Торують шлях до читача

Десятого червня Березівка зустрічала поважних гостей. До міста прибула справжня всеукраїнська делегація. Київ, Одеса, Миколаїв, Львів – далеко не повний перелік міст, представники яких відвідали степовиків у рамках виїзного свята «Українська книга на Одещині».

Сімдесят провідних українських видавництв презентують цього року свої книжкові новинки не тільки в Одесі, але й в області. Адже під час виставки-форуму організовуються поїздки до райцентрів і міст, де видавці мають змогу передавати новодруки тамтешнім бібліотекам.

У Березівці біля фонтану розгорнувся ярмарок, де була представлена найрізноманітніша література, від дитячої до наукової. Урочисту частину свята теплими вітаннями відкрила заступниця генерального  директора з наукової роботи Одеської національної наукової бібліотеки Л. Арюпіна, яка зокрема підкреслила, що у плині акції до бібліотек області було передано понад 50 тисяч книжок. Вона ж вручила понад дві з половиною тисячі примірників нових українських видань читальням Березівського району.

– «Українська книга на Одещині» – унікальне явище: жодна з областей за вісімнадцять років не перейняла цього досвіду, – говорить головна редакторка київського видавництва «Мистецтво» Ніна Прибєга. – В нашій державі вистачає книжкових фестивалів, однак усі вони зорієнтовані на комерцію. Не йдеться про те, щоб зайнятися благодійністю чи обмінятися досвідом з іншими видавцями. Існує й проблема з тим, що більшість книжок не виходить за межі регіонів, де їх видано. В результаті в Одесі не знають, що видається в Луцьку, а на Волині не мають уявлення, чим живе південь України.

Сьогодні традиційна книжка для пересічного українця стала не їжею для розуму, а делікатесом. Адже за гроші, які треба заплатити за нове 300-500-сторінкове видання у твердій палітурці, одна людина може тиждень харчуватися. При цьому самі українські видавництва не розкошують. Основний заробіток на друкованій літературі «роблять» власники книжкових крамниць: націнка в деяких місцях може доходити до 100 а то й 200 відсотків. Проблему  доступу до літературних новинок дещо вирішують інтернет (зокрема його піратський сегмент) та старі книжки, що лишилися у спадок від минулих часів.

– У нашому районі дуже люблять читати, – констатує міський голова Березівки Валерій Григораш. – Нещодавно у нас була зустріч із сільськими головами, де серед іншого обговорювалися проблеми бібліотек. Перед тим багато які керівники сільських громад вважали, що книгозбірня на селі – річ нині непотрібна, а фінансування, що виділяється на її утримання, краще витрачати на щось інше. Щоб розв’язати це питання, вирішили обговорити його з місцевими жителями. Тож після спілкування зі своїми земляками 90 відсотків очільників громад змінили свою думку.

Традиційні бібліотеки зараз шанують переважно люди старшого покоління. Молодь якщо до них і заходить, то лише на час екзаменаційної сесії та потреби в написанні диплому. І це ще в кращому разі. В бібліотеці треба провести багато часу, щоб на кілька годин отримати потрібне видання. Купити ж необхідну річ не кожен може собі дозволити. В часи, коли хороший посібник коштує половину стипендії (яку отримують лише 40% бюджетників), марна річ звинувачувати молодих людей у надмірній увазі до гаджетів. Набагато зручніше брати інформацію з традиційної книжки, де можна поставити закладку чи зробити помітку олівцем. Однак поки ситуація з вартістю книжок не зміниться, друковані примірники не стануть популярнішими за смартфони або планшети.

Упродовж святкового дня публіку розважали творчі колективи району.

– Це важливий та дуже потрібний захід. Ми раді, що маємо честь зробити свій внесок у розвиток та популяризацію української книги. Це свято стосується не лише нас, працівників культури, а й усіх українців, – зазначила начальниця відділу культури Березівської РДА Ж. Глазова.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті