Об’єднались всупереч чуткам

Утворення громад в Одеській області відбувається нерівномірно. Якщо центральні райони регіону більш-менш пристали на об’єднання, то південні райони ставляться до нього з великою осторогою. Адже серед населення побутує думка, що після утворення громади зникнуть школи та медичні заклади, внаслідок цього села вимруть. Жителі Лиманської територіальної громади в Татарбунарському районі теж зіштовхнулися з подібними чутками. Але вони вирішили ризикнути та утворити єдину ОТГ. Минулого тижня одеські журналісти в рамках прес-туру від Асоціації міст України навідали Лиманську громаду щоб побачити, чи така страшна децентралізація, як про неї говорять.

Перешкоди районного значення

Лиманська об’єднана територіальна громада з’явилася у листопаді 2017 року. До її складу, крім власне Лиману, входять Трапівка, Новоселиця та Зарічне. В цих чотирьох селах, загалом, проживає 2946 чоловік. Половина жителів є мешканцями центру громади (в Лимані проживає 1472 особи). Ініціатором створення громади виступила Лиманська сільська рада. Вона з самого початку децентралізаційної реформи розсилала пропозиції про об’єднання до різних сільських рад.  

Згідно перспективного плану, Лиманська громада мала бути більшою. Проте через зовнішні чинники не вдалося об’єднатися так, як це передбачалося із самого початку. Планувалося, що до складу Лиманської об’єднаної територіальної громади  має входити сім населених пунктів. Причину такого недооб’єднання вбачають у небажанні районних органів влади втрачати свій вплив. Саме з їх подачі розповсюджувалися різні чутки, що гальмували реформу.

– Утворенню громади передувало дуже багато обговорень та суперечок, – згадує голова Лиманської ОТГ Василь Резніченко. –  Був дуже великий супротив стосовно об’єднання громади, зокрема з боку сторони керівництва нашого району. Розповідались байки про те, що будуть закриватимуться дитячі садки, школи, що жителі найвіддаленіших сіл будуть отримувати довідки не в себе, а саме у центрі громади. Але нічого з цього в нас немає. Для видачі довідок, наприклад, було ухвалене рішення надати повноваження старостам здійснювати нотаріальні дії. Виготовили другу печатку, щоб людина, яка звертається до старости, могла отримувати всі потрібні документи на місці.

  Але майже за рік роботи стало видно, що об’єднані села вимирати не збираються. Школи працюють, всі хто був при справі, при ній так і залишився. Коли проходив активний діалог стосовно утворення територіальної громади, то  з місцевими мешканцями  все обговорили. Людям пообіцяли, що не буде жодних звільнень, всі робочі місця залишаться, що й були до того. Та й нема потреби в скороченнях, коли в громаді є що робити. 

Зробили дитсадок

Після утворення громади зміни на краще встигли відчути на собі мешканці села Новоселиця. Вони на власному досвіді переконалися: не обов’язково ставати центром громади, щоб відчути переваги децентралізації. Нещодавно в селі провели капітальний ремонт місцевого дитячого садочка. Його приміщення було зведене ще в шістдесятих роках минулого століття й потребувало реконструкції. Однак в місцевих в бюджетах тривалий час не було коштів для ремонтних робіт. Після об’єднання до Лиманської територіальної громади надійшла інфраструктурна субвенція, яку було вирішено спрямувати саме на дошкільний освітній заклад.

На ремонт було виділено півтора мільйони гривень з місцевого бюджету. В будівлі дитячого садочка полагодили дах, привели до ладу стіни, замінили підлогу та стелю. До того ж, за кошти приватних підприємців були придбані новенькі ліжечка для дітей. Півтора мільйони гривень, що їх виділили з самого початку, не вистачило. Що й не дивно, враховуючи що садок не бачив ремонту з 1964 року – від часу свого будівництва.  Проте й ті результати, яких досягла громада, дають привід для радості як дітям, так і їхнім батькам.

– Для нас всіх цей садок дуже важливий, – говорить жителька села Новоселиця Оксана Кальнева. – Діти тут розвиваються, адже ми маємо дуже хороших вихователів. Моя дочка в цьому садочку навчилася самостійно їсти, гарно розповідати віршики. Літо минуло, дитина в садочок не ходила, а все пам’ятає з того, що вчили взимку. Тому я дуже рада, що для нас нарешті відкрили дитсадок, бо рік тому ми своїми силами робили ремонт як могли. Ми дуже вдячні керівництву нашої громади, що вони постаралися та знайшли можливість капітально відремонтувати заклад для наших дітей.

Всі ремонті роботи, які за свою історію знав садок, проводилися суто за рахунок батьків. В місцевому бюджеті на глобальну реконструкцію не було жодних коштів. Деякі роботи в приміщенні треба буде проводити й надалі, проте вони будуть плануватися вже наступного року. До того часу влада Лиманської ОТГ має вирішити багато не менш актуальних питань.

Вирішуючи проблеми

Рішенням сільської ради з бюджету виділено кошти на генеральний план для сіл Зарічне, Новоселиця і Трапівка. Зокрема, 394 тисячі гривень спрямували на проведення капітального ремонту свердловини в селі Зарічне. Вона дає технічну воду для нього та сусідньої  Новоселиці. Це дуже стара свердловина, яка вже не може давати воду необхідної якості. Лишається проблема з питною водою, яка актуальна для всієї Бесарабії загалом. Питну воду до Лиманської ОТГ доставляють за 50 кілометрів з села Баштанівка Татарбунарського району. Проблем в новоствореної громади, як видно, вистачає. Проте всі вони з’явилися не рік, і навіть не десять тому.

– На сьогодні однією з проблем, що нас хвилює, є нестача кадрів, – говорить заступниця голови Лиманської ОТГ Олеся Кометіані. – Це стало нашою чи не єдиною проблемою, яка з’явилась після утворення громади. Нам необхідні юристи, спеціалісти з освіти, але ми працюємо над вирішенням цього питання. На майбутнє плануємо забезпечити службове житло для молодих спеціалістів, яке має з’явитися вже наступного року. Розглядаються варіанти як придбання будинку, так і проведення капітального ремонту в наявних приміщеннях. 

На території громади більшість підприємств належать до фермерських господарств. В основному мешканці  Лиманської ОТГ обробляють земельні ділянки. Є власники-одноосібники, є і великі фермерські підприємства. В Трапівці є хлібопекарня, наявні рекреаційні зони та бази відпочинку. Взимку місцеве населення працює на тих базах охоронцями, а влітку торгують своєю продукцією на ринках. Туристів у літній період тут вистачає, проте багато потенційних відпочивальників не доїжджає сюди через поганий стан доріг.

Дорожнє питання сьогодні є пріоритетним для Лиманської громади. Було виділено 422 тисячі гривень, що підуть на виготовлення проекту ремонту траси Білолісся-Приморське-Росєйка.  Пройшли торги, проектна документація перебуває на стадії виготовлення, на кінець листопада призначені експертизи. Але найголовніше те, що на наступний рік цю дорогу внесли в перелік тих, що потребують капітального ремонту. В 2019 році облдержадміністрація визначила одним з пріоритетів реконструкцію доріг, що ведуть до рекреаційних зон. Так до Лиману необхідно полагодити двадцять кілометрів доріг. Але ще на території ОТГ є рекреаційна зона Росєйка, тому загальна кількість автошляхів, що підлягають ремонту, складає 36 кілометрів. Лишається сподіватися, що всі проекти будуть втілені у життя і це сприятиме подальшому розвитку однієї з найменших громад Одещини.

Район: 
Выпуск: 

Схожі статті