Одеський слід Галілея

Цього року світ відзначає 450-річчя від дня народження Галілео Галілея (1564-1642 рр.) – видатного італійського вченого, філософа, літератора, одного із засновників сучасного експериментально-теоретичного методу вивчення природи та класичної механіки. Зокрема, це він удосконалив підзорну трубу, застосувавши її як телескоп для спостереження за небом. Завдяки цьому довів правильність геліоцентричної теорії будови Сонячної системи. 

Перед вагомим списком відкриттів і досліджень Галілео Галілея можна, як то кажуть в Одесі, шанобливо скинути капелюха. А у фондах нашої «Горьківки» зберігаються унікальні матеріали про життя та діяльність великого італійця. Серед них – рідкісне мініатюрне видання 1896 року, в якому віддруковано лист до великої герцогині Тосканської Крістіни ді Лорена, написаний Галілеєм 1615 року («Galileo a Madama Christina di Lorena (1615)». – Padovа: Tipogr. Salmin, 1896). Книжка розміром у 256-ту частку аркуша має 205 сторінок і заслуговує на титул найменшої у світі. Принаймні в антикварному каталозі фірми «Breslauer und Meyer» (зараз «Martin Breslauer») ця книжечка значиться як така. Для її друкування був використаний шрифт «Дантіно», висота літер якого менша міліметра. 

А є ще одне – й не менш цікаве – видання. Причім одеське! Його автор – Осип Пергамент (1868, Одеса – 1909, Санкт-Петербург), юрист, громадський діяч, письменник, гласний Одеської міської думи («Галилео Галилей, его жизнь и научная деятельность: критико-биогр. очерк» / О. Пергамент. – О.: Одес. новости, 1893. – 28 с.) 

Взагалі, якщо звертатися до популярних нарисів або досліджень про життя та діяльність Галілея, саме ХІХ століття дає понад 100 біографій і розвідок про вченого. Серед них – «Галилей, его жизнь и ученые труды» / Н. Маракуева. – М.: Типолитогр., 1885. – 177 с. 

Є й чотири томи з надрукованого у 1808-1811 роках міланського видання праць великого вченого.

До раритетів, безумовно, належить і книжечка, в якій містяться матеріали судового процесу над Галілеєм. Вона потрапила до бібліотеки від відомих учених, кандидата технічних наук, члена-кореспондента Української екологічної академії наук Анатолія Даниловича Крісілова та професора, доктора фізико-математичних наук, лауреата Державної премії СРСР Анатолія Михайловича Шутка. 

У 80-ті роки минулого століття з ініціативи Папи Римського Івана Павла ІІ матеріали судової справи були переглянуті і Галілея цілком виправдали. У 1984 році Ватикан опублікував матеріали цієї судової справи, що перебували в секретному архіві.

Отже, навіть із цих кількох прикладів бачимо, що Одесі є що сказати з нагоди ювілею видатного вченого та мислителя.

Людмила ХУДЕНКО, Анна ТЕМНЮК, ОННБ ім. М. Горького

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті