У ногу з життям

Півстолітня історія цього одного з небагатьох державних підприємств Одеси, що зберегли науковий та виробничий потенціал, помережена білими та чорними смугами, злетами та падіннями. Науково-дослідний інститут «Шторм», який нині є складовою частиною Державного концерну «Укроборонпром», був створений свого часу при Міністерстві радіоелектронної промисловості колишнього СРСР. Йому відводилася роль головного підприємства з розробки охолоджувального обладнання та складових для забезпечення відповідних теплових режимів надійної роботи радіо­електронної апаратури (РЕА) нового покоління, що входила до складу найрізноманітніших систем і комплексів з використанням потужної електронно-обчислювальної техніки. За першу чверть століття в інституті створився колектив із солідним науковим і проектно-конструкторським потенціалом, здатний вирішувати найскладніші завдання, продиктовані часом, бурхливим розвитком науки і новітніх виробничих технологій. Тодішні розробки «Шторму» відзначалися високим рівнем надійності та якості, а відтак впроваджувалися у виробництво на багатьох підприємствах радянського простору і за кордоном. Про це йшлося, зокрема, на вчорашніх урочистостях колективу з нагоди п’ятдесятиріччя НДІ.

Значний внесок у діяльність підприємства свого часу зробили колишні його керівники Григорій Матвійович Коновенко, Вадим Михайлович Чирков, Ігор Дмитрович Конопльов, Віктор Федорович Моісєєв, Сергій В’ячеславович Мясоєдов, інженерно-технічні працівники та робітники.

Розпад СРСР, перехід на рейки ринкової економіки стали серйозним випробуванням для науково-дослідного інституту. Адже багато підприємств-суміжників з різних причин припинили своє існування. А з ними зникли і замовлення. Життєдіяльність вдавалося підтримувати за рахунок експортної складової. Хоча й вона не давала можливості принаймні стабілізувати становище. НДІ почав гостро відчувати брак оборотних коштів, з’явилася заборгованість по заробітній платі та за сплатами єдиного соціального внеску.

Ситуацію вдалося істотно змінити з приходом на посаду директора інституту Володимира Кушнерука, який виявився ефек­тивним менеджером. Він об’єднав колектив ідеями перебудови структури виробництва, модернізації та збільшення обсягів випуску продукції, розширення контрактів.

– Глибоко проаналізувавши проблеми, які опосіли нас з усіх боків, ми окреслили конкретні шляхи поступового виходу із затривалої кризи, – говорить Володимир Іванович. – Спираючись на власний науковий та виробничий потенціал, ретельно вивчили потреби внутрішнього та закордонного ринків у наших і подібних до них розробках. В результаті вдосконалили конструкторську документацію систем забезпечення теплових режимів радіоелектронної апаратури та її складових. На цій базі було розпочато випуск цілого асортименту оновлених насосів, клапанів, вентиляторів, теплообмінників, датчиків і реле, фільтрів.

Сьогодні «Шторм» є головним підприємством України у цьому сегменті виробництва, зокрема зорієнтованого на потреби оборонної промисловості. Колектив інституту, з-поміж усього іншого, продовжує роботи з модернізації автоматизованих звукометричних комплексів для Збройних сил. Також тут обслуговуються системи охолодження радіоелектронної апаратури інших комплексів, для чого використовується розроблена у «Штормі» мобільна станція технологічного промивання трубопроводів та вузлів холодильних машин.

До речі, і сам директор, і провідні фахівці підтримують постійні тісні виробничі зв’язки з Міністерством оборони України. Вони – часті гості у військових підрозділах, де в експлуатації є вироби держпідприємства та інші споріднені вузли й агрегати.

Що стосується народного господарства, то в стінах «Шторму» зараз створюються високоефективні енергозберігаючі системи мікроклімату для житлових і службових приміщень. Цей напрям є вельми актуальним як для нашої країни, так і для зарубіжжя у зв’язку з постійним подорожчанням традиційних енергетичних ресурсів. Також вдосконалюється датчик контролю якості повітря з цифровою індексацією.

Усі напрацювання останніх років стали можливими ще й завдяки активним творчим контактам зі вченими провідних одеських вузів – національного політехнічного університету, національної академії харчових технологій, державного екологічного університету, ряду науково-дослідних інститутів. До речі, директор «Шторму» є головою державної екзаменаційної комісії при захисті дипломних проектів та магістерських робіт на кафедрі компресорів і пневмогенераторів інституту холоду національної академії харчових технологій. Він прагне не лише неупереджено оцінити знання випускників, а й ґрунтовніше познайомитися з молодими людьми, щоб запросити когось із них на роботу до очолюваного ним виробничого колективу.

– Адже там, у цехах і лабораторіях, є в кого вчитися і ставати справжнім професіо­налом, поєднуючи науку з практикою, – говорить Володимир Іванович. – Це, зокрема, наші ветерани, які вистояли у найскрутніші часи і залишилися вірними інститутові: Іван Мариняк, Тетяна Пещерова, Тетяна Букарева, Світлана Строчковська, Лідія Казанжи, Анатолій Степаненко, Петро Власов, Лариса Прохорова, Наталія Разгуляєва, Ніна Топченюк, Іван Людвик. Поруч із ними стають досвідченими майстрами своєї справи молоді фахівці Дмитро Санін, Максим Рідник, Артур Санковський, Юлія Іщенко, Олексій Жижикін, Денис Челідзе, Юрій Савчук. Саме завдяки таким відданим справі людям, – а їх – переважна більшість у нашому згуртованому колективі, – і вдалося за останні п’ять з гаком років домогтися помітних зрушень.

Відтак нині НДІ «Шторм» рухається вперед, знаходячись серед провідних у таких загальнодержавних рейтингах, як «Експортер року», «Лідер галузі», «Державне підприємство року».

♦Віктор КОЗЮРА, «Одеські вісті»; 

♦Володимир МОРОЗ

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті