Культура

Загнітківці дивували київську «Осінь весільну»

Народний фольклорно–етнографічний колектив «Витоки» (c. Загнітків Кодимського району) представив Одещину на етнографічному святі «Осінь весільна», яке відбулось на Покрову, 14 жовтня, в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» в Києві.

Прадавні весільні обряди свого краю привезли загнітківці до столиці, де жителі та гості міста були і глядачами, і гостями прекрасного дійства.

Було все, як на справжньому весіллі, – плетіння весільного віночка, викуп та покривання молодої, нанашка (посажена мама) та проданки (придане, яке приготувала наречена)… Особливо сподобалася присутнім роль Жевни (хліб, прикрашений голубками, колоссям і стрічкою). Нею благословляли молоду, потім хліб поливали медом і частували ним весільних та пов’язували їм на зап’ястя червоні ниточки на щастя, на вдалий шлюб, на здоров’я, від лихого ока.

Величезний стіл посеред музейної кімнати ломився від розмаїття страв, які приготували батьки вихованців колективу. Традиційні для такої урочистості вареники і масники, котлети і ковбаси, хрустики і сливки, голубці і вертути та багато інших святкових наїдків скуштував кожен, хто побував на цьому весіллі. І навіть спробував загнітківської «горівочки», винця та узвару.

І все тут було по–справж–ньому: танці, пісні, весільні гості і гостинні господарі, об–рядові дійства з сумними та величальними піснями, народні танки та запальні мелодії духового оркестру, щедрість частувань.

Талановиті вихованці колективу «Витоки» під керівництвом Єфросинії Сторож та Сергія Олійника представили справжнє театралізоване дійство – автентичне весілля, супроводжуване народними піснями, ритуалами, безліччю обрядів, характерних для Загніткова.

Всі ці весільні забави та обряди могли споглядати столичні мешканці і гості завдяки Національному центру народної культури «Музей Івана Гончара» в Києві, керівництво якого подбало про вільний доступ відвідувачів до свідчень української культури. Директор музею – художник, музикознавець, заслужений працівник мистецтв України Петро Іванович Гончар своєю титанічною працею дає змогу зберегти і донести до поколінь духовне надбання народу, життєдайне джерело всілякого натхнення.

Свято «Осінь весільна» ще довго відлунюватиме в серцях незабутнім колоритом і напевне точно багато з тих, хто побував на ньому, захочуть відсвяткувати власне весілля або весілля своїх дітей чи онуків у народному стилі.

Любов ЯНВАРСЬКА,Кодимський район

Ой закувала та сива зозуля…

У місті Ананьєві широко відзначили 180–річчя від дня народження видатного українського композитора, педагога, поета, перекладача Петра Івановича Ніщинського. Урочистості відбулися біля історико–краєзнавчого музею, де встановлено бюст цього митця вдячними нащадками 30 літ тому. Чимало жителів славнозвісного містечка завітали на це святе місце, щоб вклонитися немеркнучій пам’яті людині, творчість якої й досі пробуджує в серцях українців любов до рідної солов’їної пісні.

Емоційно та красномовно розповіла про життя і творчість П.І. Ніщинського директорка музею Ганна Цуркіна. По крихтах збирає вона інформацію про цього видатного чоловіка, який збагатив національну культуру видатними музичними творами. З 1875 по 1882 рік Петро Іванович трудився в провінційному містечку Ананьєві викладачем державної жіночої прогімназії. Саме тут композитором були написані найкращі твори: солоспіви «Порада», «Нудьга» і головний шедевр – музична картина «Вечорниці» – вставна сцена до вистави «Назар Стодоля» Т. Шевченка. Широковідомим став чоловічий хор з «Вечорниць» – «Закувала та сива зозуля».

Сім років життя в Ананьєві для митця були нелегкими. Зловісні царські укази спричинили занепад українського культурного життя, тож П.І. Ніщинський займався перекладами. Він першим переклав українською мовою «Одіссею» й «Іліаду» Гомера та «Царя Едіпа» Софокла, а «Слово о полку Ігоревім» – грецькою.

Ананьївський міський голова Павло Маковецький у своєму виступі наголосив, що Петро Ніщинський залишив глибокий слід нарівні з багатьма іншими відомими людьми, які своєю творчістю прославили місто. Прекрасним доповненням до сказаного стала книжкова експозиція, підготовлена бібліотекарями і розгорнута просто неба.

Святкові заходи традиційно продовжилися у школі естетичного виховання. Їх відкрила ведуча Вікторія Урбан.

Твори Ніщинського виконав оркестр народних інструментів під керівництвом заслуженого працівника культури України, кавалера ордена «За заслуги» III і II ступенів, почесного громадянина міста Ананьєва Григорія Бондарчука. Завершилося музичне дійство виступом народного ансамблю «Калина».

Юрій ФЕДОРОВ,Ананьївський район

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті