Тримай голову в холоді, а ноги…теж?!

Холоду не існує. Відповідно до законів фізики, те, що ми вважаємо холодом, насправді є відсутністю тепла. Абсолютний нуль (мінус 460 градусів за Фаренгейтом) є повна відсутність тепла. Уся матерія стає інертною й нездатною реагувати при цій температурі. Ми створили слово «холод» для опису того, що ми відчуваємо при відсутності тепла. 

Так Альберт Ейнштейн, будучи студентом, характеризував холод у суперечці з професором, якщо вірити популярній інтернетній «притчі». 

Імовірно, з Ейнштейном посперечалися б деякі студенти одеських вузів.

Дар’я Полякова, студентка ОНУ ім. І. Мечникова:

– У кімнаті гуртожитку, яку я займаю, немає термометра, тому точно визначити температуру не беруся. 5 січня я приїхала до Одеси. Як ви пам’ятаєте, ще були морози. У кімнаті, відповідно, було дуже холодно. Зараз, коли плюсова температура на вулиці, у приміщеннях набагато тепліше. Батареї теплі. Додаткові опалювальні прилади нам заборонено тримати в кімнатах. Намагаюся одягатися в кілька прошарків, бо дві тонкі кофти гріють краще, ніж одна товста. Ще, звичайно, рятують гарячий чай і душ.

Зараз студентів дуже мало. На нашому поверсі заселено тільки п’ять кімнат. Я виходжу вранці та приходжу пізно ввечері й уже звикла до кімнатної температури. А от дівчині, яка із мною поруч живе, холодно. Побоюємося, якщо вдарять морози, будемо дуже мерзнути…

Дар’я Шалагінова, студентка ОНУ ім. І. Мечникова розповідає, як то воно – перебувати в навчальних аудиторіях:

– В нашому університеті, як і в багатьох вузах, організували тривалі канікули – заради економії електроенергії, у зв’язку з тим, що в приміщеннях дуже холодно. Перший семестр закінчився 25 грудня, а другий почнеться 21 лютого. 

Не можна сказати, що у нас в інституті математики, економіки й механіки – спека, але й у рукавичках ми не сидимо. Боялися, що сесію складати буде неможливо і що наш корпус не буде опалюватися зовсім. Але, на наш подив, був тільки один тиждень, коли доводилося сидіти у верхньому одязі. Після цього корпус почали опалювати. 

А от у новому корпусі університету на Французькому бульварі, на мій погляд, – справді спека.

Тож не можу сказати, що холод став непереборною перешкодою в навчальному процесі. Кажуть, що найтяжчі часи прийдуть на початок другого семестру. Ну що ж, подивимося.

Віолетта Константинова, студентка Національного університету «Одеська юридична академія»:

– В аудиторіях завжди дуже тепло й затишно. За весь час мого навчання не було жодних збоїв у роботі тепломереж. Опалення завжди починалося з перших осінніх днів. У гуртожитку гаряча вода надходить теж вчасно. У зимовий час у нас спека.

Уляна Ільків, студентка Південно­українського національного педагогічного університету, живе в четвертому гуртожитку. Вважає умови прийнятними: 

– Зараз досить тепло, батареї гріють, навіть вода гаряча є, щоправда, з перебоями. Одне тільки: опалення ввімкнули досить пізно – тижнів через два після початку опалювального сезону.

Аудиторії, де навчається дівчина, такими умовами похвалитися не можуть. Уляна та її одногрупниці «тримають голову в холоді» у буквальному значенні цього слова.

– На парах у куртках сидимо від дзвінка до дзвінка. Шукаємо аудиторії щоменші, щоб тепліше було. У холодні місяці в групі завжди хворіють кілька чоловік.

Костянтин Голобородов, студент ПНПУ, живе в гуртожитку № 3 і на холод теж не скаржиться. А от умови навчання змушують бажати кращого. Костянтин навчається на історика в одному з найбільших корпусів університету, де проблема теплопостачання стоїть особливо гостро. Студенти закупорюють вікна, одягаються якомога тепліше. Костя сказав: 

– У моєму корпусі на третьому поверсі найголовніша проблема – старі великі вікна й дуже погана робота батарей. А до ввімкнення опалення у нас деканат навіть пари скорочував, так холодно було.

Леонід Коломієць, голова комісії з питань енергозбереження Ради ректорів вищих навчальних закладів Одеського регіону на останньому засіданні ради повідомив, що у вишах регіону втілюються заходи, направлені на збереження тепла, – це заміна дерев’яних вікон на дво– або трикамерні пластикові поліхлорвінілові профілі, що заощаджує до 50% теплової енергії.

Важливим у теплозбереженні є встановлення сучасних автоматичних теплолічильників. Отримані дані сприяють визначенню найоптимальнішого підходу до обігрівання окремих приміщень і будівлі в цілому. Втілення цих середньозатратних заходів проводять 80% вишів Одещини. 

Комісією з питань енергозбереження узагальнено звіти вищих навчальних закладів регіону про виконання заходів з енергозбереження за 2014 -2015 навчальний рік. На жаль, звіти надали лише десять вишів.

За межами Одеси професійну та вищу освіту здобувають у Березівці та Ізмаїлі. Справи там такі.

Аня Панайод і Катерина Стоянова, учениці 96-ї групи Березівського вищого професійного училища Одеського національного політехнічного університету:

– Коли батьки відпускали на навчання, були переконані, що в навчальних закладах будуть економити газ. Тепер мами вже не хвилюються. Подивіться, як у нас у гуртожитку тепло і затишно. Почуваємося тут як вдома. 

Студенти підкреслили, що кожного року в навчальному закладі проводиться ремонт.

– На даний момент в ВПУ навчаються 880 студентів із 14 областей України. Майже сто – сироти та позбавлені батьківського піклування. Триста учнів проживають в гуртожитку, – сказав заступник директора Григорій Шевченко.

Проте впевненості у майбутньому немає. Незакритим залишається питання щодо фінансування подібних навчальних закладів у цілому. Тож якщо їх переведуть на місцеві бюджети, то незрозуміло, чи буде тепло в кімнатах і кабінетах наступної зими.

Микола Каплієнко, помічник ректора Ізмаїльського державного гуманітарного університету:

– Температурний режим як у навчальних корпусах, так і в гуртожитках ІДГУ відповідає всім нормативам і показникам, що дозволяє організувати навчальний процес і дозвілля студентів на хорошому рівні. Приміщення навчального закладу підключені до міського централізованого опалення. Наразі з трьох навчальних корпусів функціонують два – по вулиці Рєпіна й по проспекту Суворова. Третій же корпус із метою заощадження коштів уже другий рік поспіль на зимовий період консервується – там відключаються всі комунікації. Студенти ж переводяться на двозмінний цикл навчання. По закінченні опалювального сезону університет знову організовує навчальний процес у всіх наявних корпусах. Підключено до централізованого опалення й два будинки університетських гуртожитків: по вулиці Рєпіна, 12-1 і Рєпіна,12-2.

Холод – поняття відносне, поки надворі м’яка зима. Синоптики прогнозують погіршення погодних умов, значне зниження температури уже з початку наступного тижня. Ми будемо стежити за розвитком ситуації з температурним режимом у навчальних корпусах і гуртожитках. 

Огляд підготували: Христина ВІЄР, Марія ШЕВЧУК, Наталія САМОЙЛЕНКО, Олег КОЛЄВ

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті