Немеркнуча пам’ять про героїв війни

74-річчя перемоги над фашизмом разом зі своїми земляками зустрічали Павло Андрійович Бреза з Вікторівки, Петро Петрович Сабанчук зі Степанівки, Михайло Іванович Петровський, Василь Мефодійович Голованець, Микола Миколайович Жеребко з Березівки, Іван Григорович Юрченко з Гуляївки, Михайло Васильович Федоров із Демидового та Федір Панасович Онишко з Виноградного.

Найстарший ветеран Михайло Іванович Петровський народився 1917 року. У лави Червоної армії був призваний ще 1937-го.  З 1941 року і до кінця війни воював у складі 269 стрілецького полку, командиром транспортного взводу. Найбільш пам’ятна для фронтовика — медаль «За відвагу», яку він отримав у січні 1944 року.

96-річний Павло Андрійович Бреза прийшов до пам’ятника землякам-визволителям зі своєю сопілкою. 

— Ми воювали для того, щоб наші діти і онуки жили у мирній країні... Сьогодні триває війна на сході України, і від цього важко на душі! Хочеться, щоб нарешті в Україні запанував мир, — сказав на мітингу ветеран і заграв «Катюшу».

Павло Бреза пішов на фронт у 1944-му році, поповнивши лави 172-го гвардійського стрілецького полку. Перший бойовий досвід автоматник Бреза отримав у боях на  Пугаченському плацдармі, де отримав першу нагороду — медаль «За бойові заслуги» — і шрам на шиї від кулі німецького снайпера. 

Пам’ятає ветеран, як залишали на кордоні щит з написом: «28 января 1945 года в 14 часов дня здесь первыми из состава войск 1-го Белорусского фронта пересекли границу Германии гвардейцы 57-й стрелковой дивизии». 

На початку року його наздогнала звістка про смерть батька, у лютому йому повідомили про загибель смертю героя брата Івана, у березні — брата Миколи.

Під Берліном вже кавалера ордена Слави ІІІ ступеню Павла Брезу за кмітливість призначили командиром обслуги 76-міліметрової гармати. 

Ветеран з Вікторівки також відзначився у вуличних боях в столиці ІІІ Рейху. На його особистому рахунку  — кілька підбитих німецьких танків, самохідок, знищених снайперів і солдатів ворога. 

За свої ратні подвиги Павло Андрійович Бреза 7 червня 1945 року був нагороджений орденом Слави ІІ ступеню. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті