Солодкий смак Різдва

Українське Різдво славиться своїм оригінальним меню з 12 страв на честь дванадцяти апостолів. Особливе місце на святковому столі серед куті та вареників займають солодощі. Зазвичай, господині  готують солодку випічку, серед якої найпопулярнішими є різдвяні пряники. Мається на увазі медово-імбирні коржики, прикрашені яскравим розписом, карамеллю, розтопленим шоколадом та глазур’ю. 

У селі Ясенове Перше виготовленням таких солодощів, яке перетворюється на захопливе творче передріздвяне дійство, ось уже багато десятиліть займається сільська майстриня Ольга Гогулінська. Ця сімейна традиція передалася їй від дядька Григорія Макаровича Крижанівського, а йому— від старообрядців міста Балта. Від матері майстерність перейняли й доньки. 

На Різдво ясенівська господиня виробляє пряники у вигляді зірочок, панночок і коників, а на Паску — у формі яєць і пташечок. 

Приготування різдвяних став перетворюється на своєрідний ритуал, який жодним чином не можна порушувати, щоб новий рік вдався на славу і у родині панувала Божа благодать. Стосується це випікання хліба і пряників. На свята пряники дарують хрещеникам на удачу та благополуччя і кладуть на різдвяний  стіл. Їх  вважають оберегами, а ще з ними пов’язано чимало прикмет і традицій.  

У родини Гогулінських є ще один сімейний бренд, але уже хмільний, —  це медовуха-хреновуха. Ользі Семенівні і її чоловікові Володимиру рецепт цього трунку дістався від Микити Пантелеймоновича Прохора, уродженця села Сорокопень, що на Житомирщині. Тож жодне сімейне свято, зокрема Різдво, не обходиться без смакування цього чудодійного напою, який вистоюється в погребі півтора року. 

На знімку: майстриня Ольга Гогулінська різдвяними пряниками

Выпуск: 

Схожі статті