У постійних комісіях облради григорій піддубний: «Такого «Тромбу», як у минулому році, не буде»

ЧАС – ГРОШІ

Якщо вже помилки стаються, то на них потрібно вчитися. Немає повісті сумнішої на світі, ніж історія бюджету-2006 (як на державному, так і на місцевих рівнях), коли фактичне освоєння коштів почалося вже у другому півріччі. Щоб не повторювати таку помилку, цього разу Кабінет Міністрів повинен подати проект бюджету-2007 на розгляд Верховної Ради до 15 вересня. Ось як коментує цю ситуацію наш сьогоднішній співрозмовник – заступник голови постійної комісії обласної ради з питань бюджету і банківської діяльності Григорій Піддубний:

– Я постійно підтримую зв'язок з Міністерством фінансів з цього питання. 5 вересня проект закону вже повинен розглядатися на засіданні у Кабінеті Міністрів. Ще на початку серпня голова обласної ради Микола Леонідович Скорик проводив нараду за участю голів районних рад і мерів міст. Там ми ще раз нагадували про необхідність ретельно перевірити всі розрахунки і показники, адже змінити їх «заднім числом» практично нереально. Звичайно, бюджет формується на основі законодавства і нормативів поточного року. Передбачати всі можливі зміни (підвищення зарплати, зміна цін на енергоносії тощо) – нереально. Але для цього у кожному бюджеті формується резервний фонд (до 1%), який саме і йде на такі непередбачені обставини.

Зараз вже очевидно, що при формуванні бюджету-2006, були допущені певні прорахунки. Багато бюджетних установ вже за сім місяців витратили річні призначення з енергоносіїв. А це означає лише одне: обласний бюджет з енергоносіїв було ухвалено з прихованим дефіцитом. І тепер нам потрібно буде вилучати кошти з інших статей, щоб забезпечити стовідсоткову оплату енергоносіїв бюджетним організаціям. Ще один момент: підвищили заробітну плату «бюджетникам», а кошти для цього в бюджеті не закладено. Наша комісія зараз розглядає це питання. Облдержадміністрація вже дала нам свої розрахункові показники за сім місяців. Практично по всій області йде перевиконання місцевих бюджетів, і ця «різниця» піде у першу чергу на заробітну плату і розрахунки за енергоносії.

ГРОШІ ЛЮБЛЯТЬ РАХУНОК

За словами Григорія Піддубного, за сім місяців поточного року виконання обласного бюджету становило 46% до річного плану.

– Але нехай це не лякає, – заявив він. – Справа в тому, що податкові надходження протягом року йдуть нерівномірно, і це загалом нормальне виконання. Існує розпис Міністерства фінансів по доходах, і він виконується стабільно всіма бюджетами міст і районів Одещини (крім Теплодара і Кілійського району). Таким чином, можна говорити про стабільне забезпечення доходів цього року, за винятком субвенцій з держбюджету. Наприклад, у держбюджеті передбачено для Одеської області субвенції на ремонти об'єктів управління соцзахисту, на передачу житла у комунальну власність, на придбання шкільних автобусів – а ми по них ще не одержали жодної копійки.

Щодо видаткової частини, то я б сказав, що тут були допущені серйозні недоліки. Зокрема, була профінансована кредиторська заборгованість тих установ, які у минулі роки брали зобов'язання і проводили оплати комунальних послуг понад затверджений ліміт. У червні сесія обласної ради вже вказала облдержадміністрації на неприпустимість таких порушень бюджетного законодавства. Наша комісія сподівається, що ці гроші (близько 2 млн гривень) буде повернуто до облбюджету і використано ефективно.

БУДЬТЕ ПРОСТІШІ...

Окремою темою розмови стала процедура казначейського обслуговування, яка давно вже викликає нарікання через надмірний бюрократизм.

– Ви будете здивовані, але за минулий рік по області казначейство повернуло організаціям місцевого бюджету понад 7 тисяч платіжок на 52 млн гривень. В основному це стосувалося сільських рад, – повідомив Григорій Михайлович. – І цього року такі ж тенденції. Причому іноді висуваються якісь, я б навіть сказав, безглузді причіпки і зауваження. Наприклад, не там крапка або кома. Людей ганяють, вони по кілька разів переробляють платіжні доручення, а в результаті – гальмується використання десятків мільйонів гривень.

Крім того, кожен місяць то в одному, то в іншому районному казначействі виходить з ладу кабель, не працює сервер тощо. А люди нервують, тому що наприкінці місяця може не пройти зарплата або заборгованість за енергоносії. Про що можна говорити, якщо через низьку кваліфікацію працівників навіть обласного казначейства були проведені незаконні проплати з кредиторської заборгованості?! Я гадаю, що структура казначейства реорганізовуватиметься, потрібно поліпшувати її роботу. І, до речі, у дорученнях Верховної Ради до проекту бюджету-2007 про це теж говориться.

ЗМІНА ДЕКОРАЦІЙ

А тепер – коротко про зміни – можливі і вже заплановані у бюджетній сфері. Погодьтеся, коли мова заходить про податок з доходів фізичних осіб, ми вже звикли до цифри 13%. Але, як виявилося, впевненості в сталості цієї цифри немає ...

– У законі про оподатковування ця ставка передбачалася на рівні 15%, – пояснив Григорій Піддубний. – Але на 2003– 2006 роки Верховна Рада зробила поступку. Термін її минає. За інформацією Мінфіну можливо будуть внесені зміни до закону і подовжено дію ставки в 13%, але точно про це поки що невідомо.

Крім того, одним з недоліків торішнього бюджету я б назвав той факт, що розрахунки за будівництво, капітальні ремонти тощо були зосереджені в руках одного замовника і розпорядника коштів – облдержадміністрації. За підсумками 2005 року це призвело до того, що один-єдиний замовник не встиг освоїти всі кошти, що виділялися з держбюджету. Наприклад, на спорудження житла для потерпілих від повені в Рені. З цієї ж причини ми недоодержали 12 млн гривень на газифікацію, 6 млн на соцоб’єкти ... Звичайно, ці гроші не пропали, вони залишилися у держбюджеті, але область їх не використовувала.

З ініціативи нашої комісії на останній сесії було визначено, що замовниками і розподільниками коштів будуть всі міста і 7 районів Одещини, які не ліквідували свої відділи капбудівництва. Фінансовий потік роззосередиться і не буде такого «тромбу», як торік.

Хочу також нагадати, що Верховна Рада не ухвалила бюджетну резолюцію, подану старим урядом. Нею затверджено доручення урядові до формування бюджету. І відповідно до цих доручень буде збільшена питома вага місцевих бюджетів у загальнодержавному бюджеті. Поки що по Україні цей показник становив 40%, по Одеській області – 30%. Але ця цифра зросте.

ЛОВИСЯ, РИБКО...

Зрозуміло, постійна комісія облради з питань бюджету і банківської діяльності вже спланувала свою діяльність на друге півріччя поточного року. При цьому основні заходи спрямовано на поповнення бюджету, тобто на забезпечення його дохідної частини.

– Окремо на засіданні комісії (і за участю керівництва облдержадміністрації) буде розглянуто таке питання, як плата за оренду водних об'єктів місцевого значення, – сказав Григорій Піддубний. – Площа таких об’єктів у нас в області становить 4 тисячі гектарів. Орендарі одержують звідти сотні тонн риби. Але плата за оренду становить всього 17 тисяч гривень, тобто в середньому 4 гривні з гектара за рік. Як кажуть одесити, «риба для Одеси – це нафта для Тюмені». Вивчатимемо питання, адже це – серйозне джерело поповнення обласного бюджету.

І, звичайно, ми домагатимемося прозорих розрахунків, забезпечення нормальних тендерних процедур і загальної ефективності бюджетного процесу.

Выпуск: 

Схожі статті