Що посієш, те й пожнеш

– Якщо говорити в цілому про «Жнива-2009», то слід відзначити, що пройшли вони досить організовано, в оптимальні терміни були розпочаті і завершені, – таку думку висловив на прес-конференції начальник Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Анатолій Новаковський. – На збиранні працювало близько 5 тисяч комбайнів, в тому числі 1,2 тисячі залучених з інших регіонів країни. З огляду на вкрай несприятливі погодні умови у період весняно-літньої вегетації рослин можна вважати, що урожай одержано непоганий – 2,7 мільйона тонн при середній врожайності зернових та зернобобових 24,7 центнера з гектара. Причому близько 47 відсотків зерна пшениці відповідає параметрам продовольчого зерна.

Торкаючись проблем ринку зерна, Анатолій Новаковський, зокрема, зазначив, що з метою отримання обігових коштів в липні поточного року Аграрний фонд здійснював спотові закупівлі зерна врожаю 2009 року. Всього закуплено 13,6 тисячі тонн зерна на суму понад 19 мільйонів гривень. Укладено 32 біржові контракти з 30 сільгоспвиробниками. В межах режиму заставних закупівель у 2009-2010 маркетинговому році 25 сільгоспвиробникам надана позика у розмірі 39 мільйонів гривень під заставу зерна в обсязі 52,8 тисячі тонн. Всього за всіма напрямами Аграрним фондом укладено контрактів з 97 сільгоспвиробниками, закуплено 115,7 тисячі тонн зерна на 104,75 мільйона гривень.

Це, за його словами, вкрай мало, якщо враховувати, що в області налічується понад тисячу господарств. А під майбутній урожай озимих зернових культур прогнозується відвести 720 тисяч гектарів площ, в тому числі під озиму пшеницю – 462, озимий ячмінь – 253, жито – 5 тисяч гектарів. Крім того, планується також посіяти 4 тисячі гектарів озимих на зелений корм та 149 тисяч гектарів озимого ріпаку.

Таким чином, в усіх категоріях господарств буде посіяно восени поточного року 873 тисячі гектарів озимини, що на 70 тисяч або на 9 відсотків більше минулорічного планового показника. Враховуючи, що озимі культури краще використовують осінньо-зимові запаси вологи, їх вирощування повинно бути пріоритетним, тому розширення площ озимих є доцільним. Разом з тим, це вимагає відповідальнішого підходу до організації роботи щодо підготовки ґрунту, насіння, накопиченню необхідних матеріальних ресурсів, щоб в оптимальні терміни провести посівні роботи.

– Зараз дуже важливо форсувати роботу щодо підготовки ґрунту, – підкреслив Анатолій Григорович. – За останніми даними, в області вже підготовлено 85 відсотків необхідних площ. Добре організували цю роботу в господарствах Саратського, Великомихайлівського, Кодимського, Комінтернівського, Татарбунарського районів, де підготовлено 90 – 95 відсотків площ. Основним способом обробітку грунту під сівбу озимих, безумовно, є безвідвальний поверхневий обробіток, що дозволяє зберегти і ресурси, і вологу, і прискорити темпи робіт. Останнім часом все більшого поширення набуває нульова технологія вирощування зернових без основного обробітку грунту. Це прогресивна технологія, і піонерів її впровадження на теренах області можна тільки вітати. Головне тут не сплутати нульову технологію з нульовою агротехнікою, щоб не одержати нульовий результат. Хочу відзначити, що у нас є справжні ентузіасти впровадження цієї прогресивної технології, зокрема, в Білгород-Дністровському, в Роздільнянському і в інших районах.

Важлива складова підготовки до сівби – це, звичайно, забезпечення потреб сільгосптоваровиробників в насінні. При потребі 147 тисяч тонн, вже підготовлено 80 тисяч тонн зерна, або 65 відсотків від необхідного.

Усе актуальнішим постає питання забезпечення посівної матеріально-технічними ресурсами, насамперед мінеральними добривами та засобами захисту рослин, передусім, протруйниками насіння, далі сказав Анатолій Новаковський. При потребі 36 тисяч тонн добрив, вже закуплено 28,2 тисячі тонн, або 78 відсотків від необхідного.

Те ж саме можна сказати щодо питання забезпечення сільгосптоваровиробників протруйниками насіння. В цілому по області цей показник становить 43 відсотки. Але в деяких районах він складає не більше 10 – 12 відсотків.

З огляду на минулі прорахунки та з метою викорінення недоліків у кожному районі, передусім, необхідно, сказав Анатолій Новаковський, звертаючись не стільки до журналістів, скільки до сільгоспвиробників, ще раз проаналізувати структуру посівних площ, зокрема, озимого клину під урожай 2010 року, виходячи із рекомендацій Головного управління щодо чергування сільськогосподарських культур у сівозміні, наявних попередників та оптимальних термінів сівби для кожної кліматичної зони області; провести протягом поточного місяця семінари з цих питань, приділивши особливу увагу дотриманню жорсткої технологічної дисципліни, застосуванню прогресивних систем обробітку грунту, удобренню, захисту посівів, розширенню площ під сидеральними парами; забезпечити підготовку та ефективне використання протруєного, високоякісного насіння кращих сортів вітчизняної селекції, занесених до Державного реєстру; з метою отримання високоякісного зерна, здійснити комплекс заходів щодо повного забезпечення потреб сільгосптоваровиробників в агрохімікатах та засобах захисту рослин з тим, щоб виконати рекомендації науки щодо інтегрованого захисту посівів озимих культур від шкідників та хвороб і одержати повноцінні сходи озимини.

Разом з тим в господарствах області необхідно ще зібрати 102,4 тисячі гектарів пізніх зернових, 231,5 тисячі гектарів технічних культур, 29,5 тисяч гектарів овочів, 30,2 тисячі гектарів винограду.

Таким чином, боротьба за врожай ще триває.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті