Відпочиваємо, але пильності не втрачаємо

14 липня зсув ґрунту на одному з одеських пляжів змусив похвилюватися багатьох городян. Земля зі схилу накрила ділянку дикого необладнаного пляжу в Чорноморці, де розташувались відпочивальники. На щастя, під завалами опинились лише їхні речі. Самих людей врятувало те, що вони в цей час купались в морі. Втім, рятувальники два дні працювали на місті пригоди, аби переконатися, що жертв зсуву не має. Такі випадки для Одеського регіону, хвалити бога, радше виняток, ніж правило. Але вони красномовно свідчать про те, що навіть й розслабляючись на пляжі, про безпеку забувати аж ніяк не варто.

ВІДПОЧИНОК - РІЧ ВІДПОВІДАЛЬНА

Хто з нас не мріє про відпустку? У літню спеку, після довгого часу напруженої роботи, так і хочеться поїхати кудись розслабитись. Краще - до моря. Кого не цікавить берег турецький і Африка в образі Єгипту чи Тунісу, вирушають до наших курортів.  Тим паче, що пляжі Азовського та Чорного морів кожного сезону ваблять мільйони туристів з усієї України та не тільки. Одеса та Одеська область є одними з найпривабливішими зон для літнього пляжного відпочинку. Але є які можуть легко зіпсувати таку омріяну відпустку. Які потенційні небезпеки загрожують жителям та гостям регіону на пляжах? Що треба робити, щоб від цих загроз? 

Відпустку можуть затьмарити не тільки дощові хмари, але й неякісний сервіс, погана екологія і хвороби. На щастя, більшості неприємних випадків вдається уникнути, дотримуючись простих правил. Де можна відпочивати на пляжах? Коли потрібно уникати купання в морській воді? І як зробити, щоб відпочинок на узбережжі приніс користь, а не шкоду здоров’ю? Саме на ці питання ми постараємося відповісти у цьому матеріалі.

Зони вільного доступу

Напередодні пляжного сезону в Одесі проводилися серйозні роботи з санітарного очищення та благоустрою зон відпочинку. Комунальники почали працювати ще з весни. Так вони зачистили понад сто гектарів зелених насаджень, прибрали сухостійні рослини, підрізали гілки дерев, скосили траву, відремонтували й пофарбували урни і лавки.  Також, після минулорічних скандалів з недопуском людей до моря, місцева влада подбала про те, щоб одеситам та гостям міста, нарівні з платними послугами, був доступний безкоштовний відпочинок. Власне, в минулі роки теж на орендованих пляжах 30 % території мали бути вільними від лежаків й відводитись для людей, яким не потрібні додаткові послуги. Зараз про це почали просто більше говорити, а площа територій, доступна для безкоштовного відпочинку, складає тепер 40 відсотків. 

- Спеціальна мобільна група, створена при Департаменті комунальної власності, слідкує, як орендарі забезпечують вільний доступ одеситів і гостей міста до пляжів, - каже директор Департаменту комунальної власності Олексій Спектор. - Ми будемо робити все для того, щоб відсоткове співвідношення 60/40 дотримувалося. Біля кожного входу на пляж, незалежно від того, перебуває він в оренді чи ні, встановлені стенди, де, крім схем розміщення платних послуг і безкоштовної зони, буде й інформаційна табличка, де вказуватимуться телефони відповідних служб, куди можна зателефонувати в будь-який час і поскаржитися на порушення.

Мобільна група з шостої ранку «займається спортом», ходячи пішки вздовж узбережжя. Вона оцінює стан пляжів, перевіряє площу, вільну від лежаків та парасольок. Уже з цих спостережень будуть робитися висновки і включатися всі важелі для того, щоб запобігти зловживанням. Для початку проти неблагонадійних орендарів будуть використовуватися адміністративні штрафи, які можуть вилучати на свою користь комунальні підприємства. В особливих випадках передбачений розрив договору з недобросовісними поставниками послуг. Але перешкодити пляжному відпочинку можуть не тільки кремезні «біч бої», які ігнорують закон.

Обережно, водорості!

На початку червня відпочивальники зауважили неприємний запах та колір  води  в Чорному морі. Причиною стало масове розмноження водоростей модулярій, які несуть собою загрозу для інших живих організмів Чорного моря. В ході свого розвитку ця синьо-зелена водорость виділяє токсичні речовини, які шкодять всьому, що живе в цьому середовищі. Такі випадки вже траплялись 2010 року, і їх пов’язували з аномальною спекою. Цьогоріч Держспоживслужба рекомендувала туристам уникати відпочинку на одеських пляжах, відзначаючи, що купання в такому морі є потенційно шкідливим для здоров’я. Експерти орієнтувались на санітарні норми і правила охорони прибережних зон. Дуже часто при оцінці орієнтуються на хімічні показники, котрі як раз таки не були перевищені. Але інших причин виявилось достатньо, щоб винести негативний вердикт.

- Найпершим критерієм йдуть органолептичні показники, які враховують сприйняття органами відчуттів людини, - пояснює проректор з наукової роботи Одеського державного екологічного університету Юрій Тучковенко. - Враховувався колір води, її прозорість, неприємний запах моря. Уже цього всього вистачило, щоб рекомендувати людям утримуватися від відпочинку на пляжах. Також був перевищений один з показників - зважена речовина. Це тверді частинки, виділені з води шляхом фільтрування. І виділяється не тільки пісок або глина, а й органічні речовини, які населяють воду. Органіка гине, гниє, виділяється запах сірководню, шкідливого для людини. Також перегнилі водорості осідають на дно, утворюючи замори. Гинуть бички, краби, все це викидається на берег, і відпочивати  стає неприємно.

Супутникові знімки цвітіння Чорного моря дають зрозуміти, що основні «оазиси»  поширення модулярій збігаються з джерелами забруднення Одеської затоки. Це і очисні споруди Одеського припортового заводу, порту «Южний», зливні стоки на 10 і 16 станціях Фонтану ... Всі ці джерела погіршують якість водного середовища в регіоні. Одесити вже звикли, що через три дні після зливи краще не купатися. Це поверхневе спостереження, яке тільки підтверджують дослідження. Факт цвітіння водоростей засвідчує, що екосистема регіону дестабілізована. Існують природні механізми, які здатні самостійно привести біосистему до  якогось стабільного стану. Але вся проблема полягає в тому, щоб цей разовий сплеск не став регулярним. Поки що проби води на більшості пляжів відповідають нормам. Однак  жителям та гостям Одеси рекомендується слідкувати за ситуацією й утриматись від купань, коли його не рекомендують фахівці.

Гарного – помаленьку

Навіть якщо вода в морі відповідає санітарним нормам, якщо сонечко пригріває і не хочеться нікуди йти з пляжу, втрачати пильність не варто. Люди, які нарешті дісталися моря, часто проводять на ньому забагато часу. В результаті потенційно корисні сонячні ванни несуть шкоду для організму і псують відпустку. А якщо врахувати, що чимало дорослих відпочиває на пляжах з дітьми, які ще не відповідають самі за себе, недотримання правил безпеки може коштувати здоров’я і їм.

- Однією з найбільших загроз, яка очікує людей на пляжах, є сонячне випромінювання, - каже начальниця відділу охорони материнства і дитинства міського департаменту охорони здоров’я Ганна Луньова. - Коли відпочивальники багато часу перебувають на повітрі у спеку, це може закінчитися для них сонячними ударами, перегріванням, опіками. Найсерйозніше від таких речей страждають маленькі діти. Батьки радісно несуть їх до моря, на пляж, не розуміючи, чим це загрожує. Діти граються біля берега без панамок, подекуди зовсім оголені, під відкритим сонцем.  І бігають так вони не тільки в безпечні години з 9 до 11 ранку, а подекуди весь день до самого вечора. 

Результат надмірного перебування на сонці не змушує себе довго чекати. Через кілька годин дитина стає червоною, в неї підвищується температура тіла,  вона починає капризувати та плакати. Батьки викликають швидку, і дуже часто буває так, що малеча проводить залишок відпустки у лікарні з сонячними опіками. Також дуже часто до госпіталізації призводять сонячні удари, коли діти бігають з незахищеною головою. Та й для самих дорослих довге перебування на сонці несе значну шкоду. Підвищується ймовірність серцево-судинних захворювань, ризик опіків та сонячних ударів теж нікуди не зникає.

Попри всі потенційні небезпеки пляжний відпочинок є одним з найулюбленіших видів дозвілля для українців. Адже в літню спеку так хочеться втекти до прохолодної води, отримати свою дозу вітаміну D, подихати морським повітрям. Рекреаційні зони Чорноморського регіону для цього надають багато можливостей. Головне - правильно ними скористатися, щоб бажаний відпочинок приніс приємні враження, а не спогади про зіпсовану відпустку.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті