УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 675/2007
ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ від 5 червня 2007 року № 497
Керуючись частиною другою статті 82 Конституції України та відповідно до частини другої статті 77, частини другої статті 102, пункту 7 частини першої та частини третьої статті 106 Конституції України, постановляю:
1. Внести до Указу Президента України від 5 червня 2007 року № 497 «Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України» такі зміни:
1) назву викласти в такій редакції:
«Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради України та достроковим припиненням її повноважень»;
2) в абзаці четвертому преамбули слова і цифри «пунктом 7 частини першої статті 106 Конституції України» замінити словами і цифрами «частиною другою статті 77, частиною другою статті 82, частиною другою статті 102, пунктом 7 частини першої та частиною третьою статті 106 Конституції України»;
3) статтю 1 доповнити словами «у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради України та неможливістю її відновлення, що спричинило дострокове припинення повноважень Верховної Ради України»;
4) у статті 2 слова і цифру «у шістдесятиденний строк до дати, зазначеної у статті 1 цього Указу» замінити словами і цифрами «з 2 серпня 2007 року».
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України В. ЮЩЕНКО
31 липня 2007 року
ВАГОМЕ СЛОВО МАЄ СКАЗАТИ КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД – О. МОРОЗ
Коментуючи журналістам появу Указу Президента України про внесення змін до Указу Президента України від 5 червня 2007 року № 497 “Про призначення позачергових виборів до Верховної Ради України”, Голова Верховної Ради Олександр Мороз заявив, що “цим Указом в черговий раз зроблена спроба створити видимість конституційності оформленим Указами Президента України політичним амбіціям, за будь-яку ціну провести дострокові вибори до Верховної Ради України, усунувши у такий спосіб політичних опонентів від влади у парламенті та в уряді”.
Як підкреслив О. Мороз, “змінюючи текст Указу від 5 червня 2007 року, Президент України також прагне уникнути офіційної оцінки цього Указу Конституційним судом України, а відтак і відповідальності за його видання, за дії, спрямовані на узурпацію влади”.
Видання Президентом України четвертого Указу стосовно позачергових виборів без наявності конституційних підстав для їх проведення, переконаний Голова Верховної Ради України, “не робить дії Президента України конституційними, як і не робить легітимними позачергові вибори до Верховної Ради України, що призначені Президентом України на 30 вересня цього року”.
«В Україні, яка згідно з її Конституцією є правовою державою, у цей непростий для країни час, своє вагоме слово має сказати Конституційний суд України», – наголосив О. Мороз. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на прес-службу ВРУ.
ВОЛОДИМИР КУРІННИЙ: «ЯКЩО ДОВГО ГОВОРИТИ «ХАЛВА» – СОЛОДШЕ НЕ СТАНЕ»
Народний депутат Володимир Курінний прокоментував видання чергового президентського Указу про проведення позачергових парламентських виборів 30 вересня 2007 року.
На запитання, чи є даний Указ конституційним з точки зору нардепа, В. Курінний заявив: «Якщо довго говорити «халва» – солодше не стане, якщо видати п'ять, десять, двадцять президентських указів – більш законними або конституційними вони не стануть".
– У черговому президентському Указі змінилися підстави дострокового припинення Верховної Ради, – відзначив В. Курінний, – і тепер виникла колізія: що робити із Указом від 2 квітня, діями посадових осіб після 2 квітня, ухваленими парламентом та не підписаними Президентом законами. Адже виходить, що усі вони були легітимними, тому що "неповноважність" парламенту якщо й настала у версії юристів Банкової, то набагато пізніше. Втім, неповноважність Верховної Ради не може визначати Президент або його секретаріат, тому й цей епізод юридично сумнівний.
– Більше того, – продовжив В. Курінний, – Президент у своєму Указі виступає від імені ЦВК, заявляючи, що депутатів, які склали повноваження, немає ким замінити. Звідки це відомо авторам Указу? Адже ЦВК з цього приводу не ухвалювала жодних рішень. Йдуть якісь судові розгляди, якісь кандидати в депутати від БЮТ та "НУ" не бажають вибувати зі списку, а автори Указу вже усе вирішили і за ЦВК, й за кандидатів, і за суддів.
На думку парламентарія, як би ми не ставилися до конфронтуючих політичних сил, протистояння яких вже добре набридло, потрібно визнати, що юридичної сили та ясності черговий Указ не додав. Саме навпаки – посилив правову плутанину.
Прес-служба народного депутата України
В. КУРІННОГО
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ РОЗПОЧАЛА РОБОТУ З ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЗАЧЕРГОВИХ ВИБОРІВ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ УКРАЇНИ
2 серпня відбулося засідання Центральної виборчої комісії, яким розпочато роботу з організації позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня.
У ході засідання Центральна виборча комісія вирішила низку організаційно-правових питань щодо організації виборчого процесу.
Законом про вибори народних депутатів України передбачено, що для проведення позачергових виборів використовуються територіальні виборчі округи та закордонні виборчі дільниці, утворенні для проведення виборів депутатів. Однак після березня 2006 року виникла потреба внести окремі корективи щодо центрів та меж деяких округів. Тож у зв’язку з необхідністю перенесення центрів шести територіальних виборчих округів (ТВО) з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року та уточнення меж ще одного ТВО, враховуючи пропозиції керівників органів місцевого самоврядування та місцевих органів державної виконавчої влади, Комісія внесла відповідні зміни до постанови ЦВК від 1 грудня 2005 року № 157 “Про утворення територіальних виборчих округів з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року”.
Розглянувши повідомлення Міністерства закордонних справ України про зміни, що відбулися у назвах держав, їх адміністративно-територіальних одиниць, межах закордонних виборчих дільниць, адресах дипломатичних, інших офіційних представництв та консульських установ України за кордоном, при яких утворено виборчі дільниці з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року, а також про виведення з території Лівану 3-го окремого інженерного батальйону Збройних сил України у складі Тимчасових сил ООН (закордонна виборча дільниця № 53), Комісія також внесла відповідні зміни до додатка до постанови Центральної виборчої комісії від 2 лютого 2006 року № 370 “Про утворення закордонних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року”.
Крім того, за підсумками обговорення Центрвиборчком встановив форму виборчого списку кандидатів у народні депутати України від політичної партії, виборчого блоку політичних партій на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року.
Під час засідання було також схвалено проект Порядку здійснення Центральною виборчою комісією, окружними виборчими комісіями закупівлі товарів, робіт і послуг для підготовки та проведення майбутніх виборів.
Значну увагу на засіданні було приділено й формам списків виборців. Відтак, відповідно до Закону України “Про вибори народних депутатів України”, Центральна виборча комісія затвердила такі форми:
– списку виборців на звичайній виборчій дільниці територіального виборчого округу;
– списку виборців на спеціальній виборчій дільниці територіального виборчого округу;
– списку виборців на закордонній виборчій дільниці;
– витягу із списку виборців на виборчій дільниці територіального виборчого округу для голосування за місцем перебування виборців, не здатних пересуватися самостійно.
Обговоривши Порядок надання Центральною виборчою комісією робочим групам обліку виборців електронної бази даних загальних списків виборців по відповідній адміністративно-територіальній одиниці, Комісія затвердила його своєю черговою постановою. Цей документ було прийнято з метою забезпечення виконання положень частин п’ятої та шостої статті 1023 Закону України “Про вибори народних депутатів України”.
Було розглянуто також питання про Роз’яснення щодо порядку реєстрації та статусу офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року. Відповідною постановою таке роз’яснення затверджено. Воно містить кілька розділів, зокрема про порядок реєстрації офіційних спостерігачів, про їх повноваження та відповідальність за порушення виборчого законодавства і прав офіційних спостерігачів.
На засіданні затверджено такий важливий фінансовий документ, як кошторис Центральної виборчої комісії на виконання бюджетної програми “Проведення позачергових виборів народних депутатів України” на 2007 рік. Ним передбачено, що поточні видатки цієї бюджетної програми складатимуть 365 млн гривень.
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ЗАЯВЛЯЄ, ЩО ГАРАНТУЄ ЧЕСНИЙ ХАРАКТЕР ПЕРЕОБРАННЯ ПАРЛАМЕНТУ
Напередодні офіційного початку виборчої кампанії Президент України Віктор Ющенко закликав усі державні органи, правоохоронні структури і політичні сили виявити підвищену відповідальність у справі додержання прав і свобод українських громадян.
У заяві Президента зазначається, що виборчий процес повинен пройти спокійно, демократично і цивілізовано. «Я гарунтую чесний характер переобрання парламенту. Наголошую, що відповідні державні інституції та силові відомства не повинні стати заручниками політичних процесів», – йдеться у заяві.
Віктор Ющенко висловлює сподівання, що учасники виборчих перегонів вестимуть чесне політичне змагання, а застосування «чорних технологій» має обернутися суспільним вироком для їхніх замовників і виконавців. Люди очікують від українських політиків не зведення взаємних рахунків, а реальної програми роботи.
Ефективних дій для підтримки суспільного спокою і безпеки, недопущення найменших замахів на мир і стабільність у країні, запобігання та оперативного виправлення будь-яких порушень виборчого законодавства Президент України вимагає від правоохоронних органів.
«Разом з усім суспільством сподіваюся, що судова гілка влади продемонструє неупередженість, об’єктивність і здатність ефективно стояти на сторожі закону», – наголошує Віктор Ющенко. Водночас його непокоять випадки розбійних нападів на представників засобів масової інформації та ознаки залякування журналістів і видавців. Різку і негайну відсіч таким діям мають дати і правоохоронні структури, і найширші громадські кола.
«Одразу і недвозначно попереджаю про неприйнятність роздмухування в Україні політичних істерик навколо зовнішньополітичного вибору, національної безпеки та гуманітарної політики. Спекуляції на ці теми є особливо небезпечними, а отже, повинні отримати швидку і адекватну державну реакцію», – підкреслює Президент.
Виборчий процес – це час особливої, подвійної відповідальності державних діячів, урядовців і політичних лідерів. Глава держави закликав усіх учасників виборчого процесу до відповідальності перед людьми і прямо застеріг від будь-яких дій, які можуть негативно вплинути на стан громадянських свобод в Україні, на загальну ситуацію в державі, на ефективне функціонування виборчих комісій та органів влади.
«Вірю, що дострокові парламентські вибори принесуть Україні позитивні зміни, і як Глава держави я маю твердий намір зробити все можливе для їх реалізації», – йдеться у заяві Віктора Ющенка.
УРЯД ДАСТЬ ЮРИДИЧНУ ОЦІНКУ НОВОМУ УКАЗУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ДОСТРОКОВИХ ВИБОРІВ – М. АЗАРОВ
Кабінет Міністрів дасть юридичну оцінку новому Указу Президента України Віктора Ющенка про проведення дострокових виборів у Верховну Раду. Про це на прес-конференції повідомив перший віце-прем’єр-міністр, міністр фінансів Микола Азаров.
«Указ опублікований, уряд доручить Міністерству юстиції і юридичному управлінню Кабінету Міністрів проаналізувати і представити основні висновки на розгляд уряду», – сказав М. Азаров.
У СПИСКУ КАНДИДАТІВ У НАРОДНІ ДЕПУТАТИ ВІД ПАРТІЇ «НАША УКРАЇНА» НЕМАЄ ПРІЗВИЩА ПЕТРА ПОРОШЕНКА – В’ЯЧЕСЛАВ КИРИЛЕНКО
У вичерпному списку кандидатів у народні депутати від партії “Наша Україна”, який буде запропонований на затвердження міжпартійному з’їзду 7 серпня і який утворить блок “Наша Україна – Народна Самооборона”, прізвища Петра Порошенка немає. Про це після засідання Ради партії “Наша Україна” сказав лідер “НУ” В’ячеслав Кириленко.
В. Кириленко зазначив, що “таким є рішення політичної Ради партії “Наша Україна”. Він також повідомив, що команда Секретаріату Президента прийняла рішення щодо неучасті у виборах як кандидатів.
ЗАПРОПОНОВАНА НАТАЛЕЮ ВІТРЕНКО НОВА ТЕХНОЛОГІЯ ПРОВЕДЕННЯ ГОЛОСУВАННЯ ВІДПРАВЛЕНА НА ДООПРАЦЮВАННЯ В МІН’ЮСТ
Нова технологія проведення голосування, запропонована Наталею Вітренко, відправлена на доопрацювання в Міністерство юстиції. Про це на прес-конференції повідомила лідер Прогресивної соціалістичної партії України Наталія Вітренко.
Наталія Вітренко, за її словами, запропонувала Президенту, Прем’єр-міністру, головам ВР і ЦВК, а також парламентським фракціям принципово новий підхід до проведення голосування. “Сьогодні я отримала з Секретаріату Президента відповідь, в якій говориться про те, що моя пропозиція з метою доопрацювання направлена в Міністерство Юстиції України”, – повідомила лідер ПСПУ.
За запропонованою технологією, виготовленням виборчих бюлетенів повинна займатися безпосередньо Центральна виборча комісія. Кожному бюлетеню необхідно присвоювати восьмизначний номер і означати в ньому область, де голосує виборець. Бюлетень має складатися з двох частин: лицьової і копіювальної. Всі помітки, які виборець ставить на лицьовій стороні, переносяться на копію. Бюлетень з відміткою виборця запечатується в конверт і віддається членам комісії, копія ж залишається у того, хто проголосував.
У процесі голосування членами комісій складається таблиця, в якій фіксується номер бюлетеня і політична сила, за яку проголосував виборець. “Таким чином, до контролю за процесом і результатами голосування підключаються не тільки політики, але і кожний громадянин України. Виборець бачить свій номер і те, яким чином врахований його голос. При цьому таємниця голосування зберігається”, – сказала лідер прогресивних соціалістів.










