Добувачі сенсацій

Усе таємне в остаточному підсумку стає явним. Зі змінним результатом про істинність цього твердження сперечатися можна довго. Терміни полеміки можуть зрівнятися хіба тільки з віком самої Історії. Один ховає – зариває в землю, замуровує в стіну, інший – шукає, відкопує, розгадує, розшифровує…

Археологія, мабуть, – найзагадковіша професія. Її представники здатні з фанатичним блиском в очах дивитися на розвалені стіни та земляні кургани. Те, що багато століть було приховане під шарами історії, тепер – за допомогою наукових методів і чуття щасливих копальників – практично відчутна найближча дійсність.

Освідчення в любові до стародавності починається з витягнутого абітурієнтом екзаменаційного квитка. При вступі на історичний факультет людина одним рухом обирає свою долю. Потім її доля – прослуховування лекцій, проковтування кілограмів архівному пилу та довгі спекотні дні на розкопках. 

Влітку застати археолога вдома практично неможливо. Вмлілий від спеки, він акуратними рухами вивільняє із землі дорогоцінні знахідки. Шкребок, амфора, розсип монет, наконечники стріл, що належали комусь тисячі років тому, – тепер його видобуток.

Час від часу обговорюється питання, якого роду слово «археологія» – жіночого чи чоловічого? Насправді цю науку прославляють представники обох статей. Наталя Секерська, Тетяна Самойлова, Ігор Бруяко. Імена цих одеських учених не в усіх на слуху, але археологи добре знають тих, хто самовіддано трудиться, збагачуючи історію. Пам’ятають і тих, чиє ім’я продовжує жити на сторінках наукових публікацій і книг. Таких, наприклад, як Михайло Агбунов. 

Багато що вирішує пані Удача. У пошуках культурного шару руками археолога перелопачуються центнери й тонни землі. Культурним називається шар (часом він на глибині декількох метрів), з якого витягають різні предмети побуту – посуд, прикраси, що належали, наприклад, представникам трипільської або скіфської культури. Кому поталанило менше, залишиться виявити свої художньо-канцелярські здібності – замалювати або сфотографувати знахідки.

По закінченні розкопок учені закриваються в лабораторіях, аналізуючи, порівнюючи, зіставляючи нові знахідки з уже наявними предметами. Найцікавіші стають музейними експонатами, інші – до кращих часів мешканцями сховища.

Різні шляхи приводять молодь у цю спеціальність. Хтось хоче залишити свій слід в історії пошуками слідів стародавніх цивілізацій, а хтось, завдяки авантюрному складу характеру, піддається впливу кінематографу. Дівчат надихають пригоди Лари Крофт, а хлопцям не дають спокою лаври Індіани Джонса.

І ті, й інші праві. Археологія – складна, але цікава наука, знайома багатьом з нас, на жаль, тільки з документальних і художніх фільмів. Будучи однією із найумовніших і водночас найточніших наук, археологія – це єдиний спосіб буквально доторкнутися до минулого, розкриваючи нові й корегуючи вже наявні сенсації в біографії людства.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті