 1901-го року народження, і поставлених на військовий облік після демобілізації з радянської армії.    

З визволенням району 30 березня 1944 року мобілізацією займалися спеціальні польові військкомати. На фронт забирали всіх чоловіків, які могли тримати зброю. За законами військового часу їх клеймували зрадниками, бо перебували на окупованій нацистами території. Тож українське селянство власною кров’ю змушували доводити свою відданість СРСР. Таких новобранців називали «чорнопіджачниками», бо у бій «кидали» без обмундирування і навіть без зброї, фактично на смерть. За 10 днів квітня 1944 року тисячі необстріляних селян було відправлено на передову. 2469 з них загинули, а 1405 пропали безвісти. Потім призовом громадян до радянської армії займалися безпосередньо працівники військкомату. Більшість призовників направлялися на військові навчання, а потім - у бойові підрозділи.  

За часів Радянського Союзу районний військовий комісаріат переймався призовом на строкову і контрактну службу, відбором та направленням кандидатів до військових училищ, підготовкою допризовної молоді, обліком військовозобов’язаних, військових пенсіонерів, тощо. 

Закарбовані в історії військкомату війна в Афганістані та інших гарячих точках планети, а також  Чорнобильська катастрофа…

Зі здобуттям незалежності України працівники райвійськкомату одними з перших присягнули на вірність народу. Справжнім випробуванням для військового комісаріату став 2014 рік, коли росіяни окупували Крим і розв’язали війну на Донбасі, на якій воювали і воюють близько двохсот вихідців з Любашівщини.   

Зараз, як і п’ять років тому, активно проводиться мобілізаційна робота з набору на контрактну службу в Збройні сили України. Наприклад, торік призвали 35 контрактників і одного офіцера, цьогоріч знайшлося 12 охочих захищати Вітчизну.  

Нарівні з мобілізаційними заходами триває підготовка та екіпірування загону територіальної оборони, запроваджуються нові підходи до виховання допризовної молоді, проводиться соціальна робота з учасниками АТО і ООС, їхніми сім’ями, військовими пенсіонерами тощо.

На знімку: військовий комісар Віталій Бровченко (праворуч) крокує на параді з ветеранами війни.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті