З-під Києва – до Саврані. По досвід

Савранський район розташований на самій півночі Одеської області, заховавшись між хвойними і листяними лісами та трьох річок, за 18 кілометрів від автобану Одеса-Київ. Здавалося б, – тиха заводь зі своїм спокійним буттям і усталеним розпорядком.

Та раптом про Саврань заговорили чи не у кожному куточку держави. Вона вразила усіх масштабністю та феєричністю культурних заходів. На її теренах відкрився перший серед районів України молодіжний центр під назвою «Нове покоління». Савранське ПТАУ реорганізували у Центр професійної освіти півночі Одеської області, що послугувало прикладом для інших регіонів. А один із освітніх закладів Савранщини став об’єктом проведення першого в Україні тендеру на закупівлю послуг енергосервісу та підписання першого ЕСКО-договору на енергомодернізацію. З’явилось ще чимало нового.

Та розповімо про все більш детально. Адже саме з цією метою – дізнатися, як все розпочиналося та перейняти набутий досвід – і завітала до Саврані з візитом делегація Васильківської райдержадміністрації Київської області зі своїм головою Владиславом Одинцем.

На молодіжній території

Не помилимося, коли скажемо, що саме із підростаючого покоління розпочала свою діяльність молода команда, яка приїхала у Савранський район у вересні 2015 року із очільником РДА Віталієм Свічинським на зміну попередній владі.

Як ідуть справи в районі? Які є проблеми? Яким бачиться розвиток краю? З цього приводу в першу чергу хотілося почути думку молоді. Відтак Віталій Свічинський запросив юнаків та дівчат на зустріч і провів з ними відвертий діалог без участі вчителів і батьків, які могли стати певним стримуючим фактором. Після розмови запропонував молоді в подальшому висловлювати свою точку зору з будь-яких питань, що її цікавлять, на вже створеній електронній сторінці « Вісник Саврані». Після вивчення у такий спосіб інтересів юні, того, чим вона живе, чим переймається, само собою назріло питання про створення в районі молодіжної території, де молодь могла б вільно спілкуватися, знаходити себе. Невдовзі такою територією став молодіжний центр. Його забезпечили і облаштували новітньою оргтехнікою. До того ж до Саврані задля роботи з молоддю, відгукнувшись на запрошення, приїхав волонтер Корпусу Миру, громадянин США Роберт Фрессенієс. 

Невдовзі МЦ «Нове покоління» перетворився для юнаків та дівчат у своєрідний мозковий центр, де народжуються творчі задуми, нестандартні ідеї.

На його базі за участі фахівців з Одеси і Києва проведено 300 лекцій-тренінгів; реалізовано 65 цікавих проектів та акцій, до яких долучилося 160 волонтерів. А проект «Що? Де? Коли?»  увійшов до списку кращих молодіжних проектів України. Тут, на молодіжній території, пройшли навчання у 60-ти англомовних клубах.

Беручи до уваги  напрацювання  «Нового покоління», ініціатор проекту  Віталій Свічинський був запрошений до Верховної Ради на парламентські слухання. Його виступ на тему «Ціннісні орієнтири сучасної  української молоді» викликав широкий резонанс, і до Саврані по досвід потягнулися з усіх куточків України. Нині філіал МЦ відкрився у селі Концеба. 

Слід відзначити і те, що адмі­ністратор Центру Сергій Низь­ко­хат за програмою «Відкритий світ» у складі української делегації із п’яти осіб побував у США. У квітні ни­нішнього року, пройшовши відбірковий конкурс на навчання, він поїде до Польщі.

Відвідавши молодіжний центр, гості відкрили для себе цілий світ. Вони переконались, що наша юна зміна мислить зовсім по-іншому. У неї зовсім інше бачення сучасності і майбутнього, вона оперує нестандартними категоріями. Це захоплює і надихає. Тому не дивно, що у членів делегації виникло чимало запитань. Вони обговорювали почуте і побачене на екрані, обмінювалися враженнями.

А ще додам, що кожного разу, коли заходжу на цю територію, дуже хочеться на вхідних дверях причепити оголошення: «Зі старим вантажем не заходити!». Як виявилось, подібне бажання виникає не лише у мене. Бо від гостей почулося: «Стандартним форматам тут немає місця».

Гостей  приймають Осички

А точніше сказати – Осичківська ЗОШ І-ІІІ ступенів. Річ у тім, що коли в Україні вперше розробили проект енергомодернізації бюджетних установ за механізмом енергосервісу, Савранська районна державна адміністрація відразу зацікавилась ним. Адже з’явилась можливість забезпечити взимку тепло у школах, дитсадках, медичних закладах завдяки закупівлі енергосервісних послуг. Це означає, що роботи зі збереження тепла в приміщенні того чи іншого об’єкта проводитиме не його власник, а енергосервісна компанія. Вкладені інвестиції вона повертає потім за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії.

Савранський район провів аудит по десяти об’єктах. У фінал вийшла Осичківська ЗОШ, і Саврань оголосила тендер на закупівлю енергосервісу,  першою відкривши таким чином ринок енергосервісу в Україні.

Про все це дізналася делегація, побувавши в Осичківському загальноосвітньому закладі. Начальник управління освіти, молоді та спорту Олександр Олександров і директор школи Людмила Скрипник провели для гостей екскурсію школою, відповідаючи на запитання та інформуючи про проведені роботи. Так, в результаті ґрунтовного промивання системи опалення, перекриття даху, утеплення горища, заміни внутрішніх дверей та  інших заходів економія енергоресурсів у опалювальний період склала 40,3%. У школі тепло (20-22 градуси), немає вологості,  як було раніше. Задоволені і учні, і працівники закладу, і батьки. Тож недарма після проведення тендеру Олександр Хапатнюковський (на той час заступник голови РДА з економічних питань, нині – голова районної ради), який займався питаннями енергосервісу, був запрошений до Києва, в Будинок уряду на брифінг «Як провести енергомодернізацію бюджетних установ, не витрачаючи бюджетних коштів». 

Васильківська команда побувала цього дня ще в одному закладі, який очолює Ярослава Жирун, – у Савранському ПТАУ. Як уже повідомлялося, воно стало Центром професійної  освіти півночі Одеської області, об’єднавши у собі училища Балти і Кодими. Кожен із цих закладів працює за конкретним професійним спрямуванням, не дублюючи один одного. Якщо у Балті, приміром, профільними професіями є кравець та водій, у  Кодимі  – плодоовочівник-садівник і тракторист, то у Саврані – кухар-пекар і столяр. Така реорганізація професійно-технічної освіти була підтримана міністром освіти Лілією Гриневич.

У майстерності савранських кухарів-пекарів гості переконалися, так би мовити, на практиці. Ознайомившись із навчальними класами, кухнею, де йде приготування їжі, вони ще й спробували смачних страв. Не буде зайвим зазначити, що савранські кухарі-пекарі, беручи участь у всіляких виставках, ярмарках, конкурсах та показах, уже зарекомендували себе з найкращого боку як на обласному, так і на всеукраїнському рівнях, відзначаючись до того ще й умінням сервірувати стіл і якісно обслуговувати клієнтів.

Презентація культурних заходів

Вона відбулася в кабінеті голови Савранської районної державної адміністрації. Але, перш ніж повести мову далі, зробимо невеликий відступ. За однією із версій слово “саврань” означає “пісня”. Певно, це справді так. Бо це пісня лебединих річок, замріяних лісів. Пісня степового вітру. Та Саврань вражає не лише своєю природою. Вона має величезне історичне та культурне надбання. То чому б не використати таке багатство? Тож райдержадміністрація розробила туристичні маршрути за схемою «Чотири сезони». Туристам запропоновано фестиваль “Слюсарівські гаївки” (с. Слюсарево); свято Івана Купала (смт. Саврань, берег Південного Бугу,); Покрова Героїв( с. Кам’яне); резиденція Святого Миколая (Осичківське лісництво). Як відбувалися ці заходи, гості – побачили на екрані. Їхні враження доповнював цікавий коментар господаря кабінету, запропоновані до перегляду фото, буклети, книги. Обговорення проходило бурхливо, емоційно. Членів делегації цікавило все – які кошти використовувалися, хто писав сценарії, як вдалося залучити до участі артистів з різних куточків України тощо. Звісно, мова йшла про наполегливу роботу районної влади, зокрема – і першого заступника голови РДА Оксани Орел, яка на той час обіймала посаду завідуючої відділом культури. Впевнені, що на цьогорічні свята до Саврані приїдуть гості і з міста Васильків. 

Замість епілогу

Представники Васильківської райдержадміністрації поверталися додому сповнені вражень та нових ідей. І запросили колег до себе. Безсумнівно, їм теж є що показати, чим поділитися. Савранчани прийняли таку пропозицію. Адже обмін досвідом піде на користь обом районам.

Выпуск: 

Схожі статті