Повернемося до пральної дошки та керогазу?

З червня минулого року набули чинності зміни в порядок розрахунків за спожиту електроенергію. Тепер ми, абоненти, повинні вносити й часткову передоплату за спожиті кіловати – за період від дня зняття показань лічильника контролером до кінця поточного календарного місяця. У кожного абонента ця цифра різна.

Можливо, це добра справа, і в перспективі така норма дозволить зняти проблему з нарахуванням субсидій, буде менше плутанини при черговому підвищенні тарифів тощо. Однак впровадили цю новацію якось по-тихому, заздалегідь не проінформувавши про неї абонентів. Тому обурені люди, які не могли зрозуміти, звідки взялися у квитанції додаткові кіловати, почали звертатися по роз'яснення до енергозбуту. Є низка питань. Наприклад, про те, за яким тарифним планом будуть оплачуватися додаткові кіловати, чи не стануть вони причиною перевищення встановлених лімітів, оскільки додається приблизно ще один тиждень споживання електроенергії.

Мабуть, варто було б споживачам видавати не тільки квитанції про сплату, а й роздруковувати їхню деталізацію.

Тепер про тарифи.

Останнім часом багато які споживачі, навіть ті, що раніше ніколи не підходили до електролічильника, а справно платили по квитанції, стали цікавитися показаннями приладу обліку. Насамперед – через зниження лімітів енергоспоживання, а по-друге – через поетапне підвищення тарифів на електроенергію для населення, про що є відповідна постанова (№ 220 від 26 лютого 2015 року) Національної комісії з державного регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ). Ухвалене рішення передбачає за два роки, починаючи з 1 квітня 2015 року, п'ять етапів підвищення тарифів, які до березня 2017 року зростуть у кілька разів. І якщо раптом у країні щось не зміниться на краще, то до весни 2017 року побутові споживачі будуть оплачувати перші 100 кіловат за ціною 90 копійок за один кіловат, а за всі решту – по 1 грн 68 коп. Наприклад, якщо до квітня 2015 року за 500 кіловат на місяць родина платила близько 200 гривень, те через два роки за ці ж 500 кіловат доведеться викласти вже приблизно 760 грн, тобто майже в чотири рази більше. Не впевнений, що на той час мінімальна зарплата і пенсія зростуть настільки значно, що жителі не відчують на своєму гаманці такий тягар.

Під великим сумнівом обґрунтованість таких «драконівських» тарифів, придуманих НКРЕКУ, які ніяк не сумісні з доходами більшої частини громадян нашої країни. Такі ціни на електроенергію відчутно вдарять по кишені жителів. І жодними субсидіями такі витрати на електроенергію не можуть бути компенсовані – інакше не було б сенсу підвищувати тарифи.

При навіть найнеобхідніших кількостях побутових електроприладів у кожному домі на заміні звичайних лампочок на «економки» або навіть світлодіодні багато не заощадиш. Видно, доведеться відмовитися від мікрохвильової печі, електрочайника, мультиварки, пральної машини-автомата, бойлера тощо і повернутися до готування їжі на примусі або керогазі, прання за допомогою пральної дошки та купання в тазику з водою, підігрітою на грубці. Інакше такі вже звичні для нас блага цивілізації стануть у буквальному значенні дуже дорогим задоволенням. А із черговим підвищенням тарифів на електроенергію у людей тане примарна надія на те, що держава, точніше уряд, який повинен дбати про благо своїх громадян, одумається і скасує тарифи, що ведуть до зубожіння народу.

Рубрика: 
Выпуск: 

Схожі статті