По досвід – до Європи

Володимир Душенко вперше потрапив до Данії ще 2010 року. Тоді він, студент Тальянківського державного аграрного технікуму, що в Черкаській області, наважився поїхати на виробничу сільськогосподарську практику до Данії. Ця країна запрошувала студентів старших курсів аграрних вузів і коледжів, охочих пройти виробниче навчання у фермерських господарствах для обміну досвідом. Оскільки сестра Володимира вже практикувалася на одній із ферм цієї країни, то спробувати свої сили вирішив і він.

Треба знати мову

Підготовка до поїздки забрала кілька місяців. Обов’язковою умовою виїзду  було знання англійської мови. Володимир з першого разу отримав сертифікат, який підтверджував його достатній рівень володіння англійською мовою. Молодий чоловік уклінно дякує за це своїй шкільній учительці з Любашівської школи-гімназії Ліні Миколаївні Терещенко. 

І ось усі формальності з візами й документами позаду. Попереду – невідома країна на півночі Європи. Володимир знав, що в Данії велику увагу приділяють розвитку тваринництва. Фермери займаються свинарством, птахівництвом, розведенням великої рогатої худоби та хутрових звірів, молочним скотарством, конярством, рибництвом. Сприятливі природні умови (велика кількість опадів) забезпечують швидке зростання лугової рослинності, і це дозволяє тамтешнім аграріям знімати по п’ять укосів трав за сезон. Із сіном, сінажем, свіжими випасами для худоби проблем селяни також не мають. Але найголовніше те, що фермери відчувають усебічну підтримку держави. На початку господарювання аграріям надають довгострокові кредити, а потім – щорічні дотації, допомоги, гранти і таке інше. 

Данський фермер Стіг Йоргенсен гостинно зустрів українського практиканта Володимира Душенка. Новоприбулому надали сучасне житло з усіма побутовими вигодами, забезпечили робочим одягом і відвели певну працьову ділянку. Наступного дня хлопець із задоволенням знайомився зі своїми колегами-практикантами. З’ясувалося, що фермер радо приймає у себе молодь із будь-якої країни Європи. Того літа до інтернаціонального колективу ввійшли восьмеро практикантів з України, шестеро з Польщі, дванадцятеро з Литви, четверо з Латвії. Практикувалися у Йоргенсена й місцеві студенти. До речі, в Європі той, хто хоче здобути вищу освіту, мусить проходити практику після кожного навчального курсу. Така система навчання дає можливість молодій людині зрозуміти, чи правильний вибір вона зробила, чи хоче займатися обраною справою ціле своє життя.

 Приємна робота

Фермерське господарство, де працював Володимир, ташується поблизу міста Ейсберг і спеціалізується на вирощуванні норок. Спершу Володимир готувався до важкої, наполегливої праці, бо змалку знав, що сільськогосподарський труд не буває легким. Але всі його перестороги виявились зайвими. 

– У свідомості українців міцно сидить стереотип, що сільське господарство – це тяжка, брудна, безпросвітна праця, – ділиться Володимир Душенко своїми  враженнями від побаченого. – Але в Данії я переконався, що все може бути зовсім інакше.

Хлопець розповів, що на фермах там чисто, ніби у промислових цехах, ніхто  лопатами чи вилами гній не кидає. Роздавання кормів механізоване, видалення гною – теж. Усіма виробничими процесами  керує комп’ютер. На дисплеї висвічуються необхідні дані: скільки корму завантажено до годівниць, чи добре працює водогін, чи вчасно видаляється гній. Там настільки все механізовано й автоматизовано, що людині треба лише натискати на кнопки або ж на тракторні важелі. На багатьох данських фермах присутність працівника потрібна лише для того, щоб відслідковувати всі виробничі процеси на моніторі комп’ютера і вчасно втрутитися, якщо десь трапилися недолади. 

– Нашим працьовитим, старанним українцям така робота видасться за відпочинок, – веде захоплено далі Володимир. – Якби подібні умови створити  на вітчизняних фермах, від охочих бути доярками відбою б не було.

Практикуватися він почав на посаді простого робітника. Вникав у всі тонкощі. Дуже швидко фермер запримітив його наполегливість і дисциплінованість. Оскільки галузь виявилася для студента таємницею за сімома замками, то Стіг Йоргенсен кілька разів відправляв його на безкоштовні курси підвищення кваліфікації. Новачок швидко освоїв усі премудрощі розведення норок, а паралельно вдосконалив свою англійську мову.

 Ще й перспективно

Коли перша виробнича практика підходила до завершення, данець запропонував українцеві приїхати до нього ще раз. Він відразу відзначив неабиякі організаторські здібності хлопця. З перших місяців довіряв йому вирішувати деякі організаційні питання. Але ж за короткий час справжнім менеджером не станеш, тож Володимир із радістю прийняв запрошення. 

Кілька наступних років поспіль наш земляк вирушав до знайомого фермера в Данію. Таким чином практикувався він назагал шість із половиною років. За цей час із менеджера-початківця доріс до солідного керуючого одним з двох відділків фермерського господарства. Своє стажування у Стіга Йоргенсена молодий чоловік завершив, маючи 38 підлеглих працівників і несучи відповідальність за стан справ у половині великого фермерського господарства. У грошовому виразі Володимир забезпечував сільгосппідприємству обіг на суму 10 мільйонів євро. 

Але не тільки господарство мало користь від практиканта. Він теж значно поліпшив своє матеріальне становище, адже його виробнича практика добре оплачувалася. І, що не менш важливо, між фермером і практикантом налагодилися довірливі людські стосунки, зв’язки, які не рвуться роками.

Сьогодні візити Володимира до Данії мають геть інший характер. Колишній стажист вирішив, що треба, аби якомога більше молодих українців попрактикувалися в сіль­ському господарстві цієї країни. Нині всі зусилля він спрямовує на організацію виробничих практик, подібних до тієї, яку пройшов сам. В.Є. Душенко заснував українсько-данську фірму «Vdgroup», яка займається відправленням студентів на практику до Данії. 

– Не можна не захоплюватися тим, як іноземна держава ставиться до такої важливої галузі, як сільське господарство, – ділиться Володимир Євгенович. – Викликають непідробний захват ділові якості данських бізнесменів, їхнє вміння налагодити роботу багатьох виробничих ланок у ритмі єдиного механізму. Ми, українці, маємо багато чого навчитися у них. Для наших молодих аграріїв це великий шанс успішно розпочати власну кар’єру в сільському господарстві. Запозичений іноземний досвід, знання і технології при цьому, безумовно, згодяться.  

За словами 31-річного підприємця, данські фермери охоче відкривають свої професійні секрети майбутнім ветеринарам, зоотехнікам, технологам із переробки сільськогосподарської продукції, молодим фермерам, агрономам (у цій країні дуже розвинені тепличні господарства). Одне слово, тому, хто забажає потрапити на практику до Данії, неодмінно слід спробувати.

Володимир обіцяє допомогти всім хлопцям і дівчатам, які звернуться до нього. 

– Як данці ставляться до приїжджих із-за кордону? Адже на робочому місці, де ази спеціальності опановує студент, міг би працювати місцевий мешканець, – цікавлюся у Володимира.

– Дуже доброзичливо ставляться, – посміхається він у відповідь. – У магазині, в громадському транспорті варто назвати, звідки ви родом, і вам неодмінно підкажуть, допоможуть зорієнтуватися на місцевості. В Данії великий процент зайнятості населення, високі соціальні стандарти, тому про конкуренцію за робоче місце на фермі не йдеться.    

 Повноцінне життя

Практика в Данії подарувала Володимиру Душенку не тільки важливий професійний досвід і нові знання. Він отримав можливість подорожувати, пізнавати світ. За час свого перебування на данській землі він із друзями побував у Берліні, Амстердамі, Брюсселі. Свої вікенди студенти проводили у Парижі та на Канарських островах. Коротше кажучи, черпати незабутні враження їм пощастило у країнах Шенгенської зони, до яких входить Данія.

 Історія звичайного українського хлопця з Любашівки ще раз переконує, що Європа не така далека, як нам здається. Паралельно напрошується ще один важливий висновок: кожен сам коваль свого щастя. Все в житті залежить тільки від нашої ініціативності, бажання працювати і настрою на позитив. Без цього успіху не буває. Навіть у багатій та благополучній Європі.

 

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті