Великі труднощі маленької громади

Намагаючись написати про події в кожному куточку Одеської області розумієш, наскільки важко осягнути неосяжне. Зі зрозумілих причин, до районних центрів та міст обласного значення дістатися простіше, ніж до маленьких сіл. Але навіть в найвіддаленіших населених пунктах нашого регіону вистачає речей, які необхідно висвітлювати. Тому як випала така можливість, ми разом з Одеським центром розвитку місцевого самоврядування поїхали до Тузлівської об’єднаної територіальної громади. Це одна з найменших ОТГ в області, де на території 10 тисяч гектарів (80 % яких відведені під землі сільськогосподарського призначення) проживає трохи більше, ніж дві з половиною тисячі жителів.

Об’єдналися заради розвитку

Три роки тому Тузли, одними з перших на Одещині, стали центром об’єднаної територіальної громади. Сам факт утворення ОТГ, звісно, не вирішив всі існуючі проблеми, однак відкрив нові можливості та дав гроші на їх реалізацію. Так до об’єднання cпільні бюджети двох сільських рад (Тузлівської та Безім’янської), трохи перевищували три мільйони гривень. А станом на минулий рік, зведений бюджет вже склав понад 26 мільйонів гривень. За ці кошти громада впровадила реконструкцію систем водопостачання в підпорядкованих їй селах, зробила капітальний ремонт в закладах соціальної інфраструктури, обладнала зони відпочинку для місцевих жителів. 

– Проекти, які ми можемо реалізувати в межах ОТГ, постійно втілюються в життя, –  розповідає керівниця Тузлівської об’єднаної територіальної громади Лариса Корнован-Мойсеєнко. – Ми вирішуємо питання будівництва роздягальні для спортсменів, робимо вуличне освітлення, обладнання паркових зон, реконструюємо автошляхи, що перебувають на балансі громади. Але, на жаль, не все можна зробити одночасно. Зрозуміло, що не варто весь час розраховувати на державну підтримку та субвенції, але є питання, які ми не можемо вирішити самостійно. Так ми не маємо ні прав, ні можливостей збудувати дорогу на Тузли, яка перебуває в жахливому стані.

Громада, з одного боку, готова піти у «вільне плавання», а з іншого – активно користується надходженнями з державного бюджету. Але зараз всі українські ОТГ отримують інфраструктурну субвенцію, спрямовану на розвиток їхнього потенціалу. Проте яким чином досягати успіху, як заробляти і на що витрачати отримані кошти, має вирішуватися вже на місцях. Тузли для себе визначили пріоритети, готові працювати над їх втіленням в життя. Проте, здається, ніхто не сподівається, що цей шлях буде без вибоїн.

Ставка на туризм

Минулого року, за допомоги Оде­ського центру розвитку місцевого самоврядування, Тузлівська ОТГ розробила власну політику вдосконалення. Вона розписана до 2020 року і спрямована на три основні стратегічні цілі. Перша зосереджує увагу на формуванні комфортного життєвого простору для жителів громади, друга – орієнтована на ефективний розвиток сільського господарства, а третя (але не остання за важливістю) передбачає реалізацію туристичного потенціалу громади. Адже в Одеській області, та й в Україні загалом, не так багато територій, де на відносно невеликій площі зосереджено стільки природних багатств.

– До складу нашої ОТГ входить населений пункт Лебедівка, відомий як курортне приморське село, – говорить провідний спеціаліст з екологічної освіти НПП «Тузлівські лимани» Світлана Петраківська. – Окрім того, громада межує з національним природним парком «Тузлівські лимани». Ця природоохоронна зона відноситься до державної власності, проте на її основі можна створити багато проектів, які допоможуть заробляти саме місцевим жителям. В національному парку розроблені та апробовані два туристичні екомаршрути , які дадуть можливість відвідувачам відпочити та отримати незабутні враження від спілкування з природою.

Чисте узбережжя, лікувальні грязі, національний парк, де можна побачити рідкісні червонокнижні види… Це далеко не повний перелік того, що можуть побачити та оцінити мандрівники в Тузлах та околицях. Тут утворилася унікальна рекреаційна зона, яку просто треба вберегти в тому стані, в якому вона є зараз. Судячи з усього, з цією задачею громада та керівництво природного парку поки що справляється. Проблеми виникають на етапі, коли стоїть задача показати природу цього краю. Адже багатьох туристів відлякує стан автошляхів по дорозі на «Тузлівські лимани». Вибоїни на асфальті легко можуть відбити бажання рухатись далі та знайомитися з красою Буджацького краю.

Дорожні негаразди

Ні для кого не секрет, що в останні роки дороги Одеської області реконструюються активно, як ніколи. Майже закінчено ремонт траси Одеса-Рені, магістраль Спаське-Вилкове радує автолюбителів новим асфальтом. Стало простіше дістатися Березівки на сході області та Балти – на півночі. Проте це будівництво поки ніяким чином не зачепило курортні території в Татарбунарському районі. Звісно, відпочивальники туди приїжджають, дехто знаходить навіть плюси в поганих дорогах, мовляв туди важко дістатися, тому пляжі чистіші й людей менше. Проте малоймовірно, що хтось би з цих оптимістів був би проти зручної магістралі. Адже у різноманітних відгуках постійно лунає «Там добре, але дороги жах».

– Таких унікальних місць, як Тузли, як Лебедівка, Расєйка дуже мало, –  вважає депутат Одеської обласної ради Трифон Антов. –На Одещині з ними можна хіба що порівняти село Приморське Кілійського району, але там минулого року були реконструйовані автошляхи. Залишився тільки цей край, тому треба в обов’язковому порядку зробити ремонт дороги. Тоді справді до громади потягнуться іноземні відпочивальники, будуть можливості для розвитку екологічного та туристичного бізнесу. Цьогоріч керівництво області не планує будувати дорогу в цьому напрямку. На обласних нарадах постійно піднімається це питання, проте поки що ніяких планів на це немає.

Поки готувався цей матеріал, до нас надійшла інформація, що 31 травня рейсовий автобус «Білгород-Дністровський-Тузли» перевернувся  на бік та  впав до лиману. Дорожньо-транспортна пригода сталася тоді, коли водій, намагаючись об’їхати вибоїни, занадто близько наблизився до узбіччя та не впорався з керуванням. На щастя, ніхто з пасажирів не постраждав. І саме після цього випадку на дану ділянку дороги звернули увагу відповідні інстанції. Днями відрізок траси обстежив інспектор служби автомобільних доріг і тепер громада очікує, щоб справа з ремонтом автодоріг зрушила з місця. Бо мова тут йде вже не про зручність мандрівки, а про безпеку людського життя.

Выпуск: 

Схожі статті