Децентралізація: широкі перспективи і вузькі місця

29 липня в Одесі відбулась важлива й актуальна дискусія з питань, що непокоять представників Одещини при формуванні нового адміністративно-територіального устрою області. Зацікавлена розмова про це велась під головуванням першого заступника голови обласної ради Олега Радковського в ході тематичного круглого столу, організованого Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

У дискусії взяли участь представники райдержадміністрацій, райрад, ОТГ, члени національно-культурних товариств регіону.

Основними спікерами виступили експерт УАРОР з питань реформи органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади Олександр Даниленко, головний юристконсультант УАРОР та експерт Олег Тимощук, а також представники Мінрегіону.

На думку присутніх, сьогодні великою перешкодою у вирішенні питань другого етапу адміністративно-територіальної реформи є незакінчений процес об’єднання територіальних громад, що не дає чітко змоделювати  кордони спроможних районів. 

Крім того як по Україні, так і Одещині деякі громади вже об’єдналися, але є занадто дрібними, що унеможливлює виконання ними свої повноважень. 

Деякі виступаючі наголошували на необхідності закріпити децентралізацію в Конституції України, прийняти законодавчу базу засад адміністративно-територіального устрою, завершити в адміністративний спосіб формування спроможних громад та сформувати нові райони, запровадивши державний нагляд та контроль за рішеннями органів місцевого самоврядування.

Також звертали увагу на невизначеність у повноваженнях районної влади. Досі, мовляв, незрозуміло чим займатиметься районна рада, а чим займатиметься райдержадмінстрація.

Директор ГО «Інституту етнічних досліджень» Олексій Келер та голова ромської обласної організації «Бахтало дром» Сергій Єрмошкін привернули увагу присутніх та експертів УАРОР до необхідності врахувати етнонаціональну специфіку під час формуванні центрів спроможних районів, а також закликали використовувати можливості академічних установ для розробки математичних моделей створення спроможних регіонів.

Сергій Єрмошкін також зазначив, що поряд з децентралізацією, Україні вкрай необхідне закінчення судової реформи, а самі суди мають розташовуватись у центрах спроможних громад. На його думку, також доцільним є повернення до інституту мирових суддів.

Загалом, робота була плідною - пропозицій та запитань прозвучало досить багато. Відповідаючи на запитання, експерти повідомили, що під час круглих столів, що відбуваються в різних регіонах України, вони збирають матеріали та пропозиції для подальшого їх опрацювання та розробки відповідного Законопроекту.

Нагадаю, що за даними Моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування станом на 10 липня 2019 року в Україні 4277 місцевих рад об’єдналися у 924 спроможні громади. З них 33 – це міста обласного значення, які приєднали до себе більше 70 навколишніх місцевих рад.

Лідерами реформи залишаються Житомирська, Чернігівська, Запорізька, Дніпропетровська та Хмельницька області. На останніх позиціях рейтингу - Закарпатська, Кіровоградська, Вінницька, Львівська та Київська області.

Повільно зменшується кількість районів, де не створено жодної громади. Протягом останнього місяця всього в трьох районах ситуація зрушилася з місця, а 91 район досі залишається без об’єднаних громад.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті