Кохання у свята і в будні

Торік у нашому краї кількість укладених шлюбів значно перевищила кількість розлучень. Про це свідчать дані, що їх навела прес-служба Головного територіального управління юстиції в Одеській області.

Так в 2018 році  в нашому регіоні шлюб уклало понад 30 тисяч людей. Офіційно ж розірвати стосунки в минулому році вирішила 2631 пара. За цими сухими цифрами стоять долі людей. Часом - щасливі, часом - не дуже.

В різних джерелах говориться, що до 50% укладених шлюбів розпадається. Хтось списує це на моральну розбещеність людей, які не вміють берегти стосунки. Деякі, навпаки, вважають це позитивною тенденцією, мовляв, люди отримали більше свободи і не тримаються за тих, хто завдає їм страждань. Чи вміють жити у парі сучасні молоді люди? Чи так само виглядають їхні стосунки, як і 20-30 років тому? Що для людей нині означає кохання? До Дня закоханих ми спробували пошукати відповіді на ці питання.

Покоління нинішніх бабусь та дідусів часто нарікає, що сучасна молодь не вміє цінувати справжні людські стосунки. Якщо вони свого часу одружувалось раз та на все життя, то їхні діти та онуки часто розлучаються або взагалі уникають шлюбу. Він став необов’язковим елементом для спільного побуту, деякі взагалі вважають його пережитком минулого. Мовляв, навіщо цей офіціоз, коли перестали навіть ставити штампи до паспорту. Але багато лишається й таких, для кого одруження – один з обов’язкових етапів у розвитку стосунків з коханою людиною.

- Порівняно з минулим сторіччям, розуміння особистих стосунків та шлюбу, звісно, змінилося, - каже психолог Оксана Вдовіченко. - Сьогодні людська психіка сильно заражена ідеями домінування, змагальності і влади. У пріоритеті егалітарний шлюб: обидва партнери рівноцінно вкладають і фінанси і зусилля як у сімейний бюджет, так і в побутові питання. У сучасній сімейній системі немає чітких поділів хатньої праці, хоча відгомони патріархату все ж подекуди присутні. Однак індивідуальний комфорт і розвиток особистості в пріоритеті. Це ні погано, ні добре, це просто факт.

В сучасних парах менше спостерігається розподіл на «чоловічі» та «жіночі» обов’язки, проте тут ситуація, знову ж таки, нерівномірна. Жителі маленьких містечок та сіл більше схиляються до традиційного розподілу повноважень, а от чим більше місто, тим ці межі стають розмитішими. Зараз немає однієї чіткої ролі, яку повинно відігравати подружжя в суспільстві та в стосунках між собою. Все більше поширюється думка, що пари мають жити так, як зручно їм обом.

Проте як би не змінювалися формати людських стосунків, чи оформлювалися вони офіційно чи ні, лишаються речі, які досі цінуються. Взаємоповага один до одного, бажання зробити добре, підтримати в скрутну хвилину.  Закохані в більшості випадків прагнуть зробити своїй «другій половині» приємне і шукають приводи для цього. Може тому в Україні за такий короткий час прижився День Святого Валентина? Хоча може це тільки сліпе копіювання просунутіших держав.

Любов, що датам не підвладна

В країнах Західної Європи День Закоханих відзначають з XIII століття. В нашій державі масово святкувати його стали лише з дев’яностих років минулого сторіччя. Але за цей короткий час Святий Валентин завоював популярність серед українців, в основному - серед молоді. Навіть якщо вони не відчувають сакральних почуттів до цієї дати, то не оминають можливості потішити коханих людей.

Двадцятидворічна одеситка Уляна Тіненко зізнається, що День Святого Валентина не викликає у неї великого захоплення. Проте для свого хлопця вона буде готувати подарунок, бо хоче зробити коханій людині приємно та продемонструвати, що він для неї багато значить. Дівчина вважає, що свою любов за можливості треба демонструвати кожного дня, а не підводити її під якісь окремі дати. Хоча на питання «Що таке кохання?» їй відповісти складно. Але, з іншого боку, на це питання мало хто може сформулювати конкретну універсальну відповідь.

- Я не думаю про те, що таке кохання і з чим його їдять, - зізнається Уляна. – Є чоловік, з яким мені добре, якого я ціную та поважаю. Через це я роблю все можливе, щоб забезпечити йому максимальний комфорт поруч зі мною. Я намагаюсь показати йому своє гарне ставлення шляхом доступних для нього та прийнятних для мене методів. Наприклад обняти, щиро поговорити, бути уважною до його слів, зробити приємні дрібниці на кшталт приготування домашнього пирога. Чи можна це назвати коханням, чи ні, я не знаю. Але для мене це не так важливо.

Двадцятишестирічний програміст Костянтин Власов солідарний з попередньою співрозмовницею. На його думку, любов означає повагу, довіру, прийняття людини з усіма недоліками, бажанням розділяти спільний побут та сімейні цінності.  Для нього День Святого Валентина лише один з приводів порадувати кохану дружину.

- Якщо подумати, то це просто звичайний день, як і всі інші, - каже Костянтин. - Просто так вийшло, що в моєму дитинстві суспільство надавало цьому дню якесь сакральне, магічне значення. Тому навіть подорослішавши кардинально негативно до нього ставиться просто не хочеться. Не через те, що це привід зробити якусь приємність дорогій або просто особливій людині (в цій справі несподіванки завжди найкраще). Просто несвідомо продовжуєш шанувати так звані «традиції».

Монетизація свята

Дехто пов’язує популярність Дня закоханих з комерційними інтересами. Якщо маленькі валентинки, якими обмінюються школярі на перервах, вартують копійки, то інші святкові витрати не такі бюджетні. Ціни на букети квітів магічним чином можуть зрости в кілька разів. За бажання та фінансової можливості за «букетик» можна викласти одну мінімальну зарплатню пересічного українця. Хоча існують і способи зекономити.  В минулому році якийсь чи то жартівник, чи то завзятий підприємець розмістив оголошення, що за 350 гривень доставить букет зі 101 троянди на 10 хвилин, щоб тимчасова власниця зробила з ним фото та виклала «на заздрість подругам» в соціальні мережі.

- Я особисто з таким не стикався, щоб дівчата просили взяти в оренду букет квітів для фото, а якби й просили, то ми таких послуг не надаємо, - каже працівник сервісу доставки квітів Денис. – На свята великою популярністю користуються великі букети, які складаються з 51-ї чи навіть 101-ї троянди. В звичні дні такі замовлення, звісно, трапляються нечасто, проте на свята на кшталт Дня Святого Валентина користуються популярністю. При чому часто такі букети замовляють не тільки чоловіки для своїх жінок, але й дівчата для своїх подружок.

Однак разом зі святковими підвищеннями цін, вистачає й різноманітних знижок, акційних пропозицій для пар, які збираються провести вечір разом. Дозвілля на 14 лютого, принаймні, трохи різноманітніше, ніж в інші дні. Мешканці великих міст, які мають фінанси, можуть провести тематичний вечір в клубі чи ресторані. Студенти лякають птахів та забруднюють навколишнє середовище небесними ліхтариками, які пускають у вільний політ. Але навіть якщо у місті чи селі нічого подібного не вчиняють,  то все одно існує чудова нагода показати коханій людині, як багато вона для вас важить. І дарувати сотні троянд чи варити двісті літрів борщу для цього зовсім не обов’язково.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті