Винні не лише батьки

ЯК ЗАХИСТИТИ НАШИХ ДІТЕЙ?

Експертка із захисту прав дітей Алла Кіріяк переконана, що в загибелі дітей винні не тільки їхні батьки, які залишають їх без догляду, а й соціальні служби, які мали б виявляти і працювати з кризовими родинами, де ростуть маленькі діти, але не роблять цього належним чином.

Нагадаємо, остання трагедія, в якій загинули 4 малюків, сталася в селі Чорна, що в Окнянському районі. 1 липня у пожежі в житловому будинку загинули чотири дівчинки. Двом було по два роки, третій виповнився рік, четвертій – пів року. Це діти з двох родин, яких лишили у хаті без нагляду дорослих. Поки малюки горіли, їхні матері відсипалися після нічної пиятики…

Пані Алла стверджує: саме від якості соціальної роботи з сім’ями, які потрапили в складні життєві обставини, залежить подальша доля дітей.

— На жаль, маємо прикрі випадки повного знищення центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ). В Окнянському районі центр був ліквідований розпорядженням голови райдержадміністрації ще 31 грудня 2015 року. Таким чином, без повноважень та законних підстав служба у справах дітей -  а це всього 3 спеціалісти - веде облік та соціальну роботу з 42 сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, в яких проживає 141 дитина. Здійснюється соціальний супровід 5 прийомних сімей, де виховуються 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 1 дитячого будинку сімейного типу, де виховуються 7 дітей, — розповіла Алла Кіріяк, яка очолювала службу у справах дітей Одеської ОДА до середини 2018 року. 

Відсутність соціальної роботи з неблагонадійними сім’ями в окремих районах області призводить до непоправних наслідків. Адже працівниками ЦСССДМ є фахівці із соціальної роботи, які працюють на рівні громад, виявляють потенційних отримувачів послуг, оцінюють їхні потреби, матеріально-побутові умови та скеровують до відповідних підрозділів системи соцзахисту – виплати, послуги у терцентрах чи на дому.

На сьогодні пріоритетним напрямком їхньої роботи є сім’ї з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини, стосовно яких вони мають функції ще і соціального супроводу, а також переадресовують до інших надавачів спеціальних послуг.

Як можна зробити висновки з останнього страшного випадку, родинами, де зростали маленькі дітки, ніхто з державних служб не займався. На місцях бракує соціальних працівників, або їхня кількість критично мала, не вистачає транспорту та міжвідомчої співпраці, а без неї виявити проблему і вжити оперативних заходів вкрай складно.

Крім того, розповідає Алла Кіріяк, згідно зі своїми функціями, інформаційна кампанія, пошук та підбір кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі здійснюється також ЦСССДМ.

За відсутності центру протягом 2016 року в Окнянському районі не підібрана та не була створена жодна прийомна сім’я чи ДБСТ, що є недопустимим. Така ситуація спостерігається і в Ширяївському районі, де також ліквідовано ЦСССДМ.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в більшості територіальних громад не забезпечують створення сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку дитини, виховання її в сім’ї, захисту її прав.

— Сьогодні удосконалення існуючої системи захисту прав дитини вимагають злагодженого та системного вирішення, координації дій органів державної влади і громадянського суспільства. Це реальність сьогодення. І доки вона не зміниться, нічого кращого чекати не варто. Нові обличчя нічого не вирішать. Вирішить нова стратегія роботи з кризовими сім’ями, — резюмує фахівець.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті