Професія медіатор: вирішити суперечку і зберегти стосунки

Брат і сестра ділять батьківську квартиру. У сестри є житло, але вона не відступає. Сваряться, воюють, судяться і знову сваряться. Хтось порадив звернутися до медіатора. З’ясувалося, сестра все життя таїла образу, що батьки люблять брата більше, ніж її, і тому «захищала» себе. А брат навіть і не здогадувався про це. Коли поговорили, поплакали, обнялися.

З античних часів

Ця ситуація змодельована. І вона найточніше відображає мету роботи медіатора - вирішення конфлікту при збереженні  добрих стосунків. Справжні історії медіатор повідати не має права, оскільки   повинен берегти таємницю  як священик або лікар.

 Медіация – це процедура примирення конфліктуючих сторін шляхом їх вступу до добровільних переговорів за допомогою третьої сторони – посередника (медіатора). Він сприяє врегулюванню суперечки. Традиції медіації, примирення, досудового вирішення суперечок відомі з античних часів. Сайт МШК наводить приклад,  як у 1926 році після масштабних залізничних страйків  Конгрес США ухвалив рішення заснувати Національну конфліктну комісію, юрисдикція якої поширювалася на врегулювання трудових суперечок в галузі. Першу половину двадцятого століття державна медіація в США розвивалася за галузевим принципом. Зараз більшість федеральних судів США використовують в своїй практиці процедури альтернативного врегулювання суперечок.  

Медіація можлива практично в будь-яких конфліктах. І між сусідами, коли суперечка про межі ділянки, і коли хтось необережно залив сусіда знизу. Медіація допомагає вирішувати і конфлікти в бізнесі. Це завжди оптимальний варіант, якщо для сторін важливо не лише врегулювати суперечку, але і зберегти стосунки. Коли важливими є стосунки між  членами сім’ї, близькими сусідами і партнерами по бізнесу – тоді є спосіб вирішити практично  будь-яку спірну ситуацію. Медіація в цьому допоможе.

Екс-голова Верховного Суду Ізраїлю Аарон Барак відзначив, що «Медіація - не лише техніка. Це культура способу спільного співіснування, де замість домінуючого вирішення конфлікту між державою і індивідуумом, на чільне місце виходить компромісне рішення.»

Як стати медіатором

Зараз у  жителів України є можливість освоїти престижну і потрібну професію. В червні Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, Центр лідерства відкриває набір на сертифікаційну програму з підвищення кваліфікації  «Основи медіації та діалогу». Програму розробляли практики медіації та діалогу. Викладати в кожному модулі будуть – юристи, психологи, соціологи, політологи та медіатори-практики. Навчання орієнтовано на широке коло слухачів і може бути корисним як теоретикам, вченим і викладачам, так і практикам, які працюють в допомагаючих професіях та практикуючим медіаторам. 

Рабі Моше бен Маймон, один з найбільших філософів середньовіччя,  говорив,  що той суд, який приведе сторони до мирної угоди, — вважається всемогутнім. Що ж, у нас з’явився шанс стати сильнішими.

Выпуск: 

Схожі статті