Нев’янучі барви

Вісімдесятип’ятиріччя від дня народження видатного нашого земляка, заслуженого майстра народної творчості України Ростислава Михайловича Па­лецького широко святкувалося у селі Троїцькому. Осередком урочистостей став сільський Будинок народної творчості. Саме тут розквітав талант художника-самоука, який своїм декоративно-вжитковим розписом прославив Україну на цілий світ, виплекав плеяду так само талановитих учнів, послідовників. Лише 46 років прожив на білому світі неперевершений майстер філософсько-історичного орнаменту.  

Його ім’я майже 40 літ перебувало у тліні забуття. І лише 2007 року, завдяки публікаціям в «Одеських вістях» та сприянню Одеського обласного центру української культури, Ростислав  Палецький знову повернувся в культурне життя нашого краю й цілої країни.   

Цьогорічне культурно-мистецьке свято «Дивоцвіт», влаштоване колективом районного відділу культури РДА під керівництвом Земфіри Рибальченко, вкотре об’єднало справжніх цінителів  невмирущої народної творчості. Вшанувати світлу пам’ять Майстра завітали голова РДА Віталій Лабуш, голова райради Сергій Паровик, депутати обласної ради Анато­лій Артеменко і Олександр Бондаренко, Троїцький сільський голова Віктор Бондаренко, начальниця відділу культури Ананьївської райдержадміністрації Світлана Драган. У промовах звучали щирі побажання, щоб наша самобутня культура розвивалася та розквітала. Анатолій Артеменко, зокрема, підкреслив, що БФ «Рідний край» присвятив Р. Палецькому один зі своїх творчих конкурсів. Директор Одеського обласного центру української культури Валентина Вітос, поділившись своїми враженнями, нагадала, що обласну премію імені 

Р. Палецького здобули вже 38 митців Одещини, а ще 37 стали стипендіатами. І в далекому 2007 році саме тут, у Троїцькому, було нагороджено перших лауреатів – художниць Ларису Бабінець і Зою Пасічну.

Від депутата облради Рус­лана Табунщика вітав присутніх його помічник В’ячеслав Герасютенко, який подарував набори для гурт­ків малювання та вишивання. А директору Олександрові Славінському передав бандуру, на якій Ростислав Палецький учився грати. Цей раритет поповнив експозицію кімнати-музею самобутнього майстра. До цього часу він свято зберігався в однієї троїцької родини. 

«Ростислав Палецький від природи був обдарований тонким відчуттям краси української природи, побуту, сільського повсякдення, – писав мистецтвознавець, член Національної спілки художників України Іван Козирод. – Характерна риса його творчості – глибокий та стійкий оптимізм, символіка щастя й надії. У рукописній автобіографії він поетично передає свою захопленість маленьким радіусом баченої навколо краси, сприйнятої відкритою душею. Ось один лише уривок: «...Заявив я своє право на життя досить енергійним голосом 10 січня 1932 року в селі Коханівка колишнього Троїцького району на Одещині. Пізніше згадувала мати, що батько, взявши мене на руки від баби-повитухи, підняв над головою і сказав: «Рости на славу!» Отак мене і нарекли Ростиславом. Вдачею природа мене нагородила ліричною, а навколишня краса рідної Коханівки вливалася в бурхливу уяву казковою животворною піснею».

Охоче ділилася спогадами про свого вчителя художниця Лариса Бабінець, яка підкреслила, що сьогодні малює у власному стилі, а характерним мистецьким почерком Палецького володіє лише Микола Притикін. І шкода, що він так і не отримав премію свого учителя. Не скупився на спогади і сам Микола Притикін, який знову навчає дітей декоративно-вжиткового розпису в Троїцькому будинку народної творчості. 

Розписами Палецького ці­кави­лися й захоплювалися не лише у нас, а й за кордоном. Його роботи експонувалися в Японії, Польщі, тодішніх Чехословаччині та НДР, Болгарії та Італії. І всюди вони були зрозумілі. Про його творчу та громадську діяльність було знято кольоровий документальний фільм «Нев’янучі барви», у 1971 році він отримав звання заслуженого майстра народної творчості України.

Окрасили троїцькі мистецькі урочистості виступи талановитих артистів з Любашівки, Зеленогірського, місцевих творчих колективів «Берегиня» та «Мальви», з сусіднього села Шелехового та міста Ананьєва. Насамкінець потішив своїм концертом вибагливу публіку творчий гурт  «Мозаїка» з Одеської філармонії.

Багато які митці та їхні вихованці як із Троїцького, так і з Любашівки представили персональні виставки. Зокрема, свої твори демонструвала керівниця дитячої студії «Квіти Палецького» при Ананьївському історико-художньому музеї Наталя Шхалахова-Бєлякова.

Широкому загалу демонструвався фільм про життя і творчість Палецького, створений любашівчанкою Тетяною Бойченко. Відвідали митці й могилу Р.М. Палецького, життя якого 7 березня 1978 року обірвала рука жорстокого вбивці. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті