Найкращий учитель світової літератури в Україні

Переможцем всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2014» у номінації «Світова література» став Юрій Михайлович Швачка, 35-річний учитель Старокозацького навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія». 

Загалом у районних і міських турах взяли участь понад півтисячі педагогів із усієї України. З них 104 здобули право на змагання в обласних турах. Половина цих учителів працюють у колективах сільських шкіл, а кожен четвертий виявився представником навчальних закладів нового типу. За результатами відбіркового етапу конкурсу журі визначило 24 учасників. Серед них найкращим виявився Юрій Швачка родом із села Старокозачого, випускник місцевої школи, де сьогодні молодий педагог викладає російську мову та світову літературу.

– Це ерудований і талановитий учитель, представник учительської династії, який має глибокі знання не тільки зі свого предмету, але й із педагогіки, психології, – говорить директорка Старокозацького НВК Людмила Олександрівна Щербина. – Його мама, Наталя Семенівна Швачка – вчителька біології, сестра Тетяна Михайлівна Швачка – вчителька української мови та літератури, також трудяться в нашій школі. До речі, мама нашого переможця свого часу була призеркою обласного конкурсу «Учитель року». Юрій Михайлович щиро захоплений своїм предметом, яким займається з повною самовіддачею. Він класний керівник, при цьому працює з учнями гімназії та загальноосвітніх класів. Вміє знайти підхід до кожного, навіть тяжкого учня. Велика конкурсна перемога – це, безумовно, його особиста заслуга. Але весь наш дружний колектив підтримував свого колегу на всіх етапах, особливо під час проведення майстер-класів в області. Цього року конкурсантів з усієї України в номінації «Світова література» приймала Одеса. Тут, як то кажуть, і рідні стіни допомагали.

Під час останнього конкурсного етапу його учасникам довелося вирішувати вельми несподівані та непрості завдання. Серед них були складні творчі завдання, психологічне тестування, проведення відкритих уроків у незнайомій аудиторії та майстер-класи, презентація власного сайту і робота з інформаційно-комунікаційними технологіями. За цей період Юрій Швачка показав досконале володіння ефективними формами й методами педагогічної діяльності, глибоку теоретичну підготовку та високий інтелект, а також неабиякі особистісні якості. Результатом завзятої конкурсної боротьби стало визнання професійної майстерності вчителя зі Старокозачого.

– Участь у конкурсі «Учитель року» брав вдруге, – розповідає для «ОВ» Юрій Швачка. – Цього разу я навмисне пішов на конкурс, щоб довести самому собі, що можу перемогти й посісти не тільки друге або третє, але й перше місце. Всеукраїнський етап нинішнього конкурсу був дуже складним. Насамперед через високі вимоги до конкурсантів. На мою думку, перемогти в конкурсі – цьому та подібним до нього – можливо тільки в разі, якщо збереш сили та продемонструєш у цю мить, у даному місці все, на що здатен як професіонал. До уроку, як і всі конкурсанти, готувався майже всю ніч. Втомившись від переживань, просто перестав боятися. І – на власний подив – провів урок вільно, розкуто.

– Зможете розкрити один з особистих секретів педагогічної майстерності?

– Вважаю, чимале значення має те, що я представник педагогічної династії. З іншого боку – і це головний внутрішній стимул – просто люблю ділитися з дітьми своїми знаннями та спостерігати, як вони під моїм впливом стають освіченіші, вихованіші. Взагалі на урок (особливо на урок літератури) потрібно йти з любов’ю до свого предмету й до тієї теми, з якою будеш знайомити учнів, щоб у тебе була особиста зацікавленість у тому, чим ділишся з дітьми; вони це відчувають і відгукуються.

– Яку музику слухаєте, які Ваші літературні уподобання?

– Серед моїх захоплень – сучасна музика країн французького культурного ареалу. Намагаюся бути в курсі фестивалів, присвячених пісням французькою мовою, популярній музиці у виконанні артистів із франкофонних країн. Що стосується літератури, улюблені письменники – Микола Лєсков, Борис Шергін, Олексій Ремізов, Юрій Коваль. Особливе місце в моєму житті посідає філософія.

– Як Вас після конкурсу зустрічали ваші підопічні?

– Мої діти, а я маю на увазі учнів із мого 6-Б класу, де я класний керівник, сприйняли звістку про мою перемогу з великим ентузіазмом. Вони з радістю вітали мене, втім, як і учні всіх класів, у яких я викладаю. Мені б хотілося від душі подякувати всім – рідним, дітям, колегам-педагогам – за підтримку та розуміння в період моєї участі в цьому престижному конкурсі.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті