Як осідлати тарифи?

Редакційна пошта постійно поповнюється листами, у яких ідеться про зростання тарифів на комунальні послуги. Одне з нещодавніх отримано від групи пенсіонерів з Овідіопольського району. З кінця 90-х вони користуються садово-городніми ділянками, вирощуючи на виділених шести сотках овочі та фрукти, що є хорошою підмогою до пенсії.

Однак, ремствують пенсіонери, у зв’язку з підвищенням цін на воду, вирощування помідорів і огірків стає для них досить дорогим заняттям. Садові товариства цих громадян розташовані біля селища Великодолинського. Але водопостачання пенсіонери одержують від водоподаючого комунального підприємства міста Іллічівська. Якщо раніше за воду для СТГ «Ювілейне», де 510 ділянок, СТГ «Ява» – 380 ділянок, СТГ «Озерне» – 132 ділянки, СТГ «Шафран» – 58 ділянок платили по 3 гривні 74 копійки за кубометр, то сьогодні ціна зросла втричі!

Вважається, що з усіх областей України Одещина найменше забезпечена водою питної якості. Щодобова господарсько-питна потреба регіону становить близько 890 тисяч кубометрів. За наявністю підземних ресурсів – артезіанської води – ми теж пасемо задніх, посідаючи передостаннє місце в країні. За статистикою на одного жителя Одещини на добу припадає лише 0,29 кубометра артезіанської води. Причому стратегічні поклади підземних вод зосереджені в північній частині області. Що ж стосується південних і центральних районів, то з огляду на санітарно-епідеміологічну ситуацію проблема води вважається тут вкрай загостреною. До того ж наземні та підземні водні запаси катастрофічними темпами зменшуються на півдні області. Дві стратегічні у плані водопостачання регіону повноводні річки – Дунай і Дністер – географічно віддалені від основних споживачів. Постачання води стрімко дорожчає.

Комунальне підприємство «Іллічівськ­водоканал» частково добуває воду із власних артсвердловин, частково одержує по 14-кілометровому водоводу від насосної станції «Дністер», яка розташована в Біляївському районі і функціонує з 1873 року. Як відомо, 2003 року керування цим важливим стратегічним об'єктом, що належав раніше до власності обласної територіальної громади, а пізніше громади міста Одеси, було передано приватному інвесторові терміном на 49 років. З урахуванням того, що головним і безумовним абонентом «Інфоксводоканалу» залишається місто Одеса, інші споживачі вимушено «стояли в черзі». Тому багато хто з них в останні роки серйозно стурбувався спорудженням власних артезіанських свердловин.

Іллічівське водоподаюче комунальне підприємство надає послуги із централізованого водопостачання та водовідведення цілій низці клієнтів. Серед них – жителі прилеглої до Іллічівська Олександрівки, сіл Молодіжне, Малодолинське, Бурлача Балка, Сухий Лиман та інші споживачі Овідіопольського району. При цьому на населення припадає близько 70 відсотків усього обсягу постачання. До загального невдоволення з першого липня ціна на воду для ряду споживачів різко підскочила. Як з’ясувалося, для цього існують об’єктивні причини державного рівня.

– Ми серед перших в області реалізували єдиний підхід щодо формування тарифів для підприємств, – розповідає головний економіст «Іллічівськводоканалу» Марія Михайлівна Фікс. – Його прийнято з урахуванням державних вимог, а саме – відповідного пункту Постанови  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. У підсумку ціна, встановлена ще в листопаді 2011 року в розмірі 3 гривні 74 копійки, з початку липня поточного року зросла до 11,232 гривні. Підкреслю, що такі зміни обумовлені низкою економічних складових, головна з яких – транспортування.

У зв’язку з цим ми перейнялися питанням: невже не існує жодних механізмів, здатних утримати зростання тарифів? Адже в області, зокрема в тому ж Овідіопольському районі, є приклади, гідні наслідування. Централізоване водопостачання там налагоджене в усіх 26 населених пунктах. Приблизно половина з них живляться із власних артсвердловин. Решта – від насосної станції «Дністер», що перебуває в оренді «Інфоксводоканалу». Вісім років тому у Великодолинському, яке обслуговував «Інфоксводоканал», виникла дуже серйозна проблема з водоподаванням. У травні 2007 року тиск у водопроводі впав катастрофічно, кілька днів цілі вулиці залишалися без краплі води. Для будівництва резервуарів на входах та підкачуючих насосних станціях (згідно із пропозицією «Інфоксводоканалу») на той час було потрібно близько чотирьох мільйонів гривень!

Громада пішла іншим шляхом. Гостру проблему розв’язало буріння артсвердловин, що виявилося надійнішою та значно дешевшою справою. Сьогодні на окремі вулиці воду подають із 16 побудованих артсвердловин. Три роки тому в селищі було створено комунальне підприємство «Великодолинське», що надає послуги ЖКГ, водоподавання та вивезення побутових відходів. За короткий строк підприємство довело свою рентабельність, зокрема за рахунок залучення додаткової кількості абонентів. До речі, вартість кубометра води тут становить 

9 гривень 23 копійки.

Але воістину сенсаційним виявилося рішення сесії селищної ради, проведене 10 жовтня під головуванням Великодолинського селищного голови Володимира Граба. Депутати проголосували за зниження квартирної плати!

– Як таке може відбуватися в той самий час, коли тарифи в країні постійно галопують? – цікавлюся у Великодолинського селищного голови.

– Справді, ми здивували жителів селища зниженням цін за квартплату – з півтора гривень до гривні й однієї копійки за квадратний метр. І в окремих випадках – з однієї гривні 70 копійок до гривні 40 копійок, – уточнює Володимир Олександрович. – Це вдалося завдяки проведенню роботи, що дала згодом істотне заощадження. Воно полягало в масштабній заміні внутрішньобудинкових комунікацій, зокрема водопровідних труб, освітлювальних приладів у під’їздах на сучасні, економічні. Підкреслю, що квартплата знизилася й за рахунок збільшення кількості абонентів. Сьогодні в обслуговуванні селищного КП «Великодолинське» додалося ще чотири населені пункти з повним спектром послуг, хоча штат КП із 85 необхідними співробітниками розширився лише на одинадцять чоловік.

– На Ваш погляд, чи є можливість зупинити в селищі зростання тарифів на воду?

– Гадаю, так. Але час, як то мовиться, покаже. Хоча вже сьогодні є реальні передумови для таких кроків. Ми дуже сподіваємося, що зі збільшенням кількості абонентів ціни на воду вдасться знизити. Принаймні, уже точно зупинити їхнє зростання. Людей це сьогодні вкрай турбує. 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті