У сусіда хата біла, а в мене... «Бідненька»

ПЕРЕЙТИ ПОЛЕ 

ВТРАЧЕНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ  

Як наповнити бюджетну кишеню? Це чи не найголовніше для  керівника та господарника питання стало ключовим на виїзній розширеній апаратній нараді ОДА, що відбулася в Лиманському районі під головуванням керівника ОДА Максима Степанова. Її учасники – голови райдержадміністрацій та голови ОТГ говорили про рівень середньомісячної заробітної плати в області та шляхи її підвищення, взаємодію бізнесу та органів місцевого самоврядування. Доповідь  зробила   директор департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко.

  Отже, повернімось до першого. Темпи росту наповнення бюджету на Одещині, як підкреслив губернатор, нині є незадовільними. Є кілька чинників, що суттєво впливають на цей процес. Один з них – середня заробітна плата, її зростання, в різних галузях економіки та в різних регіонах. Як підкреслив Максим Володимирович, аналіз фахівців дає на перший погляд дивну, але насправді показову картину: на двох майже однакових за умовами, потенціалом та іншими характеристиками виробництвах, середня заробітна плата становить різницю у тисячу та більше гривень. І це є проблемою, яка виникла не останнім часом. На жаль, «адміністративний віз» котить до покращень натужно та зі  скрипом. А плата за землю, точніше її ріст шляхом встановлення ринкових орендних ставок – як дві краплі води подібна до проблеми росту середньої зарплати. Але ж земля – то джерело грошей, значний суспільний ресурс, і ефективне розпорядження ним з боку органів місцевого самоврядування значною мірою здатне поповнити бюджет.  Нажаль, поки що наповнення бюджетів громад грішми за оренду земель сільськогосподарського призначення можна назвати полем втрачених можливостей. Адже в цьому році середня аукціонна ставка становить 14,4 відсотка. А в районах області в середньому землю здають в оренду за 4,2-4,4 відсотка. Ставки вочевидь копійчані. Звідси питання: чи наші місцеві орендодавці  такі недолугі господарі, чи може хто в договорах оренди «прописує» таку низьку ставку, аби те, що «зверху», наповнило власну кишеню? Те ж саме стосується і орендних ставок за паї. Вони занадто низькі за договорами. За темпами зростання бюджетів (основний показник, що характеризує стан виконання місцевих бюджетів)  Одещина посідає двадцять перше місце. А минулоріч були четверті в Україні.

Вимальовується така картина. В Лиманському районі цьогоріч спромоглися значно підвищити орендні ставки, що дало плюс до бюджету більше десяти мільйонів гривень. А ось у Ренійському (останнє місце), Тарутинському, Роздільнянському, Овідіопольському, Біляївському та деяких інших  вперто пасуть задніх. Вперто – бо керівництво ОДА постійно вимагає від місцевих керівників навести лад зі ставками, а результатів – кіт наплакав. Наприклад, тарутинці пояснюють низькі ставки тим, що певна частка земель в районі є малопродуктивними. Хоча врожайність – вища від середньообласної. В Ренійському районі з початку року не укладено жодного договору задля підвищення ставок. Отже аргумент на кшталт: у сусіда хата біла, а в мене «бідненька» в даному випадку не спрацьовує. Доведеться, очевидно, отим «впертим» керівникам та господарникам добряче почухати потилицю, оскільки губернатор публічно заявив:  в разі зволікання у вирішенні проблеми до вересня нинішнього року він змушений буде готувати президентові країни подання по кадровому питанні.

  Звичайно, може скластись враження, що все це приклад ручного, управління, адміністрування як «привіт» із далекого минулого. Але, на мій погляд, будь-який метод в рамках закону, котрий дає результат в інтересах країни і суспільства, має право на життя. 

ДОРОГОЮ 

БЮДЖЕТНИХ ПОПОВНЕНЬ

 І, як приклад, наведено роботу митниці.

– В бюджет області станом на 1 липня перераховано близько 286 мільйонів гривень від перевиконанння митних платежів. Кошти спрямовуються на будівництво, реконструкцію та поточний ремонт автомобільних доріг. У першому півріччі  з Одеської митниці до держбюджету було перераховано на 2 мільярди 230 мільйонів гривень більше, аніж за аналогічний період минулого року, – говорить Максим Степанов. 

Будівництво та ремонт доріг є одним із ключових пріоритетів Стратегічного плану губернатора «Розумним регіон» на 2017-2019 роки. Триває будівництво автошляху в обхід міста Рені, а також продовжуються ремонтні роботи автомобільної дороги державного значення Р-55 Одеса-Вознесенськ-Новий Буг. Водночас, ремонт дороги Струмок-Шевченкове-Кілія завершено.

ЧИ БУДЕ «ГАРМАШ» У ЄВРОПІ?

  В ході робочої поїздки в Лиманський район губернатор відвідав приватне підприємство «Фірма «Гармаш», що знаходиться в селі Олександрівка. М’ясокомбінат справді новітній, оснащений сучасним європейським обладнанням. Тут виробляють більше ста п’ятидесяти видів ковбас, баликів та іншої смачної продукції високих стандартів. Вся сировина сертифікована.  Втім, взірцевий невеликий комбінат має чималі проблеми, через що у порівнянні з 2008 роком вимушено скоротив виробництво на 35-40 відсотків.    Причина, як пояснив заступник генерального директора Андрій Куликов, в тому, що в Україні ринок перенасичений м’ясо-ковбасними виробами і, водночас, знижується рівень купівельної спроможності населення. Виходу на європейський ринок поки що немає з огляду на високу конкуренцію та захист урядами європейських країн своїх товаровиробників. Як пояснив керівник: там нас не чекають. Тому « Гармаш» зацікавлений в ринках таких країн, як Азербайджан, Грузія, Туреччина, Вірменія тощо. У виході на зовнішній ринок гарматівці сподіваються на допомогу ОДА і держави.

 

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті