З весняного дня рік годується

Восени минулого року в агропідприємствах Ширяївського району озимі культури висіяно на площі 35744,7 гектара, зокрема пшениці – на 24435 га, ячменю – на 11240 га, жита – на 70 га, ріпаку – на 4907 га. 

Як же перезимували посіви? За інформацією представника агроуправління райдержадміністрації Віталія Бабюка, в доброму стані перебувають 25,5% озимини, у задовільному – 47,5%, у слабкому та зрідженому – 27%. Щоб отримати хороший урожай, аграрії ще з осені заготували 5720 тонн мінеральних добрив (93,7% від потреби), продовжуючи заготівлю й нині.

Наприкінці січня та в лютому розпочали підживлення посівів. Вносяться аміачна селітра, карбамід і калійно-азотна суміш.

На сьогодні роботи з підживлення рослин – у повному розпалі. Також повсюдно триває інтенсивна підготовка ґрунту до сівби ярих зернових і зернобобових культур. Відповідно до структури посівних площ на 2017 рік, планується зайняти яриною 18190 га, технічними культурами – 27557 га. 

Хлібороби ПП «Жовтень» встигли підживити озимий клин скориставшись «лютневими вікнами». По мерзлоталому ґрунту цю роботу виконав механізатор Сергій Марченко. Кожен гектар основної  продовольчої культури та ячменю отримав по 150 кілограмів аміачної селітри, а ріпак – по 200 кг. Туки на лани доставляли трактористи і шофер Віктор Руцинський, Віталій Загороднюк, Олександр Терещенко.

Нині ж у господарстві проводиться боронування площ, з чим успішно справляється Віталій Загороднюк.

Не забарилися і з сівбою. Ярий ячмінь планують розмістити на 150 гектарах. Разом з  насінням  першої репродукції сорту «Чарівний», який непогано зарекомендував себе у ПП «Жовтень», у ґрунт лягає ще й запланована кількість складного мінерального добрива. На високопродуктивному тракторі «Нью Холланд» успішно трудяться Сергій  Хрущ та Ігор Нестеренко. З використанням посівного комплексу відразу виконуються культивація, сівба і коткування засіяного. 

– Ранні зернові у нас розміщено на 2000 гектарах. Після зими вони дружно пішли у ріст. Займаємося їх підживленням. Розпочали виконання цієї важливої технологічної операції ще по мерзлоталому ґрунту. Мінеральну поживу у вигляді карбаміду  розкидали на 100 гектарах пшениці. З цим непогано справився Віталій Моспан, який трактором МТЗ-82 агрегатував спецмашину РУМ. Добрива йому підвозили автівками Володимир Швець та Павло Дібровенко, – розповів головний агроном СТОВ  «Агрофірма Новоандріївська» Сергій Орленко. – Коли ж настало тепло, зайнялися кореневим підживленням. На посіви озимих пустили два трактори МТЗ-82 із сівалками СЗ-5,4. Господарюють тут знову ж таки Віталій Моспан і Дмитро Дмитренко. Туки на поля їм доставляє на ГАЗ-53 Сергій Логвиненко. Вже підживлено 600 гектарів. 

Сівачі Георгій Абажуру і Андрій Залуговський на тракторі «Джон Дір» із сівалкою «Хорш» заробили горохом сорту «Мадонна» 100 га, одночасно вносячи в грунт по 70 кілограмів карбаміду на гектар. 

Посиленими темпами в агрофірмі триває й підготовка площ під соняшник. Олійну культуру планують розмістити на 700 га. На культивації та вирівнюванні посівних площ сумлінно трудяться у дві зміни Олександр Захар’єв та Віктор Дмитренко на потужному «Кіровці» з шестиметровим культиватором КПЄ. Не відстає від них В’ячеслав Сторожук, пораючись на тракторі Т-150К з культиватором КПС-4.

Щоб весняно-польові роботи проходили злагоджено, працівникам створено належні побутові умови. Зокрема, з перших днів виходу їх смачно годують обідом і вечерею кухарі Світлана Моспан і Олена Дібровенко. Механізатори, крім головних страв, смакують  апетитними пиріжками. Як мовиться, на ситий шлунок і робота спориться.

У державному підприємстві – дослідному господарстві «Богунівська еліта» (директор Валерій Павлович Беспалий), що в Іванівському райо­ні, вчасно проведено культивацію та боронування площ, відведених під ярі й технічні культури. З цією роботою впоралися механізатори Віктор Веселов, Микола Ревва та Андрій Яворський, які працювали позмінно. 

– Згідно з посівними планами, 945 гектарів відведено під ярі культури, – ділиться головний агроном Сергій Яворський. – З них 360 га засіємо зерновими, 265 – кормовими, 320 – технічними культурами. Це ячмінь, овес, просо, гречка, суданка, силосні сорго та кукурудза. Стосовно озимини, то вона перезимувала непогано. Нині проводимо її підживлення з розрахунку 200 кілограмів мінеральних добрив на гектар.

***

Ані на день не припиняються польо­ві роботи в ПСП «Павлинка».

– Весна вимагає цінувати кожну хвилину. Тож наявна техніка стовідсотково підготовлена, придбано якісне насіння, запаслися пально-мастильними матеріалами, мінеральними добривами, –  розповів директор господарства Володимир Дакус. – Всю озимину підживили. Посіви ячменю перебувають у задовільному стані, пшениці – в доброму. Найкраще збіжжя вродило на ланах, що перебували під паром, та площах, де попередниками були горох і просо. Купили нову сучасну борону, трактор МТЗ-80, зерноочисну машину Хорольського механізованого заводу. Плануємо самі переобладнати зерноочисну техніку, щоб було якісніше оброблене зерно нового врожаю. Торік придбали шведську сівалку «Теmро F8» компанії «Ведерстад», якою можна одночасно проводити сівбу і вносити добрива, та іншу високопродуктивну техніку. Механізатори працюють сумлінно, відповідально, розуміючи, що від їхньої майстерності залежить доля майбутнього врожаю. 

У господарстві вже впоралися з сівбою вівса й гороху. Під останню культуру відвели 200 га. Віддають їй перевагу як доброму попереднику під посів озимини. 

На полі кипить робота. Погляд зосереджується на комплексі сучасної техніки: трактор, сівалка, механічний навантажувач. Олександр Пєтков завантажує добрива, Андрій Манзюк – насіння, а Юрій Бараненко з Миколою Данилюком сіють. Про справність техніки дбають головний інженер Роман Дакус і бригадир мехзагону Михайло Кисляк. На період польових робіт для трударів організовано безкоштовне харчування.

***

У ПСП «Україна» (директор Та­мара Гольдман) не менш відповідально ставляться до вчасного проведення сезонних робіт. Уже завершено сівбу ярого ячменю. 

– Ярі зернові в нашій степовій зоні не часто тішать високим врожаєм, – розповів агроном Сергій Музика. – Тому на більшій частині площ висіваємо озимі культури, під які відведено 1360 гектарів. Посіви в задовільному та доброму стані. При їх підживленні використовуємо аміачну селітру. Вже впоралися з озимим ячменем і завершуємо підживлення озимої пшениці. На весняно-польових роботах задіяні досвідчені механізатори Олександр Тимовський та Віталій Майданюк, сівальники Олександр Холондович і Микола Комоско. Підвозить добрива Валерій Руденко. Працюють усі злагоджено та якісно. На черзі боронування та культивація площ, відведених під кукурудзу й соняшник. 

♦Іван ТРЕГУБЕНКО, Лариса ТОКАР і Світлана КРАМАР, Ширяївський та Іванівський райони

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті