Курс на євроінтеграцію – через обізнаність

 Формування державно-управлінської еліти – це складний і тривалий процес. В Одеському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України частими гостями є відомі вчені і практики в системі управління або, як сьогодні правильно говорити, – публічного адміністрування та бізнес-технологій. На запрошення інституту державного управління заняття проводять представники вітчизняних вузів або вищих навчальних закладів ближнього і далекого зарубіжжя. Водночас спікерами і модераторами на заняттях виступають керівники органів публічної влади різних рівнів, а також представники громадських організацій. 

Завжди цікаво проводять заняття представники дипломатичного корпусу в Одесі, які на запрошення керівництва регіонального інституту зустрічаються зі студентами, аспірантами та викладачами й обговорюють нагальні питання в рамках навчальних занять, конференцій, «круглих столів».

В Одеському регіональному інституті відповідально ставляться до питань вивчення євроінтеграційних процесів країн, що вже стали повноправними членами Європейського Cоюзу, та тих, які на шляху до побудови нової внутрішньої та зовнішньої політики, з урахуванням європейських стандартів. Для України це важливий чинник, а питання обізнаності посадових осіб органів публічної влади з євроінтеграційних процесів є принциповим.

 З 2004 року в інституті плідно працює кафедра глобалістики, євроінтеграції та управління національною безпекою, яку беззмінно очолює кандидат історичних наук, доцент, заслужений працівник освіти України Валентина Кривцова. 

– Валентино Михайлівно, що, на Вашу думку, для України є найважливішим у процесах євроінтеграції?

Кривцова: Євроінтеграція – це цивілізаційний вибір України. Як невід’ємна частина Європи Україна орієнтується на діючу у провідних європейських країнах модель соціально-економічного розвитку. У євроінтеграційному процесі кожної країни настає момент, коли із зовнішньополітичного питання він перетворюється на конкретні і досить складні завдання політики внутрішньої. Для України такий момент настав з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році. Одним із найважливіших завдань нашої кафедри є вивчення кращого досвіду країн-членів ЄС та механізмів імплементації стандартів Європейського Союзу у політику сталого розвитку України, а також професіо­налізація посадових осіб органів публічної влади та обізнаність у питаннях європейської інтеграції. 

– З ким співпрацює кафедра, аби навчальний процес разом з теорією поєднував вивчення досвіду? 

Кривцова: Традиційно до участі в роботі семінарів, «круглих столів» тощо ми запрошуємо представників органів публічної влади, які опікуються питаннями європейської інтеграції, працівників представництва МЗС України в Одесі, представників дипломатичних місій в Одесі. Виступи таких спікерів завжди викликають чималу зацікавленість.

– Кого б Ви виділили із представників дипломатичних місій в Одесі, котрі співпрацюють з інститутом при вивченні досвіду європейської інтеграції? 

Кривцова: Важко виокремити, але можу сказати напевне, що найдавніші ділові стосунки регіонального інституту налагоджено з Генеральним консульством Румунії в місті Одесі і безпосередньо з Генеральним консулом Емілем Рапча, який працює в Одесі з 2012 року і весь цей час співпрацює з нашим навчальним закладом. Приємно зазначити, що пан Рапча не тільки відомий дипломат, а ще й науковець, який має чималий досвід виступів перед різними аудиторіями, автор наукових досліджень, багатьох наукових статей, монографій.

Під час зустрічі з Генеральним консулом Румунії в Одесі, доктором економічних наук Емілем Рапча мені вдалося почути і його думку про співпрацю з навчальним закладом.

– Шановний пане консуле! Ви авторитетний і відомий на півдні України дипломат. Ви і представники Генерального консульства Румунії в Одесі під Вашим керівництвом проводите потужну просвітницьку діяльність. За Вашою участю відбувається безліч благодійних заходів у місті Одесі і в Одеській області. Як складаються Ваші взаємовідносини з навчальними закладами Одещини?

Еміл Рапча: В Одесі я розпочав свою діяльність у 2012 році. І мені було дуже приємно було у перші місяці моєї роботи отримати офіційне запрошення від керівництва Одеського регіонального інституту державного управління взяти участь у роботі «круглого столу» з питань європейської інтеграції, під час якого я і мої колеги з Генерального консульства Румунії в Одесі виступили з інформацією про досвід Румунії на шляху європейської інтеграції. Ми представили детальну презентацію, яка наочно висвітлювала стан соціально-економічного розвитку Румунії як члена Європейського Cоюзу. Це був мій перший виступ у вищих навчальних закладах міста Одеси. Знаковим було те, що в аудиторії перебували і викладачі інституту, і слухачі, які підвищували кваліфікацію в інституті в рамках окремого семінару за темою «Європейська інтеграція України». Мене вразило, що серед слухачів були керівники, які очолюють органи публічної влади південного регіону України, зокрема з Вінницької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей. Численні запитання від аудиторії свідчили про щиру зацікавленість у питаннях європейської інтеграції. Таких зустрічей за 7 років моєї каденції було проведено безліч.

– Ваші виступи добре пам’ятають в регіональному інституті державного управління. Чи тільки виступами обмежується Ваша довгорічна співпраця з цим навчальним закладом?

Еміл Рапча: Звичайно, ні. За цей чималий час мене доволі часто запрошували і продовжують запрошувати до участі у різних комунікаційних заходах, що проводяться на базі інституту, або під патронатом регіонального інституту в органах влади міста Одеси. Це і наукові конференції, і семінари, або просто заняття, основною метою яких є вивчення досвіду європейської інтеграції різних країн, та обговорення актуальних питань євроінтеграції України. Мені приємно зазначити, що разом зі мною у навчальних та інтерактивних заходах беруть участь науковці з Румунії. Наприклад, за нашим запрошенням для проведення занять в Одеському регіональному інституті державного управління з Бухаресту прибув професор Відділення міжнародних зв’язків та європейської інтеграції Національної школи політології та державного управління, доктор наук пан Жеорже Англіцоу. Його яскрава доповідь під час роботи круглого столу за темою «Стратегія сталого розвитку «Україна – 2020»: реалізація децентралізації з урахуванням досвіду ЄС» викликала велику зацікавленість у присутніх та безліч запитань. Але, крім цього, Генеральне консульство Румунії в Одесі допомагає у налагодженні дружніх стосунків та ділової співпраці між ОРІДУ НАДУ при Президентові України та вищими навчальними закладами Румунії у форматі обміну досвідом. Студенти та викладачі з Одеси відвідують навчальні заклади у Бухаресті і навпаки.

– Румунія була першою країною в центральній і східній Європі, яка мала офіційні відносини з Європейським Співтовариством.  Очевидно, що зближення Румунії з ЄС започаткувало позитивні зміни для Вашої країни. Яким Ви бачите майбутнє України на шляху європейської інтеграції?

Еміл Рапча: Хочеться зазначити, що Румунія є одним з найактивніших адвокатів України в Європейському Союзі. Шлях до вступу в Євросоюз непростий та проходить у декілька етапів, що пов’язано з адаптацією до європейських стандартів. Ми, як держава, що успішно подолала цей шлях, добре розуміємо важливість проведення всебічних реформ. Україна робить потужні кроки на шляху перетворень. Це є основним принципом імплементації стандартів Європейського Cоюзу в Україні. Приємно зазначити, що і керівництво держави, і пересічні громадяни добре розуміють, що успішність будь-якої євроінтеграційної політики полягає в системному слідуванні принципам та цілям політики нового формату.

Питання європейської інтеграції України залишаються актуальними з низки причин, з яких основні – це подальше політичне та інституційне зближення з ЄС, еволюційне просування до кінцевої мети інтеграції – Європейського Союзу та  адаптація українського законодавства до норм ЄС. 

Наталія Привалова, член Національної спілки журналістів України

На знімкуЭміл Рапча – Генеральний  консул Румунії в Одесі (з 2012 року), доктор економічних наук, дуаєн дипломатичного корпусу, акредитованого в Одесі

Рубрика: 
Район: 
Выпуск: 

Схожі статті